Tesla (avex) VM6465

Poruchy, opravy, tipy, triky, servisní menu

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Tesla (avex) VM6465

#1 Příspěvek od urbanek »

Nedávno se mi konečně podařilo sehnat vysněného avexa VM6465. Po vyčištění hlav a promazání mechaniky jede jako nový, ale mám 2 dotazy. Umí tohle video přehrávat kazety nahrané v SECAMu? Mně tam taková nahrávka jde jen černobíle se světle zeleným pruhem uprostřed. Když tam přivedu SECAM přímo z antény a zkusím nahrát, tak jde normálně barevně, ale nevím, jestli to už při nahrávání nekonvertuje rovnou do PALu.
Dále bych se chtěl zeptat, k čemu slouží ten "divnej" pětikolík vzadu vedle scartu. Na AV DIN to nevypadá...
Díky za příp. odpověď.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od durkovic »

zdravím, to či avex VM6465 zvlada secam to neviem.

ten 5 kolik DIN je servisná zasuvka na diagnostiku videa v servise, osobne som videl pristroj ktorý sa do toho konektoru pripaja iba raz ale vedelo to napríklad vyčítať koľko ma celkovo nabehane video ako celok a osobitne kolko ma nabehané bubon z hlavami.
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
proel64
Příspěvky: 464
Registrován: 28 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od proel64 »

Na zistenie poctu nabehanych hodin netreba nic pchat do servisnej zastrcky.Da sa to zistit stlacenim dvoch tlacidiel na prednom panely naraz a zasunutim siet.zastrcky do siete.Ale za ten svet si neviem spomenut ktore suto-tusim stopka s niecim,neviem uz.....

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od durkovic »

proel64 píše:Na zistenie poctu nabehanych hodin netreba nic pchat do servisnej zastrcky.Da sa to zistit stlacenim dvoch tlacidiel na prednom panely naraz a zasunutim siet.zastrcky do siete.Ale za ten svet si neviem spomenut ktore suto-tusim stopka s niecim,neviem uz.....
ano ano aj takto sa to da o tom som už počul, ale predsa v servise kde maju na to prístroj na načítanie týchto udajov sa nebudu babrať s nejakým vyvolávaním. :wink: ale diky za tip
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od durkovic »

jo a etše do tej zasuvky by sa mal pripajať adapter od niektorých videokamier pre ovladanie spínania zaznamu priamo z videokamery. čili taký REMOTE CONTROL
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#6 Příspěvek od helios »

Ak si dobre spomínam, počet nabehaných hodín sa zobrazoval tak, že sa video vytiahlo zo siete, stlačili sa naraz tlačidlá OTR a pretáčanie s obrazom dopredu, tieto sa držali a zastrčila sa sieťová šnúra do zásuvky. Po nábehu videa sa tlačidlá uvoľnili, na displeji sa zobrazilo počítadlo nabehaných hodín. Vtedy video nereaguje na žiadne povely, musí sa potom znova vypnúť zo siete a zapnúť.
Povedz nám potom, či to fungovalo, po tých rokoch som si nie už tak istý. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#7 Příspěvek od keemo »

helios-overené-funguje to aj na 6570-na jednom mi zobrazilo 0010 a na druhom 0008 :D ako je to mozne ze tak malo??

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#8 Příspěvek od helios »

keemo píše:helios-overené-funguje to aj na 6570-na jednom mi zobrazilo 0010 a na druhom 0008 :D ako je to mozne ze tak malo??


Mne to pripadá, že dáta boli udržované Backup batériou vo videu, ktorá sa dlhým nepoužívaním videa vybila a dáta sa vymazali.
Pripadá mi to ako pravdepodobná príčina.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od urbanek »

Tak jsem zkusil taky vyčíst stav toho počítadla a ukázalo mi to 0100, což se mi taky zdá moc málo na 22 let staré video. Zjistil jsem ještě jednu zajímavou věc. Mám doma ještě video samsung VQ306, na kterém je přepínač PAL/MESECAM. Když ho přepnu do polohy MESECAM a nahraju, tak při přehrávání z videa opravdu leze signál v SECAMU. Pokud přehrávám kazetu nahranou v PALu a přepínač je v poloze MESECAM, tak obraz jde černobíle. Stejně tak pokud u nahrávky v SECAMu přepnu přepínač na PAL - na tom není nic divného, ALE pokud na Avexa přivedu signál v SECAMu a nahraju, pak to na tom samsungu hraje barevně v obou polohách přepínače a naopak nahrávka pořízená na samsungu v SECAMU jede na avexu vždy černobíle...

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od urbanek »

Jak jsem zjistil, tak asi jedinou nevýhodou tohoto videa je použití plastového vrchního krytu, který tím pádem neslouží jako stínění, a pokud je video moc blízko u TV, tak do zvuku (při přehrávání) proniká rušení, což se projevuje mírným "bzučením" ve zvuku. Pokud dám video aspoň půl metru od televize tak rušení zmizí, ale jak to zajistit v obývákové stěně, to ještě nevím...
Přílohy
avex.jpg
(106.4 KiB) Staženo 86 x

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#11 Příspěvek od keemo »

to dodatocne tienenie mam vyriesene-za zvukovou doskou je ukostreny plech.na ten som prilepil a potom aj oblepil niekolko zlozenych vrstiev alobalu ktorym som potom prekryl tento plosny spoj. a osvedcilo sa.

Uživatelský avatar
durkovic
Příspěvky: 1890
Registrován: 18 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od durkovic »

zdravím

to urbanek:

chel som sa spýtať aký máte obraz pri prehrávaní starších kaziet, ja mám večšinou na začiatku takýchto kaziet dost početne dropouty. (vodorovne pásiky cez celu obrazovku) u nových kaziet je to v pohode bez dropoutov. domievam sa že by to mohlo byť spôsobene tým že video ešte nemá HQ obvody. ak sa mýlim prosím opravte ma. lebo inač si to neviem vysvetliť, avexa VM6465 mam v TOP stave, takže problem v mechanike nevidím, inač som s videom spokojný aj po tých rokoch poskytuje na dvojhlavák krásny sýty obraz s ostrými konturami , takže spokojnosť. len keby nebolo tých dropoutov.

diky za odpoved
Budu-li moci, tak nepřijdu, ale nebudu-li moci, pak určitě přijdu

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Ano, mýlíš sa, je to problém v mechanice, ale možná ne v této: na začátku kazety máš většinou poškozený pásek následkem přidřené přivíjecí spojky a zatvrdlé přítlačné kladky.
Pásek je odtahovaný do kazety nadměrnou silou, nejede rovně a jeho okraj (tedy jak zvuková, tak synchronizační stopa) se odrbávají o některá vodítka. Samozřejmě, je-li okraj vytahaný víc, než prostředek, nebude snímkový impuls přečtený tam, kam ho video nahrálo, ale jednou o chlup vpředu a podruhé pozadu. Rozhodí to tracking, takže drop-outů bude dostatek.
V důsledku dochází i k tomu, že neudrží rychlost posuvu pásku a přes obraz se převalují proužky šumu.
Prostě některé video to takhle zčuní a už s tím pak nic nenaděláš.

Pokud jde o SECAM a MESECAM: každý výrobce si to řešil poněkud jinak. Záleží tedy, jestli pro identifikaci SECAMU vyžadovalo video identifikační pulsy ve snímkovém zatemňovacím intervalu (ty už mohou být, při časem rozhozeném přepínání hlav na bubnu, poněkud neúplné), nebo mu stačí zjistit střídání kmitočtů na začátku každého řádku, případně, zda vyžaduje obojí identifikaci. Totéž platí i pro dekodér v televizi. Chyba nemusí být nutně ve videu, ale v tom, že dekodér v televizi nerozezná SECAM, některá videa konvertovala SECAM do PALu už před nahráváním, i když SECAM má při magnetickém záznamu určité výhody proti PALu, takže nahrávalo se z vysílání v SECAMu, ale už na kazetě je transkódovaný do PALu.
Tím míním, že srovnávat chování PHILIPSe se SAMSUNGem může vést k chybným závěrům - konstrukce chrominančních obvodů je navzájem velmi odlišná.
Takže je čas zkoušet kazety v různých přístrojích a s různými televizory testovat jejich reakci na oba systémy kódování barvy.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od urbanek »

Díky za vysvětlení problematiky SECAMU, zkoušel jsem ještě kazetu nahrnou na samsungu pouštět na jiných videích a barevně mi hrála jen na podstatně novějších philipsech VR485 a VR630, Dokonce to tam v infu psalo SECAM a skutečně z toho SECAM šel (zkoušeno na TV bez PAL dekodéru). Jinak všechny tady ty experimenty se secamem dělám jen proto, abych mohl provozovat historické BTV bez nutnosti zásahu do konstrukce samotné TV. Původně jsem chtěl k DVD přehrávači postavit transkodér PAL -> SECAM (nebo RGB -> SECAM) ale nenašel jsem vhodné zapojení (resp. zapojení se sehnatelným IO) a vymýšlet se mi to nechtělo. Takže jsem pořídil DVB-T settopbox, kde je možné navolit SECAM - to mi funguje bezvadně, akorát jsem se chtěl občas na starých TV dívat i na starší filmy nebo seriály, které se tak často (nebo vůbec) v TV nevysílají, a tak jsem nahrál několik kazet na tom samsungu, protože ten jediný z mých asi osmi funkčních videí umí pořídit nahrávku v secamu z TV vysílání v PALu...

Co se týče dropoutů na začátcích kazet, tak stává se mi to tak u jedné kazety z 20ti a to povětšinou u nějakého šmejdu z Tesca. Kvalitní BASF (EMTEC), TDK, Sony apod. jsou bez problémů...

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od urbanek »

keemo píše:to dodatocne tienenie mam vyriesene-za zvukovou doskou je ukostreny plech.na ten som prilepil a potom aj oblepil niekolko zlozenych vrstiev alobalu ktorym som potom prekryl tento plosny spoj. a osvedcilo sa.
Díky za radu, odstínil jsem tu desku a je po problému...

Odpovědět

Zpět na „DVD, VHS, SAT “