Programování PIC - jak začít

Diskuze a poradna o programátorech a programování různých obvodů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

Programování PIC - jak začít

#1 Příspěvek od Davidus »

Zdravím, rád bych začal programovat PICy, ale nějak se vubec nechytám. Máte nějaké doporučení jak se to naučit? literatura? Net? Díky. Zatím to vypadá po týdnu beznadějně, stále jen černá kostka s nožičkama :lol: programátor mám do USB ale zatím je mi takříkajíc na bobek.
Přivítal bych sem tam i nějakou pomoc na ICQ, ale nepředpokládám že by tu byl někdo tak moc ochotnej darovat trošku času, ale i tak ICQ 376 470

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

No vezmeme to z kraje...programoval si uz vubec nekdy neco v ASM, nebo C? Nebo si uplny programovaci analfabet? Od toho se dale odpichneme.

A co je tvou prioritou/v cem se chces ucit? ASM, nebo C?
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
miromatus
Příspěvky: 350
Registrován: 11 pro 2004, 01:00
Bydliště: SK Levice

#3 Příspěvek od miromatus »


Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Davidus »

Totální ..... neprogramoval jsem, chtěl bych v ASM. (něco ve škole s 8051 ale totálně nepoznamenán jako všichni ostatní)

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

No to si mel ve skole davat pozor, protoze princip je uplne stejny...pouze se trochu lisi prikazy.

Jak uz psal miromatus, dost dobrej serial je na pandatronu, dale neco najdes u tady:
http://www.cmail.cz/doveda/index.htm

Pokud chces neco "papirovyho", precijen se do toho lip kouka a na monitoru muzes rovnou psat kod, tak asi neco od BENu...treba: Ucebnice programovani PIC...ale maji toho strasne moc.

Jako vyvojove prostredi ti doporucuji MPLAB, je plne free a za ty prachy je skvely(simulator, plno nastaveni, stav registru, atp). Co mas za programator?

BTW jestli chces, tak ti muzu poslat prednasky z VS...ale jsou to vicemene opsane datasheety :roll:

BTW2...doporucuji ti vytisknout si sadu instrukci s vysvetlivkami pekne na cisty list, at to mas vsechno pohromade...dost ti to ulehci praci.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Davidus »

programator je jeden z těchto http://www.sprut.de/electronic/pic/bren ... m#brenner8, myslím že verze 8. Chtěl jsem blikač s PIC, když už se mi tu válely 4 kousky 16F84, tak sem si postavil tenhle programátor, zní to srandovně no :oops:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

:D no jdes na to z druhy strany, ale nevadi. Tak sprtej sprtej...materialu mas dost.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
MirrA1
Příspěvky: 531
Registrován: 30 srp 2006, 02:00

#8 Příspěvek od MirrA1 »

Já jsem s PICama začínal totálně od nuly a naučil jsem se programovat v ASM jen podle článků z netu.
Chce to najít si nějakou teorii + sheet k obvodu, simulátor a nepájivý pole. No a už jen můžeš skoušet a skoušet :-) Mnohokrát dojdeš k výsledku a ke konečnému pochopení přes programování typem pokus omyl...

Hodně taky pomůže, když se si na netu seženeš nějaký jednoduchý programy a tam si pak jednotlivý instrukce procházíš a snažíš se pochopit princip celého programu.

Zejtra... no spíš ráno ti sem hodím nějaký odkazy odkud jsem čerpám...

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

Dobrý veèer;
Také jsem zaèateèník programování pic .Mám uèebnici programovani pic , programátor jsem si postavil . Podle knihy jsem se nauèil pøevádìt èísla a zasekl jsem se na pøehledu instrukcí. Chtìl bych si teda postavit jednoduchý blikaè diod, mám procesor pic 16f628a a zkoušet to na tom se nauèit. tak mì prosím poradte jednoduchý schéma blikaèe jednoduchý program který bude dosti vysvìtlený. Dìkují za odpovìdi.

Uživatelský avatar
stanleyv
Příspěvky: 123
Registrován: 21 led 2007, 01:00
Bydliště: Trnava

#10 Příspěvek od stanleyv »

Celkom slusne clanky na ucenie programovat PIC su aj tu :

http://elektronika.ezin.cz/search.php?r ... l&rstema=5

to anonym: konkretne si kukni 4 diel, mozno pomoze :-)
Naposledy upravil(a) stanleyv dne 03 říj 2008, 08:27, celkem upraveno 1 x.

Jirka
Příspěvky: 2031
Registrován: 01 črc 2005, 02:00
Bydliště: zbídačený kraj
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jirka »

Blikač máš třeba na http://pandatron.cz/?152&skola_programovani_pic-8_dil a přečti si i další články z Školy programování PIC. Dole na stránce na ně máš odkazy.
*****

Uživatelský avatar
mojdanec
Příspěvky: 10
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#12 Příspěvek od mojdanec »

Zdravím ,mám taky jen procesor pic 16f628a mužu ho použít na blikač a stačí jen změnit hlavičku programu na daný procesor nebo se to musí celí přepsat ?

Uživatelský avatar
mojdanec
Příspěvky: 10
Registrován: 01 říj 2008, 02:00

#13 Příspěvek od mojdanec »

LIST P=16F84
INCLUDE<P16F84.INC>
__CONFIG _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _RC_OSC
Když to změním na
LIST P=16f628
INCLUDE<P16F628.INC>
__CONFIG _PWRTE_ON & _WDT_OFF & _RC_OSC
tak mě to překladač MPASM ohlasí chybu .

jankop_

#14 Příspěvek od jankop_ »

1. Jakou chybu ti pøekladaè ohlásí, je dost stìžejní. Je to tajné?
2. Tvrdíš, že máš procesor 16F628A, tak proè používáš INCLUDE<P16F628.INC> a ne INCLUDE<P16F628A.INC>. To jaksi nechápu
3. Parametr _RC_OSC podle mì není správný. Mìl by být _RC_OSC_NOCLKOUT.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od jankop »

A pochopitelně LIST P=16F628A

Odpovědět

Zpět na „Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů“