Rychlost diody

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#61 Příspěvek od danhard »

Indukčnost není zanedbatelná ani u 1cm vývodů TO220 pouzdra, když mě na nich při pár amperách "hrajou" při 10ns spínání několikavoltové špičky.
Jestli má ten odpor "elektrickou" délku kolem 100mm, tak na něj jako na odpor zapomeň. Jestli je to kus plechu pod 10mm rozměru a ty to snímáš napěťově přímo na něm, tak naměříš něco co už bude skoro reál.
Ošem to by musela být ta osc. sonda jedním koncem na studené zemi, což není.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#62 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jeho indukčnost (měřená) je pod 1uH. Ve srovnání s 1mH cívkou ho lze v klidu zanedbat. Přívody diody taky nehrají téměř žádnou roli, měřil jsem to těsně u pouzdra. Čipem (plochou) to nejspíš taky nebude, 1N5819 dává při stejné velikosti pouzdra úplně jiný výsledky, zatímco mnohem masivnější 1N5408 je na tom mnohem hůř. Můžu namotat i téměř bezindukční z 22x TR212 2R2, ale myslím, že to bude velmi podobný. Zem osciloskopu je na plus proto, že jinak se k měření přičítá zvlnění zdroje. Osciloskopu je to jedno,kde je zem, zdroj je izolovanej.

Jdu odpočívat, už toho bylo dneska dost...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#63 Příspěvek od danhard »

1uH, tak to zapomeň že by to při 100ns hraně měřilo proud, je to špatná cívka.
Nevidím tam žádné blokování toho napájení ? To chceš říct, že to z toho zapojení táhneš někam 30cm dráty do zdroje, a ten je jako plovoucí ?
A generátor kterým to budíš máš zapojený jak ?

Tady bude ještě hodně práce :D

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#64 Příspěvek od Andrea »

danhard píše:Andrea, jak nejsou ?
Je tam výstupní kapacita ds a náboj gate. Millerova kapacita není, ta ale nedělá mnoho.
U bipolárů třeba není zenerovo chování Ube v závěrném směru :)
A výstupní kapacita je závislá na napětí a Miller se právě při spínání uplatní a to tak že hodně. Přikládám výsledky simulace spínání MOSFETu IRFP460 v PSpice a výsledky skutečného měření. Jestli chce někdo tvrdit, že jsou stejné a že tam není Miller plateau, tak by možná nebyla od věci návštěva očního lékaře :roll:
Přílohy
MOSFET_IRFP460_PS_on.gif
PSpice
(10.96 KiB) Staženo 52 x
MOSFET_IRFP460_on.gif
Realita
(16.61 KiB) Staženo 55 x

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#65 Příspěvek od AmarokCZ »

Andrea: ve SPICE nejsou i další podstané věci, jako třeba u diod parametr "TAU" (myšleno řecké písmeno) které podstaně ovlivňuje čas Trr......

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#66 Příspěvek od ZdenekHQ »

danhard píše:1uH, tak to zapomeň že by to při 100ns hraně měřilo proud, je to špatná cívka.
Nevidím tam žádné blokování toho napájení ? To chceš říct, že to z toho zapojení táhneš někam 30cm dráty do zdroje, a ten je jako plovoucí ?
A generátor kterým to budíš máš zapojený jak ?

Tady bude ještě hodně práce :D
Napájení je blokovaný přímo na tranzistoru elytem 2200u/EXR + keramikou, prakticky bez většího vlivu. Buzený ATMELEM, bohužel kapacita gate ty hrany trošku obrousí, tudíž vypnutí FETu není zas tak strmý. V praxi taky relátko neodepínáš nanosekundovou hranou.

Ty průběhy odpovídají kmitočtu max. 2Mhz, snad mě nechceš tvrdit, že tři závity odporovýho drátu na 2MHz mají nějakej zásadnější vliv. Mám to snad přeměřit polyskopem, jaký to má VF (hahaha) vlastnosti ?

Já ten odpor přestěhuju do serie s cívkou. Pak uvidíme, co to vlastně měří.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#67 Příspěvek od ZdenekHQ »

Orientačně - dělič 0.1R a 2R2. Do 500kHz rovný, kolem 2Mhz nárůst úbytku na odporu 0.1R asi na dvojnásobek (možná o trochu víc). Blbě se to měří.

P.S. Mě o měření proudu vůbec nešlo, je to jen orientační údaj, na funkci rostlináře to nemá vliv.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#68 Příspěvek od Andrea »

ZdenekHQ píše:Orientačně - dělič 0.1R a 2R2. Do 500kHz rovný, kolem 2Mhz nárůst úbytku na odporu 0.1R asi na dvojnásobek (možná o trochu víc). Blbě se to měří.
Na měření proudu v měničích používám zásadně SMD odpory. Na starších Quantum HDD jsou 1Ohm/1W a 0.33Ohmu/0.5W, na WD jsou 0.5Ohmu/1W

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#69 Příspěvek od danhard »

1uH, 2MHz impedance přes 12R
Kde tam ale vidíš 2MHz ? já tam vidím 100ns hranu.
1A, 100ns, 1uH, 0,1R - 10V na indukčnosti, 0,1V na odporu
Nejde ani o to, že tam vidíš něco řádově jiného, ale že tam vidíš derivaci toho proudu.
Haha.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#70 Příspěvek od Sendyx »

OT, jaké výkonové ztráty asi tak mají SMD placky o půdorysu 16mm šířka a 7mm délka ? Jakou to může mít krátkodobou přetížitelnost ? Vydrancoval jsem jich pár ks z měničů, byly jako bočník na výstupu nebo emitorák.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#71 Příspěvek od ZdenekHQ »

Zase tahání o slovíčka. Jestli na tomhle principu diskutujete všude, tak to musí být radost číst. Skoro jak u právníků.

1. Napsal jsem maximálně 1uH. Pod tuhle hodnotu mě měřák neměří, cokoliv jinýho bych napsal, byla by to pouze domněnka.

2. Poslal jsem fotku z jednoduchýho měření s tím, jak (velmi jednoduše bez nějakýho většího přemýšlení) to bylo změřený a taky to, že ten "proud" je napětí na odporu. Ten proud je v závorce - je mě jasný, že počítat z toho skutečnou hodnotu je velmi odvážný. Ovšem já ji nikde nenapsal...

3. Zatím jsem tady jediný, kdo sedl, změřil a poslal fotku. Zbytek skupiny tvoří dědci u piva (sorry, je to velmi nadneseně myšleno. Jedná se samozřejmě o akademickou debatu) a teoretizují. Tož vem generátor, osciloskop, foťák, pošli svoje výsledky s poznámkou : "Máš to blbě" a hned na tom budem líp.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#72 Příspěvek od danhard »

Zdeňku to se nezlob, méně než 1uH, to může být 0,9uH nebo také 1nH.
Pokud k tomu nepřidáš informaci, že to neumíš změřit, tak je to informace bezcená.
Napsal jsem jen co těch 1uH způsobí, a aby jsi byl klidný, i 0,999uH, to je méně než 1uH, ale to už by bylo asi trochu slovíčkaření, že :)

Fotku poslat nemůžu, nicméně podobné vlastnosti měřím dnes a denně, tak jsem se snažil jen upozornit na časté chyby.

Uživatelský avatar
danhard
Příspěvky: 5705
Registrován: 05 bře 2007, 01:00
Bydliště: Jesenice u Prahy

#73 Příspěvek od danhard »

Odpor Sendy: cca 2W záleží na provedení, jaká je to hodnota ?
jestli je to "kus plechu" tak klidně i 4W
Něco takový ? Všimni si, že je uvedena i indukčnost :)
http://www.isabellenhuette.de/pdf/PASSIV/BVE.pdf
Naposledy upravil(a) danhard dne 07 říj 2008, 17:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#74 Příspěvek od Sendyx »

Jsou to odpory R22, R47, 1R2. Leskle černá placka s pocínovanými proužky. Vespod je to tmavě šedé.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#75 Příspěvek od ZdenekHQ »

danhard píše:Zdeňku to se nezlob, méně než 1uH, to může být 0,9uH nebo také 1nH.
Pokud k tomu nepřidáš informaci, že to neumíš změřit, tak je to informace bezcená.
Napsal jsem jen co těch 1uH způsobí, a aby jsi byl klidný, i 0,999uH, to je méně než 1uH, ale to už by bylo asi trochu slovíčkaření, že :)

Fotku poslat nemůžu, nicméně podobné vlastnosti měřím dnes a denně, tak jsem se snažil jen upozornit na časté chyby.
Ne že bych to neuměl změřit, ale měřák to neumí. Když má rozsah stupnice 50 dílků , což odpovídá 100uH a ručka se po přiložení cívky/odporu ani nehne, tak co mám napsat :) Měření tak malých cívek na nic nepotřebuju, tudíž jsem jako OSVČ neměl potřebu takový MP kupovat. Na nepřímý měření nemám čas, navíc bych si musel uklidit stůl, ovšem metoda by se určitě našla.

Že cívka s vnitřním odporem 0.5R nakrmená 12V vyrobí po rozepnutí 5A puls do odporu 0.1R+dioda mě nijak nepřekvapilo, ale je mě celkem jedno, jestli to tak není.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Teorie“