Tranzistorový zesilovač 60W - názory na zapojení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

Tranzistorový zesilovač 60W - názory na zapojení

#1 Příspěvek od Jan16 »

Dostalo se mi do rukou zapojení 60W audio zesilovače (zapojení "v příloze"), a zajímá mě Váš názor na toto zapojení. Nemíním používat to denně, ale jen to zapojení "vyzkoušet" - jestli to má vůbec cenu se s tím dělat. Zajímalo by mě odkud to zapojení pochází - nevíte někdo? Zajímaly by mě také nějaké podrobnosti. Jediné co mi bylo řečeno, je že klidový proud by se měl nastavit na 20..50mA. Dále se mi ve schématu nelíbí zapojení tranzistoru T3 - v zesilovačích se nevyznám, ale uznjte, nemá ten tranzistor prohozený E a C ?
Díky za názory, Honza
Přílohy
schéma zesilovače 60W.gif
Schéma zapojení 60W zesilovače
(15.89 KiB) Staženo 618 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od radekrd »

No nic objevného. Co chceš slyšet (číst)? Takových je na netu spousta. V podstatě je to pořád stejné zapojení typu OZ různého stupně odrbanosti. Tranzistor je pochopitelně blbě. Nejspíš to tu někdo solidně odborně poplive... :)

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#3 Příspěvek od oscilos »

Jestli ti mohu něco doporučit tak to nestav.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Jan16 »

kamarád to má postavené, prý to hraje dobře, a i s tím obráceným tranzistorem (zapojil ho tam jak je ve schématu)... 8O

Opravdu je ten zesilovač tak bídný, a myslíte že by to fungovalo po prohození CE toho tranzistoru?
A pokud to je tak bídný, máte někdo nějaké jiné také poměrně jednoduché zapojení? tak kolem 50W ?

Nevíte někdo, odkud to schéma může pocházet??
Dík, Honza

Uživatelský avatar
Jindra2
Příspěvky: 758
Registrován: 09 srp 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Jindra2 »

Kvalitu zesilovače zjistíš pouze změřením hotového vzorku, záleží mimo jiné také na návrhu plošného spoje. 50 W zesilovač bych postavil z hotového IO.
Jindra

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#6 Příspěvek od SIDTIM »

Jak už tu psali kolegové, zapojení není nic světoborného, opravdu je to operák z diskrétních součástek. Někde, tuším na www.zesilovace.cz jsem narazil na článek klučiny, který měl se zapojením problémy a mistři mu tam radili, jak se jich zbavit.
Nejsem propagátor Transiwattů, ale pokud Ti jde zrovna o takový Pout, tak postav TW120. Funguje na první zapojení se součástkami se šuplíku a pokud nebudeš zatvrzelým hiendistou ve smyslu přísně symetrické koncepce a třídy A, garantuji Ti spokojenost. A s třetinou nebo polovinou součástek, než má ten z Tvého schématu.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#7 Příspěvek od Jan16 »

díky za stručné a jasné názory, ale asi takhle: Já zase nejsem propagátor integrovaných obvodů, mám již své zkušenosti s TDA2005, 2009, 2020, a podobnými IO, a ztěchto důvodů bych rád zkusil něco trochu jiného, tedy s tranzistory.
To že zapojení je podobné klasickému OZ mi nevadí, jakou to má (ne)výhodu nevím, pro mě bude důležité, když to bude opravdu hrát.
TW40 už tu postavený mám (s malou modifikací předzesilovače/budiče), dělal ho táta když mu bylo o něco víc než mě :) Musim říc, že žádný z IO zesilovačů, co mi prošly zatím rukama, nehrál tak dobře, jako ten TW.

A k tomuto zesilovači: ten tranzistor ve zdroji konstantního proudu či co to je má opravdu prohozený C a E.

Takže to asi zkusím postavit. Mohu ten zesilovač napájet menším napětím, kdyžt o budu oživovat? (třeba jen +-12V?) nevíc zrovna ¨nemám po ruce vhodný zdroj.
Dík.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#8 Příspěvek od Atlan »

Skus najst niečo ine o 2 tranzistory viac.... A bude to lepsie .... aspon teoreticky...

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#9 Příspěvek od Jan16 »

Atlan píše:Skus najst niečo ine o 2 tranzistory viac.... A bude to lepsie .... aspon teoreticky...
To mám chápat jako čím víc tranzistorů, tím lepší? (čím víc proužků tím íc adidas?)
Pro mě bude hlavní, dkyž to vůbec bude hrát :x

Návštěvník

#10 Příspěvek od Návštěvník »

100W Guitar Amplifier Mk II
Autor - Rod Elliott (ESP)
zapojení je lehce (blbì) upraveno...

:D

http://sound.westhost.com/project27.htm

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Jan16 píše:kamarád to má postavené, prý to hraje dobře, a i s tím obráceným tranzistorem (zapojil ho tam jak je ve schématu)... 8O

Opravdu je ten zesilovač tak bídný, a myslíte že by to fungovalo po prohození CE toho tranzistoru?
A pokud to je tak bídný, máte někdo nějaké jiné také poměrně jednoduché zapojení? tak kolem 50W ?

Nevíte někdo, odkud to schéma může pocházet??
Dík, Honza
Tranzistor T3 má pracovat jako teplotně stabilizovaný zdroj bázového předpětí pro koncové tranzistory (spíše pro jejich budič). To, že tohle zapojení "funguje" i s opačně zapojeným tranzistorem je dáno tím, že lze předpětí nastavit trimrem přes otevřený přechod B-C, takže je všechno zdánlivě O.K., ale o teplotní stabilizaci nemůže být ani řeči. Dle mého mínění ani se správně zapojeným T3 nebude činost tohoto obvodu valná, protože na dvou diodách D1 a D2 nevznikne dostatečné předpětí (pouze cca 1,3V) k dosažení správného klidového proudu. Přidal bych ještě alespoň jednu diodu. A nesmíme zapomenout na teplotní vazbu T3 s koncovými tranzistory. Jinak se jedná o často používaný princip zapojení v té nejjednodušší variantě. A od nejjednodušších zapojení nemůžeš očekávat špičkové vlastnosti, ale spíše nějaké nectnosti. :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“