Regulacia napatie bez pomoci transformatora

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#16 Příspěvek od Crifodo »

Trafákům se třeba vyhneš, ale pořádným tlumivkám ne.
http://vmiksik.sweb.cz/buck.html

http://www.patentstorm.us/patents/65158 ... ption.html

vyrábí se řada kompaktních IO pro měniče a dá se stáhnout i firemní software pro návrh zdrojů.

Jozi

#17 Příspěvek od Jozi »

No tak o mi je jasne tie tlmivky. Ale nedal by sa ten zdroj upravit pomocou TL494 tak aby sa dal regulovat aj prud ?

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#18 Příspěvek od Jan16 »

Řikal si že nechceš spínanej zdroj - pokud tam použiješ PWM a tlumivku, tak to pak spínaný zdroj bude.

Stejně tak to s těma tyrystorama je taky druh spínaného zdroje.
Takže buďto trafo s přepínáním odboček + lineární regulátor, nebo spínaný zdroj.

Jozi

#19 Příspěvek od Jozi »

No ano ano jasne ze je to spinany zdroj ale musite uznat ze dost neobvikli. Nesu tam otiz transformatory ale iba tlmivky a kondy.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#20 Příspěvek od Atlan »

coz vobec nieje neobvykle :D

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#21 Příspěvek od Jan16 »

Atlan píše:coz vobec nieje neobvykle :D
Přesně tak.
Je to to samý s tlumivkou jako s trafem, jenže přes ten "tlumivkozdroj" si myslim že se nedá protlačit celkem velkej výkon při solidní účinnosti, protože je třeba vyšší frekvence (vyšší ztráty v materiálu) a větší indukčnost. Což pokud se použije dvojčinný propustný měnič, postačí trafo s poměrně malou indukčností primáru, a navíc bude sekundární obvod galavanicky oddělený od primáru. (např pro síťové napětí).

Jozi

#22 Příspěvek od Jozi »

OK presvedcili ste ma a som vam za to vdacny :-) Galvanicke oddelenie je dolezita vlastnost. OK takze mam doma nejake to stare trafo - teda feritove jadro z trafa. Dalo by sa vyuzit. Je celkom slusnych rozmerov. Nemate schemu na nieco regulovatelne od tych 24 do 300V s co najvyssim prudom ? A ake by mali byt parametre trafoferitu ? Neviem totiz aka velkost pretoze to samozrejme zavisi od kmitoctu.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#23 Příspěvek od jandu »

Pre menšie výkony som videl jedno zapojenie, kde v priečnej vetve Mostíkového usmerňovača je zapojený regulačný tranzistor. Je to vlastne skôr prúdová regulácia. Ale to zapojenie sa mi nedarí teraz nájsť. Bolo to v ruskom Modelist konstruktér, nejaké staré číslo a bolo to uvedené ako regulátor striedavého napätia.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#24 Příspěvek od Jan16 »

NENENE...
U feritovýho trafa zas tak moc nesejde na velikosti. Důležitý bude, abys nám pověděl, kde, nebo z čeho, si získal tu feritovou věc. Pokud je původ neznámý, tak to radši nepoužívej, kdoví co to má za parametry. Daleko víc bych ti doporučoval vykuchat trafo z nějakého ATX zdroje, u těch se parametry dají odhadovat podle zbytku zdroje. ZÁLEŽÍ ale na tom, co od toho očekáváš.
Kolika V se bude napájet primární strana měniče? Ze zásuvky? (230V~ ?)
Jaké výstupní napětí a v jakém rozsahu by sis představoval?
Jaké výkony (a účinnost) požaduješ?
Jaké výstupní zvlnění napětí? (neni problém vyrobit lineární regulátor, co má 0.1mV, je problém vyrobit impulzní zdroj, co má 10mV)
Co s tím budeš napájet?
Až nám tyhle všechny otázky zodpovíš, bude možné uvažovat o konkrétním řešení.

Jozi

#25 Příspěvek od Jozi »

No sak to ze tie ferity su asi nanic. Sa mi zda ze z TV alebo necoho takeho ale nie tie na VN ale ine dajake. Ale mate pravdu neoplati sa s nimi zaoberat. No vystup by mal byt az 300 V No a hej chcem napajat z 230 AC. No a regulacia napatia od povedzme 24 V. Zvlnenie nie je podstatne ale samozrejme cim bude mensie tym lepsie. Chcem s tym napajat SSTC. Viem ze sstc sa bezne napaja usmernenou sietou ale ja som chcel taky univerzalnejsi zdroj. Prud so zdroja no cim vecsi tym lepsie ale tak je mi jasne ze povedzme 5A by bolo uz fatk asi vela pri 300V. Nad takymto zdrojom zatial uvazujem len cisto v teoretickej urovni. Stavat to zatial nechcem ale chcem mat predstavu ako by sa to dalo. Dakujem

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

a kolik myslíš že dostaneš, když usměrníš síťové napětí (230 Vef)?

Uživatelský avatar
Jan16
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 61
Registrován: 04 říj 2008, 02:00

#27 Příspěvek od Jan16 »

Nerikal nahodou ze to nechce napajet zo site?

Na apajeni SSTC se tenhle zdroj moc nehodí. Vyřeš to podobně jako já: Na oživování (malý výkon) mám zdroj 20V 8A, na střední a max. výkon mám oddělovací 1kVA tráfko, primár má 220Vac, sekundáry 220Vac s odbočkou na 110vac. Pak přepínám mezi 110Vac a 220Vac

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“