Faktura v rámci EU

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Faktura v rámci EU

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Původně jsem uvažoval, že to vyřeším přes PM, ale na druhou stranu tenhle problém tady ještě "nepadnul".

Jaký je postup, když já jako OSVČ posílám něco do zahraničí v rámci EU a samozřejmě na to vystavím fakturu ? Je totiž nutné se údajně registrovat pro vývoz a stejně tak někde uvést

(registrovat/akreditovat/certifikovat/unifikovat/zpolitizovat/vyonanovatsena)

tuto fakturu (alespoň tak mě to podal můj zahraniční partner)


Jsme vlastně v EU ? Pracovat tam volně nezávisle na "státu" nemůžeme, normy,pravidla a zákony se na nás sypou a zatímco teď pár vyvoleným ucpou ústa dotací, za pár let budeme čistí plátci a pak (':tdo:']


P.S. Crifodo, prosím, ty se dočasně zdrž názoru, u Tebe je reakce jasná :D Až po pátém příspěvku. (...diskriminace :!: )
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#2 Příspěvek od Killroy »

Pokud ti stačí odpověď od celního deklaranta v pátek, tak na to mrknu. Zítra jsem celý den služebně mimo (Brno, Křenová - zastav se na kafe) a ve čtvrtek nestíhám.

Killroy

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dík - odpověď prosím pošli sem, ať další nejsou za blbce jak já.

P.S. Zítra určitě nemůžu, ale pozdravuj šéfovou v GESu Brno se "zbytkem" personálu. Fungují spolehlivě !
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#4 Příspěvek od Killroy »

Jasně, v pátek to dám dohromady a vyvěsím to tu.

Killroy

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od eljaro »

no jsou tu dva aspekty první je ten jsi plátce dph ? pokud ano pak pokud tvuj protějšek je také plátce dph (vat) můžeš zaslat zboží bez dph a vyplnit příslušné hlášení o vývozu poradí příslušný celní deklarant či daňový správce , pokud nejsi plátce a tvuj protějek ano a hodlá uplatnit odpočet musíš opět kontaktovat celní deklarantku nebo daňového správce ! nejdo o platební povinost jen o statistiku ale lze za nesprávnost či za neuplnost údajú ukládat sankce a to i zpětně ! odpovědnost je plně na straně vývozce a proto raději navštiv daňového spráce či celní deklaraci ! pozor jde jen o papíry nejde o platby a na informace máš ze zákona nárok ! nenech se odbýt! je to jen fraška ! pokud jsi neplátce a odběratel také nejde o nic ! není nic k deklarování a není co statistikovat !

zahraniční obcho bez švindlů s dph je vlastně o ničem

PS: omluvte pravopis to ty emoce nad EU

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jojo, to je tak úžasný žít v představě, že jsi všechno splnil, zaúčtoval, zdanil a pak bum - nevyplnil jsi modrý formulář ! A registrace galér je dole v přístavu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od drabek06 »

Tak sem se Ti na to ptal nasi ucitelky na ucetnictvi/ekonomiku/pravo a rikala ze pokud ten odberatel je platce DPH tak to Tebe nezajima a nic neplatis. Pokud neni platce DPH tak se ridis podle predpisu dany zeme. A prej se nikde nemusis registrovat. Registrace je potrebna jen pokud by si tam mel prodejnu nebo pobocku. Uff, snad sem to napsal dobre jak to rikala . . . :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

No mě se to taky nějak nezdá. DPH neplatím. Počkáme ještě, co zjistí Killroy a co vypadne z naší státní správy....
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#9 Příspěvek od Killroy »

Takže k téhle věci. Je to velice snadné - pokud ty jako OSVČ nejsi plátcem DPH a je to v rámci EU, není co deklarovat ani řešit. Prostě to pošleš jako jakýkoliv jiný smrtelník a vydanou fa s cenou si běžně zaúčtuješ. Protože ty s daní nepracuješ a na fa nebude tedy ani vyčíslena (ani jako 0). Pokud je daný příjemce plátcem VATu a hodlal by si tu daň odečíst, tak má ale smůlu. To totiž nelze protože ty jako neplátce si jí nevyčíslil (a ani nemůžeš) a tím on strácí možnost si DPH odečíst a tím ho vlastně cenově i znevýhodňuješ. To byste museli být oba plátci DPH, ale pak je to i s hlášením o vývozu na CÚ. Plátci potom vytváří něco jako souhrnná hlášení o pohybech DPH které si berňáky dost hlídají a navíc podle objemů spadají i do evidence Intrastatu. Nic z tohoto hnusu se tebe jako neplátce netýká.

Killroy

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Dík všem za info.

Finanční úřad mě napsal to samé, dokonce i zákazník to snad už pochopil. Jinak spolupráce s finančním a celním úřadem byla v tomhle ohledu naprosto bez problémů, byli ochotni to se mnou řešit i po telefonu.

Malá perla nastala s ministerstvem financí, "infomailem" a dotazem, jestli snad provozují nějaký registr neplátců DPH v souvislosti s vývozem v rámci EU. Dostal jsem krásnou odpověď, že nemají kapacity na to, aby odpovídali na tyhle dotazy. Zřejmě málo platíme daně. Rozsah té odpovědi o tom, co nemůžou byl však natolik velký, že stejný čas by nejspíš zabralo i samotné zjištění a odpověď, že nic takovýho neexistuje.

Pravda je, že mě z anglické verze faktury vypadlo, že nejsem plátce DPH.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“