tesla 4002

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od pajosek2 »

Ty kondy se musí měřit pod napětím.Já to dělám tak,že ho zapojím do série s voltmetrem,myslím analog aby neměl vysoký vstupní odpor a připojím ke zdroji.Pak následuje výpočet.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#17 Příspěvek od pavko3 »

Rozsah 200ohm na multimetru je málo. Dej co nejvyšší.Ber to jen jako hrubou kontrolu, pod napětím se může "načatý" kondík chovat jinak.Kondíky, na kterých záleželo jsme v dávných dobách zkoušeli tak, že jsme je zapojili v serii s doutnavkou na cca 250V (co bylo v přístroji) a dívali se, jestli doutnavka po chvilce zhasne. Pak byl kond OK. Bacha, ať si nehrábneš na přípravek pod napětím.Mohlo by to i zabít. Nabité elektrolyty taky solidně kopou. Maximální opatrnost je na místě.Doutnavce, pokud nemá vestavěný odpor, musíš ho přidat do serie. Hodnota okolo 1,5 Mohm.

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#18 Příspěvek od jardajar »

Jestli ti nežhaví usměňovačka na VN trafu, tak to může být vadná 6L50, nebo 6Z31, zkrátka je malý, nebo žádný výkon řádkového rozkladu. (usměrňovačka je žhavena z VN trafa) Určitě proměř napětí podle schématu. Neměřit na anodě 6L50 a obrazovky... :D

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Lukas-Peca »

Měřit multimetrem rozhodně nestačí, to se ti budou všechny kondy tvářit jako dobré. Jednak se ten svodový odpor pohybuje v desítkách kiloohmů, ale především ho ohmmetrem vůbec nezměříš, protože používá napětí pod jeden volt. Svod se začne projevovat až při daleko vyšším napětí. Hodí se na to třeba výše popsaná doutnavková zkoušečka. Co mám tak zkušenosti, tak se tyhle svitky chovají jako elektrolyty - často mají skoro dvojnásobnou kapacitu oproti jmenovité a po připojení napětí svodový proud postupně klesá - kond se jakoby formuje. Stačí ale prohodit vývody a svod je zase velký. Zřejmě je navlhlý papír uvnitř. Možná by to šlo vysušit... :)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#20 Příspěvek od rnbw »

Niektore multimetre maju aj rozsah 200M, tam by to mohlo nieco ukazat.

Uživatelský avatar
Primergy
Příspěvky: 143
Registrován: 25 led 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od Primergy »

U těhle svitkových kondíků zalitých asfaltem byl problém, když asfalt začal vytékat a kondík zvhl. Pak měl svody, vypaloval se... Nejvíc mi držely 100nF/600V s jejich předepsanou úchylkou. Dneska už ale maj svoje léta dávno za sebou a nejrozumější je výměna všech kondíků za nové popř. je zatavit do starého pouzdra z původního kondu. :wink:

Uživatelský avatar
vladom
Příspěvky: 317
Registrován: 11 zář 2008, 02:00
Bydliště: Prievidzsko

#22 Příspěvek od vladom »

V poslední době jsem švagrovi opravoval několik starých rádií a kondenzátory jsem testoval na svod měřičem izolačního odporu - mám digitální klešťový ampérmetr s přípravkem na měření izolace, dává to 500V a spolehlivě ukáže svod. Porovnával jsem to s digitálním multimetrem, který naměřil nekonečný odpor a tester ukázal jen několik kiloohmů.

poradtemiprosim

#23 Příspěvek od poradtemiprosim »

DÁRÉK, dnešním dárkem je schéma k televizi 4002

stahni zde

http://uloz.to/888527/4002poradtemiprosim.pdf :pako:

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#24 Příspěvek od jardx »

Zdravím,děkuji všem za rady.Vyměnil jsem tak 90% asfaltových kondíku.Obraz stále žádný.Dále jsem vyměnil odpor R87,původně tam měla být hodnota 8k ale byl tam naletovanej3k9 a byl vadný.Mam tam větší obrazovku a dočetl jsem se ,že se měnil odpor z 8k na 5 k tak jsem tam nakonec dal nový 3k9 a obraz naskočil.Po připojeni konventoru jsem naladil primu.ale přes obraz jsou našikmo světlé pruhy(přikládám foto).Má někdo nějaký tip čím by to modlo být? děkuji za jakoukoli radu
Ještě jen tak pro kontrolu použil jsem hodnoty kondenzátorů:
0,1uF-100nf
0,01uF-10nf
0,02uF-20nf
0,025uF-25nf
Přílohy
Snímek 230.jpg
(38.39 KiB) Staženo 91 x

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#25 Příspěvek od tornado6 »

skontroluj C68,C64,C82.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od pajosek2 »

Buď Ti nefunguje zhášení zpětných běhů-/vertikálních/ nebo máš moc otevřenou obrazovku.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#27 Příspěvek od pavko3 »

Taky by mohla být vyčerpaná katoda obrazovky.

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od jardx »

Tak C68 je nový,C64 jsem měnil ale místo 32uF jsem dal starší 50uF,C82uF ten je krabicový ten jsem měřil a má kapacitu zatím jsem ho neměnil -jiný nemám.Ty pruhy tam jsou i když snížím jas a zhášení zpětných běhů to nevím co je. :oops:

Uživatelský avatar
jardx
Příspěvky: 193
Registrován: 02 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kolínsko
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od jardx »

Ještě dotaz na ten krabicový kondenzátor 2uF.jaký tam mohu dát?třeba svitkový?Děkuji za rady

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#30 Příspěvek od Jenys »

Mám doma servisní návody k 4001-4002A, tedy i schémata. A vstupní VF díl radia 4002A :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“