zapojeni drtice odpadu dovezeneho z UK

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
ondrey

zapojeni drtice odpadu dovezeneho z UK

#1 Příspěvek od ondrey »

zdravim a prosim o radu. jsem elektro-lama takze prosim o shovivavost:-)

privezl jsem si z UK drtic odpadu. jeho zastrcka ma tri koliky v britskem formatu a zaroven ma v sobe zabudovanou pojistku 13A (viz pripojena foto). Jak je nejlepsi tento spotrebic zapojit v CR? Slysel jsem, za zapojeni pres adapter neni vhodne na dlouhodobe pouzivani. Bylo by lepsi zastrcku uriznout a dat tam ceskou? Da se ale sehnat takova, ktera by v sobe take mela zabudovanou pojistku?

Diky za rady!
Přílohy
zasuvka.JPG
takhle to vypada...
(69.92 KiB) Staženo 113 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

A prečo nie je adaptér vhodný na dlhšie používanie? Ja ho používam bežne tak pri kosačke trávy ako aj pri el. náradí. Inak tiež som spočiatku zvažoval jednoducho nahradenie zástrčky - s vynechaním poistky, veď u nás má poistka v rozvodnej skrini účel ochrany spotrebiča, to som ešte nepoznal ten medzikus. Keď mi ho ale syn doniesol, nechal som to tak a používam to s medzikusom/adaptérom.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

No, nemá se to - toto zařízení není schválené pro použití v našich zemích. Elektricky ti nic nebrání tu vidlici ustřihnout a nahradit ji naším typem vidlice. Pak je samozřejmě v tvém zájmu si nechat na tom provést revizi.

Jde ale o to, že se použití drtičů kuchyňského odpadu brání vodohospodáři: naše čističky odpadních vod nejsou zpravidla vybavené zařízením schopným odloučit větší množství tuhého odpadu ze splaškových vod.
Viz stanovisko v http://voda.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2741 , z toho upozorňuji zejména na odstavec:
V souladu s platnou legislativou SOVAK ČR doporučuje provozovatelům a vlastníkům kanalizace, aby upozornili vodoprávní úřady, stavební úřady i odběratele na skutečnost, že kuchyňský odpad není odpadní vodou a producent těchto odpadů je povinen postupovat dle zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech. Vypouštěním těchto odpadů do kanalizace v rozporu s kanalizačním řádem a uzavřenou smlouvou mezi odběratelem a vlastníkem (provozovatelem) se odběratel vystavuje sankcím.
Znamená to, že pokud bude kanalizace spádem nevyhovující a dohledají, že ji zanášíš odpady zrovna ty, budou na tobě vymáhat náklady na vyčištění. A nejen ty.

Tak mě napadá, že prodejci drtiček u nás o tom asi taktně mlčí, aby prodali....

ondrey

#4 Příspěvek od ondrey »

nasel jsem adapter ktery vypada solidne, takze to asi pouziju s nim. prijde mi to cistsi reseni, nez rezat kabel (take kvuli ztrate zaruky). z navodu jsem pochopil je nejpodstatnejsi je, aby drtic byl dobre uzemnen, coz je, takze by to melo byt ok...

co se tyce te propagandy kanalizacnich spolecnosti, tak o tom jsem dost cetl, nez jsem se rozhodl drtic koupit. nakonec jsem usoudil, ze to je blbost, protoze pri pouzivani drtice beznou ctyrclennou rodinou je toho odpadu navic asi tolik, jako kdyby si clovek dosel jednou za den navic na velkou. uznate sami, ze to by nase kanalizace asi mely zvladnout...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Tak to už je čistší řešení výměna vidlice, než adaptér. Jestli se ten motor musí jistit 13A pojistkou, je každý přechod zásuvka - vidlice potenciálně nebezpečný. Pojištění pro případ požáru předpokládám máš. Tak proč tam dělat dva, když stačí jeden?
A posílat to na záruční opravu do Anglie? Leda, jestli tam častěji jezdíš, jinak se to nemůže vyplatit.
Navíc jestli na ostrovech stačí řádně uzemnit, u nás ne. Adaptéry obvykle nemají propojený ochranný kontakt a požadavky na kvalitu propojení ochranných vodičů jsou přísné.

Jinak si vypouštěj, co chceš. Je to vlastně stejné, jako s ilegálním vysíláním: dokud to nikomu nevadí, nebo se zrovna neberou vzorky z kontrolních jímek na rozbory, obvykle se na to nepřijde. Pak je to jen otázka limitů.

ondrey

#6 Příspěvek od ondrey »

dik za odpovedi. videl jsem jeste cosi co se jmenuje zastrcka s prepetovou ochranou (asi za 150Kc, takova zastrcka s karbickou a nejakou diodou:-), to by mohlo pripadne funkcne nahradit tu zastrcku s pojistkou?
a jeste: co myslis tim, ze adaptery nemaji obvykle propojeny ochranny kontakt?

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#7 Příspěvek od tomasjedno »

ondrey píše:co myslis tim, ze adaptery nemaji obvykle propojeny ochranny kontakt?
Třeba tohle: http://cerna-technika.nej-ceny.cz/40619 ... pteru.html
Hen ten oný je tam plastikový.
ondrey píše:dik za odpovedi. videl jsem jeste cosi co se jmenuje zastrcka s prepetovou ochranou (asi za 150Kc, takova zastrcka s karbickou a nejakou diodou:-), to by mohlo pripadne funkcne nahradit tu zastrcku s pojistkou?
Přepěťová ochrana je ochrana proti přepětí, ne ochrana proti proudovému přetížení. Ostatně ta krabička za 150 bude asi shit, pořádné přepěťové ochrany jsou dražší.
jandu píše:veď u nás má poistka v rozvodnej skrini účel ochrany spotrebiča
Pokud žijete na Slovači, tak tam platí STN, a jistič či pojistka v rozvaděči standardně chrání vedení, nikoli spotřebič. Na zásuvkovém okruhu bude nejspíš jistič 16A, který má jinou charakteristiku než 13A skleněná pojistka.

K původnímu dotazu: vzhledem k tomu, že u nás se pojistka chránící spotřebič dává do spotřebiče, a u tohoto zařízení je umístěna v UK vidlici, tak regulérní řešení jsou:

1) použít 3-pólový převodní adapter typovaný na min. 13A (spíše 16A) - pochybuji, že se takový sežene, ale třeba se pletu. Obvykle bývají na 6 nebo 10A.

2) vyměnit vidlici (potřebujete lisovací kleště na dutinky/oka, strkat licnu pod šroubek je prasárna) anebo celý kabel se zalisovanou vidlicí a někam - do rozvaděče, do podružného minirozvaděče vložit jištění tou tavnou pojistkou (pozor na dodržení charakteristiky). Držáky na tavné pojistky na DIN lištu lze sehnat.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od Pepa87 »

ondrey píše: ... pri pouzivani drtice beznou ctyrclennou rodinou je toho odpadu navic asi tolik, jako kdyby si clovek dosel jednou za den navic na velkou. uznate sami, ze to by nase kanalizace asi mely zvladnout...
kdyby to dělal každej ...
no nic, bude hůř http://www.novinky.cz/clanek/153057-wwf ... anetu.html

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Pepa87 píše:
ondrey píše: ... pri pouzivani drtice beznou ctyrclennou rodinou je toho odpadu navic asi tolik, jako kdyby si clovek dosel jednou za den navic na velkou. uznate sami, ze to by nase kanalizace asi mely zvladnout...
kdyby to dělal každej ...
no nic, bude hůř http://www.novinky.cz/clanek/153057-wwf ... anetu.html
Jj, Čech v průměru vyrobí znečištění absorbovatelné plochou 5,5 ha, a připadá na něj 0,73 ha území ČR.

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“