Laboratorni zdroj

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
downhill
Příspěvky: 3
Registrován: 15 úno 2005, 01:00

Laboratorni zdroj

#1 Příspěvek od downhill »

Nemate nekdo nejake schema na laboratorni zdroj....... :roll:

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#2 Příspěvek od Pukis »

Záleží na jaký max. proud, např. http://www.hw.cz/constrc/lab_zdroj_30a_ ... zdroj.html

Uživatelský avatar
downhill
Příspěvky: 3
Registrován: 15 úno 2005, 01:00

re:laboratorni zdroj

#3 Příspěvek od downhill »

Potreboval bych tak neco 30V/2A :D

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#4 Příspěvek od Pukis »


Uživatelský avatar
downhill
Příspěvky: 3
Registrován: 15 úno 2005, 01:00

re:Laboratorni zdroj

#5 Příspěvek od downhill »

Diky moc... :D

Uživatelský avatar
trodas
Příspěvky: 31
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Prerov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od trodas »

Pukis - ja tam ale vidim napsano "Samotný obvod LM317T umožňuje regulovat výstupní napětí od 1,2V do 37V při maximálním výstupním proudu 1,5A." - a pozadavek byl 30V (sedi) a 2A (nesedi) :!:
Tady muze byt problem, ne? :roll: Jestlize ten cip ma proudovou ochranu, tak se pri vice nez 1,5A take muze vypnout... :oops: Spis to sice bude tak kolem 1,8A a dalo by se to tak mozna i provozovat se slusnejsim chlazenim, ale nevim nevim s 2A... Leda nahradit za vykonnejsi typ :P
"It is dangerous to be right in matters on which the established authorities are wrong." - Voltaire

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#7 Příspěvek od Pukis »

Samotný LM317 snese opravdu jen 1,5A. Proto je doplněn o výkonový tranzistor. Potom přes LM317 jde proud do 500mA (podle odporu před stabilizátorem) a zbytek jde přes tranzistor. :wink:

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od MaxRampage »

Heeej...ten link je hodně dobrej...s downhillem se znám...Ten zdroj budem totiž stavět společně....I kdyby to teda dalo míň než 2A...tak to nevadí...Ale je takové trafo,které je na to potřeba nějak jednoduše sehnatelné???A ten chladič???
Já myslel,že když se měří napětí,tak obvody nefungují (měření napětí probíhá ve velkém odporu)Tak jak to je?
**************
PS:4 downhill:Tak to vypadá že přecejenom pořídíme ten šmec za 50Kč (budíkovej na stánkách) :D :mrgreen: :friday: :agree: :beer: :hockey:
Uz se těším do školy až pokecáme a začnem stavět :)

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#9 Příspěvek od Pukis »

Voltmetr se připojuje paralelně, takže není důvod proč by obvod nefungoval! :roll:

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od MaxRampage »

Diky moc za vysvětlení Pukys...Sem zase o něco chytřejší :wink:
Ale ukáže to stejný údaj jako kdyby to bylo zapojené do série?

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#11 Příspěvek od Pukis »

Pukiiis !!! :x :lol: Když to zapojíš do série, tak obvod nebude fungovat. Jak jsi napsal sám, kvůli velkému odporu voltmetru.

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od MaxRampage »

jj :oops: sry Pukis :(
Obvod sice nebude fungovat,ale bude to měřit ne?

Uživatelský avatar
Pukis
Příspěvky: 69
Registrován: 06 čer 2004, 02:00

#13 Příspěvek od Pukis »

Měřit to bude, ale zkresleně. Vyzkoušej si to. Jak se říká: "Chybama se člověk učí."

P.S. S ampérmetrem to paralelně nezkoušej. :idea:

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od MaxRampage »

Aha...Aha...Já si totiž myslel že s voltmetrem lze přenosti dosáhnout jen sériovým propojením...že nepřipojovat ampérmetr paralelně samozřejmě vím 8-) ...Tak jo diky za vysvětlení...

Uživatelský avatar
xreef
Příspěvky: 44
Registrován: 01 pro 2004, 01:00

#15 Příspěvek od xreef »

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... cle&sid=37

jsem tak trochu taky začátečník a rád si nechám poradit,takže jak by se muselo toto zapojení upravit,aby to sneslo proud 10A? Měl jsem něco podobného doma,ani nevim kde jsem na to sehnal návod,problém byl v tom,že když se odebíral proud kolem 8-9A a rychle se snížilo napětí tak o sobě daly výkonové tranzistory dost hlučně vědět a zbyly z nich jen vývody v dps :? transformátor mám 20V při 250VA a jako filtrační kondenzátory jsem použil tři kusy 10000uF/40V a výkonové tranzistory byly 2kusy DB911 na dost velkym chladiči s ventilátorem teplota chladiče pod zátěží byla kolem 45 stupňů,mezi tranzistory a chladičem pasta,jako zátěž při měření jsem použil výkonové odpory chlazené ve sklenici s vodou :) bum to udělalo asi dvakrát,na další pokusy jsem pak už neměl náladu. Měl jsem ve škole vic šprtat :)

kdyby někdo věděl jak to upravit aby to chodilo a poradil mi, byl bych mu vděčný.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“