Princip reciprocity

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Princip reciprocity

#1 Příspěvek od echinus »

Nazdárek. Lidi potřeboval bych pomoct s vysvětlením principu reciprocity, něco málo jsem o tom už přečetl, ovšem moc mouder jsem z netu nepobral. Nenašel by se tu někdo kdo by mi mohlu tuto problematiku a její praktický význam osvětlit, tak říkajíc svými slovy?
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Je to princip obrácenosti nebo možnosti fungovat obráceně. Jednoduše řečeno - pohyb magnetem kolem cívky vyvolá v té cívce změnu elektromotorického napětí, ale když budeme mít vedle sebe cívku a magnet a do té cívky pustíme proměnlivý proud, bude se podle změn proudu pohybovat magnet. Nebo piezoelement - mechanickým pohybem můžeš na piezoelementu vytvořit elektrické napětí, které můžeš dál zpracovávat jako signál - měřit, ukládat (nahrávat), zesilovat... A přivedením určitého elektrického napětí na piezoelement lze v něm vybudit mechanický pohyb. Některé procesy tak fungovat můžou, jiné ne.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od echinus »

hmm..děkuji za odpověď teď už mi jen zbývá aplikovat tuto teorii na lineární obvody. Skusim nad tim popřemejšlet u oběda, a v případě že bych narazil na nejakej problémek tak se zase ozvu...
...P.S.: Jestli někoho napadne cokoliv k tématu, prosím je své myšlenky uveďte i kdybych se neozýval, jsem toho názoru že by mě případně mohly uchránit před trapnými dotazy, způsobenými mou nevědomostí(a nezkušeností)
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Nejčastěji popíraný princip reciprocity je, že anténa vysílá se stejným ziskem a diagramem, jako přijímá.
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 15 říj 2008, 17:39, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »


Marie Fùrie

#6 Příspěvek od Marie Fùrie »

Myslím, že první vìta v odkazu není pravdivá. Zamìnit svorky lze obecnì jen u symetrického dvojbranu. Reciproèní dvojbran se chová v obou smìrech stejnì jen za urèitých podmínek. Buï pøi buzení zdrojem proudu a druhé stranì naprázdno (jak je popsáno v linku) a nebo pøi buzení zdrojem napìtí a druhé stranì nakrátko.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

no, popravdě, nečetl jsem to pořádně, jen vím, že tam o tom bylo psané
vysvětlené je to podivně, ale rovnice by měli sedět, ne?

Marie Fùrie

#8 Příspěvek od Marie Fùrie »

No nevím. Docela by mì zajímal takový nereciprocitní soumìrný dvojbran, když se tam zmiòují o soumìrném dvojbranu a o reciprocitním soumìrném dvojbranu :roll:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Snad z toho nebude zase 20 stran příspěvků jako u diody :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Stačí napsat zaklínadlo. Začíná na ef. 8-)
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

... chtěl jsi napsat "proklínadlo" :lol:

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#12 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Pokud jsem správně pochopil poslední přednášku z BAEO, tak reciproký by mohl být každý lineární dvobran, který neobsahu řízené zdroje, tedy musí obsahovat pouze pasivní součástky (RLC).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

ZdenekHQ píše:Stačí napsat zaklínadlo. Začíná na ef. 8-)
A co teprve kombinace ef s em-ef :twisted:

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od echinus »

A jéje začali jsme u elektro-teorie, a skončili na hradě v Bradavicích. :D :D :D
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Nikoliv v Bradavicích - jen u připomínky slovního souboje jisté místní déle usedlé modernizované čarodějnice jménem eMancipovaná Fůrie a jistého samolibého a zmagořeného přišelce odkudsi Woodpryč na víceméně magicko-nukleární téma o elementaritě energetických hladin v elektronovém obalu atomů... :lol: :lol: :lol:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Teorie“