Nabíječka z PC zdroje

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#76 Příspěvek od sr71 »

Také jsem postavil tuto nabíjeèku, zdá se že nìjak funguje, jen mi bylo divné že po odpojení akumulátoru zùstává svítit zelená LED - ale jak jsem se doèetl v pøedchozích pøíspìvcích je to asi normální.
LED1 a 2 mi ale svítí hroznì slabì (mám použity nízkopøíkonové), že to na svìtle není témìø vidìt a pøi testu na nenabitém akumulátoru nabíjeè nìjak rychle pøepne do napì￾ového režimu
Naposledy upravil(a) sr71 dne 10 črc 2008, 14:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#77 Příspěvek od sr71 »

k èemu v té nabíjeèce vlastnì slouží D3 ?

Uživatelský avatar
DolfiG
Příspěvky: 375
Registrován: 25 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Prešporok

#78 Příspěvek od DolfiG »

Nikto sa nechytá ..?

Pokúsim sa ja:

- slabo svietiace LED: zapojte namiesto LED obyčajné diódy, (robia log. súčet) a LED zapojte cez odpor, trebárs 3k3, na zem OZ, (pin 4 IO1).

- prepnutie do napäťového režimu je keď: je baterka nabitá, hnilá alebo je zle nastavené napätie 14,4 V. (Skontrolujte voltmetrom okamžik prepnutia s baterkou). Samozrejme, toto platí pri nabíjacom prúde cca 1/10 Ah.

- D3 pravdepodobne slúži k regulárnej funkcii vypnutia T1 pri "prepólovaní" baterky

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#79 Příspěvek od PCmaniac99 »

pochopil jsem ze kdyz svítí červená dioda nabíjení tak se nabíječka chová jako zdroj konstatního proudu.... když se na svorkách baterie objeví napětí 14,4V (nastaveno trimrem) tak se přepne do udržovacího režimu a má funkci zdroje s konstatním napětím..... ta moje nabíječka funguje divně včera jsem dal baterii na nabíječku (nebyla uplně vybitá ale už začíná mrznout) nastavil jsem proud na 4.2A.. když jsdem zkusil nastavit víc přepla se do udržovacího režimu ale na svorkách bylo jen asi 12,6V nechal jsem ji tak a nabíjel jsem.... proud pommalu klesal a napětí pommalu rostlo..... dnes jsemm naměřil 14.1V na baterii a nabíjecí proud 0,91A nevíte kde je chyba?? může to ovliivnit velikost C1 a C2? krom tohoto funguje nabíječka správně... na prázdno je na svorkách 14.4V

PavelFF*

#80 Příspěvek od PavelFF* »

Ono je dùležité, kde je jaké napìtí. Nabíjeèka si hlídá napìtí uvnitø krabice, zatímco ty mìøíš napìtí na baterce.
Pokud máš slabé a dlouhé vodièe k baterce, tak na nich mùže vznikat dost velký úbytek. Pøi proudu 4,2A by to možné bylo.

Takže uvnitø nabíjeèky (pøímo na výstupu spín. zdroje) mùže být napìtí 14,4V, zatímco na baterce je jenom 12,6V. Jak proud klesá, rozdíly se zmenšují. Nabíjeèka je nejspíš v poøádku.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#81 Příspěvek od PCmaniac99 »

Tak jsem měřil napětí ještě před tím bastlem... v režimu nabíjení bylo napětí menší než 14,4 a proud stálý 0,15A když jsem nastavil pot. na větší proud tak se nabíječka přepla do udržovacího režimu.... napětí 14,4 V a proud klesal... tak že to asi opravdu bude těma vodičema..... stačí zkrátit??? nebo to chce větší průřez....

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#82 Příspěvek od PavelFF »

.. stačí zkrátit??? nebo to chce větší průřez....
Obojí je správně. Ale v podstatě to ničemu nevadí ani takhle, jen trvá nabíjení delší dobu.
Mě dost překvapilo, jak brzo na baterce vylezlo napětí a proud klesnul na poměrně malou hodnotu. Schopnost nabíječky dávat trvale 6A se neměla šanci uplatnit, za zhruba 10 minut tam teklo něco kolem 0,7A. I když už si to přesně nepamatuju, naposledy jsem ji použil minulou zimu.

Švagrové jsem dělal menší "udržovací" nabíječku a s LM317 a ta dává max. asi 1A do vybité baterky, ale v podstatě se po pár minutách nabíjení stejně proud sníží pod 1A, takže je srovnatelná s nabíječkou z PC zdroje, která umí 6A.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#83 Příspěvek od PCmaniac99 »

ale ta nabiječka by měla zapnout udržovací režim až když je na baterii 14,4V ta moje to dělá mnohem dřív.... záleží jak nastavim nabíjecí proud.... je to divný.... ale nabíjí to....

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#84 Příspěvek od PavelFF »

ale ta nabiječka by měla zapnout udržovací režim až když je na baterii 14,4V ta moje to dělá mnohem dřív.... záleží jak nastavim nabíjecí proud.... je to divný....
Není to divný, závislost na proudu není divná, je naopak logická. Nabíječka nehlídá 14,4V na baterce (jak se domníváš), ale na tišťáku PC zdroje. Ty dvě napětí se liší tím víc, čím větší je proud. Shodné budou , až přestane téct proud.
Co tam máš za vodiče? Jak jsou dlouhé a jaký mají průřez?

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#85 Příspěvek od PCmaniac99 »

nevím jakej je průřez vodiče ale vodič má i s izolací 2mm průměr..... a délku 2m

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#86 Příspěvek od PavelFF »

nevím jakej je průřez vodiče ale vodič má i s izolací 2mm průměr....
Bohužel izolace v tomto případě není podstatná.
Ještě se tam nepříznivě uplatňuje přechodový odporu na krokodýlech.

Prostě změř při konstantním proudu napětí na baterce a hned potom napětí uvnitř nabíječky a uvidíš. V případě, že nabíječka drží uvnitř 14,4V, tak je v pořádku.
Musel bys mít extra snímací napěťové sondy, abys vyloučil vliv parazitních odporů.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#87 Příspěvek od PCmaniac99 »

zkusím něco jednoduššího...... prostě zkrátím vodiče z 2m na 0,5m a uvidím jak se to chová :D když to pomůže koupím zítra ve městě lanka s větším průřezem... ty 2m sou stejně zbytečně hodně

Jenda_KL
Příspěvky: 1173
Registrován: 10 zář 2008, 02:00
Bydliště: Kadaň
Kontaktovat uživatele:

#88 Příspěvek od Jenda_KL »

No jestli to má 2mm i s izolací tak to bude odhadem max 0.75 china line, chtělo by to přidat.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#89 Příspěvek od kbulda »

Dej tam průřez 2,5 mm2.
+ pól červený vodič
- pól černý vodič

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#90 Příspěvek od PavelFF »

zkusím něco jednoduššího...... prostě zkrátím vodiče z 2m na 0,5m a uvidím jak se to chová Very Happy když to pomůže koupím zítra ve městě lanka s větším průřezem... ty 2m sou stejně zbytečně hodně
Celkem oba vodiče mají 4m. I kdyby byl průřez 0,15mm2, což už je hodně slabé lanko, odpor by byl asi jen 50mOhm. Při 10A by byl úbytek jen 0,5V
To nějak nevychází. Myslel jsem, že máš dráty podstatně delší. Pravděpodobně tam máš průřez aspoň 0,35mm2. Takže bude asi chyba jinde. Doufám, že jsem se neseknul s výpočtem odporu.
Jaké tam máš krokodýly?

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“