Tranformátor - proudový náraz při zapínání

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xfish5
Příspěvky: 51
Registrován: 25 pro 2005, 01:00

Tranformátor - proudový náraz při zapínání

#1 Příspěvek od xfish5 »

Ahoj,
zajímalo by mě, jestli je důležitě použít nějaký termistor,... pro zachytávání proudového nárazu při zapínání přístroje(trafa). Pokud ano, jaké zapojení je nejvhodnější?

Díky za odpovědi.

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od rezis »

termistorem si moc nepomuzes tedy pokud zatim nemas kondiky. Spis by ho chtelo spinat v nule.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Pro trafa nad 500W a hlavně toroidy je to skoro nutností. Některý mikrovlnky používají měkký rozběh pomocí relé a odporu. Dají se koupit pozistory pro tento účel (asi 10,- kus). Najdeš je skoro ve všech monitorech PC. Vypadá to jako ker. kond a bývá na něm např 3/8 což znamená max provozní proud 3A a odpor za studena 8 Ohm.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od brtnik »

tady je nutno rozlišit, zda chceš zachytit proudový náraz pøi zapnutí trafa (jeho velikost závisí mimo jiné na fázovém posunu okamžiku zapnutí vùèi prùchodu sinusovky napìtí nulou, je tedy pokaždé jiná) nebo náraz pøi zapnutí celého pøístroje, kdy hrají velkou roli i nenabité kapacity na sekundární stranì trafa. U menších zaøízení (do cca 1kW) vìtšinou staèí pozistor, u vìtších se to øeší stupòovým rozbìhem (nejprve se sníženým napìtím pomocí sériovì zaøazeného rezistoru, který se po nastavené dobì vykrátí kontaktem relé). Obojí je dostupné i jako stavebnice a bylo nìkolikrát popisováno v AR (napø. 8/2001).

Pokud tì zajímá teorie podrobnì, je to v kostce tøeba tady:http://www.fm.tul.cz/~kel/research/proj ... _Novak.pdf[/url] http://djmix.cz/Articles.aspx/Category/ ... lovace[url][/url]

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Sorry Brtníku, použil jsem nesprávný výraz POZISTOR a ty jsi ho taky použil, pozistor je opačný závislosti na teplotě, používá se na demgnetizaci, tady se jedná o TERMISTOR
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#6 Příspěvek od toom »

Deformace ze servisu TV, co? :D Jinak jen tak pro upresneni, Termistor - nazev soucastky a ted zavisi na zavislosti a to jestli je to rust odporu v zavislosti na teplote (PTC) a nebo jeho pokles (NTC). V tomto pripade je to NTC, ale myslim, ze vsem bylo jasny o co v tomto pripade slo :D

Uživatelský avatar
brtnik
Příspěvky: 329
Registrován: 05 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od brtnik »

samozøejmì..., rozdíl mezi pozistorem (PTC - positive temperature characteristic) a "klasickým" termistorem NTC (negative temp...) je jasný. Jinak ještì jednou, jak to vypadá komerènì v praxi (není to reklama, jen pøíklad vèetnì dobrého vysvìtlení proè a jak...). http://www.metronix.cz/soft_start.htm

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“