Sloučení VKV FM H+V

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martinbbb
Příspěvky: 102
Registrován: 20 bře 2008, 01:00

Sloučení VKV FM H+V

#1 Příspěvek od martinbbb »

Zdravím, předem se omlouvám, že dotaz píšu do televizorů, ale třeba sem chodí i odborníci na STA....řeším problém jak přijímat asi 15 stanic co vysílají horizontálně a mají docela dobrý signál s jednou hodně slabou stanicí co vysílá vertikálně.....na horizontální dipol se nechytne vůbec, jen když se otočí o 90°, pak se ale zase nechytnou některé horizontální stanice.
Je to provedeno tak, že od dipolu na půdu jde dvojlinka, na půdě je symetrizační člen a pak to jde do příslušného vstupu domovního zesilovače....v knihách od M.Českého i V.Víta je popsán slučovač tvořený směrovým vedením, kde okolo středního vodiče koaxu od jedné antény je několik závitů drátu ze signálem druhé antény a na jeho konci je vůči zemi odpor 75ohmů, myslíte že bych měl koupit druhý dipol a zkusit to stejné s dvojlinkou a mezi konce dát odpor 300ohmů??? nic jiného mě nenapadá...aby se to pak mezi sebou nějak netlouklo, (myslím stanice, které chytnou oba dipoly), možná by to chtělo aby svody od dipolů byly pak stejně dlouhé, nevím......
ještě jsem experimentoval, ono docela pomůže když se jakoby paralelně na vstup sym.členu k jednomu drátu dvojlinky připájí kus nestíněného drátu a ten se natáhne svisle...pak to docela jde, ale připadá mi to jako docela fušeřina..(nebo jaký je váš názor??)......budu moc rád za každý nápad či radu...

Uživatelský avatar
ICE
Příspěvky: 199
Registrován: 01 bře 2007, 01:00

#2 Příspěvek od ICE »

Dvoulinku jako svod jsem neviděl ani nepamatuji. Chce to koupit ještě jednu anténu, dvoulinky vyměnit za koaxiál, zjistit přijímané kanály a koupit příslušný slučovač.

Uživatelský avatar
ICE
Příspěvky: 199
Registrován: 01 bře 2007, 01:00

#3 Příspěvek od ICE »

předchozí příspěvek jsem špatně přečetl, myslel jsem příjem televize. Ale s tím koaxiálem to platí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Určitě těmto pánům věř , Ti ještě nepsali za každou cenu pro prachy . jinak já mám 8-prvkovou Yaginu na CCIR a tuner class AA , svod koax a rozhodně nemám většinu stanic na perfektním stereu .Jestli máš holý dipol , tzn. příjem z obou stran a jsi spokojen , nic Ti nebrání druhý dipol připojit . Ty dvoulinky jsou právě na takovéto pokusy vhodné a až po sloučení se signálem do koaxu . Když budeš s výsledkem spokojen , nekoukej , že je provedení tak nějak ne podle knížky , nezatěžuj si s tím hlavu . Hodně zdaru . P.S. Zde máš výhodu , že nelze nic zničit .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Pro sloučení se prodávají slučovače, normálně používané i pro TV. Problém je, že jsou pouze pro koax - ale to bych na Tvém místě vyřešil jednoduše. Dvojlinka je sice symetrické vedení, které se snadno připojuje, ale bohužel stárne a její parametry už určitě nejsou ty samé, jako byly u nové. Takže bych se na ni zvysoka vys*al a v nějakém krámě s anténami si koupil SYMETRIZAČNÍ ČLEN 300/75Ohmů - ten se připojí na dipól do anténní krabice a na jeho výstup se přímo napojí 75ohmový koaxiál. Dvojlinka jako 300ohmové vedení tím pádem odpadá. Ty koaxy můžeš svést na půdu pod střechu, kde je můžeš sloučit, zesílit, zase rozbočit - a na všecko už ti bude stačit technika 75ohmového koaxiálního vedení. Určitě tím klesne i šum - stará dvojlinka šumí jak vodopád... Každopádně spojení a sloučení svodů ze dvou dipólů s různou polarizací je potřeba nejdříve vyzkoušet - teoreticky by se nemělo stát nic a mělo by to hrát, ale anténařina na VKV a UKV je hodně velká duchařina - tam platí opravdu spíš experimentálně zjištěné výsledky než teoretické výpočty. Takže nezbývá než popřát hodně zdaru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#6 Příspěvek od Vaseks »

Já bych po svých zkušenostech s dálkovým příjmem před cca 25 lety použil na vertikál směrovou anténu (pokud jde jen o jednu stanici), případně předzesilovač a celé to sloučil hybridním slučovačem s útlumem 4,5 dB, což zase není až tak moc (Český ho má popsaný taky). Pochopitelně zavrhnout dvoulinku a přímo u antén použít symetrizační člen 300/75 Ohm.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Při rozbočení signálu na dvě větve vzniká logicky útlum 3dB čistě z principu, zbytek jsou "ztráty" rozbočovače. Při slučování platí trošku jiná pravidla, takže 4.5dB sloučením určitě neztratíš.

Dobře použitá dvojlinka má menší útlum než koax.

Daleko víc se dá ztratit špatným sloučením, pokud se nedbá na fázi signálu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

ZdenekHQ píše:Dobře použitá dvojlinka má menší útlum než koax.

Daleko víc se dá ztratit špatným sloučením, pokud se nedbá na fázi signálu.
Jenže sežeň dneska DOBROU dvoulinku 300ohm - nekoupíš ji, budeš ji muset bastlit formou žebříčkového symetrického vedení. A stará je k ničemu, v Kablu Blava ji dělali snad z lisovaných sr*ček nebo z jakého S.H.I.T.U., protože už po pár letech byla křehká jak suchý perník a doslova se rozpadala - a to i ta oválná, "na 2. program". O jejím útlumu při položení na plechovou střechu nebo přehození přes plechový okap nemluvím - ten měla i nová...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Ano tak Zdenku .

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#10 Příspěvek od warp »

Co tohle

VKV dipól pro vertikální i horizontální pøíjem.

Antény ALCAD jsou vyrobeny z pevných hliníkových profilù a povìtrnosti odolných plastù. Podstatná èást antény je již smontována ve výrobì. Antény jsou vybaveny symetrizaènim èlenem, umístìným ve víèku plastové krabièky. Antény vynikají jak elektrickými parametry tak špièkovou odolností proti povìtrnostním podmínkám.

Typ: FM-200
Zisk: 0dB Hor, -3dB Ver
Poèet prvkù: 1
Impedance: 75Ohm
Šíøka vyzaøovacího diagramu: 360° horizontálnì i vertikálnì
Rozmìry: 590x925mm
hmotnost: 0.5kg

Mají ho napø. http://sat-tech.cz/, cena cca 500,- Kè
Přílohy
an_fm-200.jpg
(6.38 KiB) Staženo 76 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

To je nepodařený hybrid, dobrý tak do místa, kde nezáleží na kvalitě antény - má to zisk horší než dobrá "čtvrtka" prut a ještě ke všemu hrozně zdeformovaný diagram příjmu - o té všesměrovosti (diagram 360° ve svislé i vodorovné rovině) se dá s úspěchem pochybovat. Kdyby to byl takový lúmen - proč by ho dávno nepoužívala například armáda k příjmu ve více polarizacích? Pro mne je armádní použití dost jasným ukazatelem kvality. Teď nemyslím konkrétní provedení - ale použitý tvar zářiče.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#12 Příspěvek od kovka »

Se slucovanim bude asi v tomto pripade vzdycky problem.
Jako jednoduche reseni je pouziti diodoveho prepinace anten,kdysi jsem to reseni pouzil jak pro dvoulinky a pak pozdeji na koax, pro antenu na OIRT a CCIR ztraty oproti slouceni hybridnim slucovacem jsou minimalni.
V poznamka jsem nasel zdroj
Publikovano v knize Prirucka pro amatery elektroniky H.Jakubaschik
str. 198.Snad ji nekde vyhrabu.
Investice je minimalni

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#13 Příspěvek od jopo166 »

zlucenie dvoch anten jednu vertikalnu jednu horizontalnu ja bi riesil spinacim rele z malim utlmom napr z radiostanice vr21 kde bi rele prepinalo ras jednu antenu a raz druhu takto je to riesene aj v tuneroch hibridni zlucovac zoslabi aj signali prijimane druhov antenov a ostatne ma utlm 4db

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Přepínání antén (všech) má ten problém , jak zautomatizovat . U TV jsem to řešil rozsvícením 1 na 16 . Ale nyní ? To samé , jak při ladění-přepínání stanic , spínat nejjednodušeji automaticky anténu .

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mimochodem, jaký je vlastně "přirozený" útlum mezi horizontální a vertikální polarizací u běžného dipólu? Zas tak velký číslo to asi nebude...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“