Jak snížit otáčky 3f asynchronního motoru na 1/2 ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

Jak snížit otáčky 3f asynchronního motoru na 1/2 ?

#1 Příspěvek od cirus »

Třífázový asynchronní motor 3,5 kW s kotvou nakrátko je použit na kolébkové cirkulárce vyrobené v šedesátých létech.
Pro kotouč 650mm jsou jeho otáčky a výkon vhovující, ale pro rotační štípačku jsou otáčky příliš vysoké.
Potřebuji otáčky snížit cca na 1/2 ale nechce se mi kupovat nějaký drahý frekvenční měnič - ostatně nepotřebuji otáčky měnit plynule, ale po vypnutí jen přepnout na režim s nižšími otáčkami.
Cirkulárka se samozřejmě nespouští žádným rozběhem Y/D.
Dík za radu

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Aký to má prevod medzi motorom a hriadelou pre kotúč? Je to "direkt", alebo tam máš prevod s klinovým remeňom?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#3 Příspěvek od mtajovsky »

Svého času jsem snižoval otáčky synchronního motoru v jednom velkém mgf pomocí tyristorového můstku spínaného tak, aby spínal každou druhou půlperiodu a z těchto sepnutých ješrtě každou druhou na motoru otočil. Tak se dostala poloviční frekvence. Ale byl to motor 60W. Očíslujeme-li tyristory v můstku po řádcích 1,2,3,4 pak obrázek ukazuje, které jsou kdy spínány. Chce to v každé fázi synchornizovat mezi sebou. Nic jednoduchého - pro inspiraci.

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#4 Příspěvek od cirus »

jandu píše:Aký to má prevod medzi motorom a hriadelou pre kotúč? Je to "direkt", alebo tam máš prevod s klinovým remeňom?
Převod na hnanou hřídel kotouče je 2x klínovým, řemenem. Na motoru průměr dvojité řemenice 160mm a na hřídeli 100mm.
Vím asi kam míříš, ale prohazování řemenic se mi zdá být nereálné (stahování řemenic?, napínání řemenu). To asi ne.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od mtajovsky »

mtajovsky píše:Svého času jsem snižoval otáčky synchronního motoru v jednom velkém mgf pomocí tyristorového můstku spínaného tak, aby spínal každou druhou půlperiodu a z těchto sepnutých ješrtě každou druhou na motoru otočil. Tak se dostala poloviční frekvence. Ale byl to motor 60W. Očíslujeme-li tyristory v můstku po řádcích 1,2,3,4 pak obrázek ukazuje, které jsou kdy spínány. Chce to v každé fázi synchornizovat mezi sebou. Nic jednoduchého - pro inspiraci.

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#6 Příspěvek od cirus »

Nj, myslel jsem také na tyristory.
Údajně lze třífázový asynchronní motor do určité míry regulovat změnou napětí, ale nejsem schopen experimentovat nějakými pokusy. Nejsem vybaven součástkami.
Ideální by byl návrh konkrétního vyzkoušeného řešení.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Rozbourat v navijárně vinutí a předělat ho na motor s přepínáním pólů. Když nechceš měnič, ani přehazovat převody... anebo jestli stačí tak čtvrtinový výkon, tak regulací napětí, třeba 3f autotrafem.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#8 Příspěvek od janousek »

Když ne měnič, tak nechat shořet a převinout na dvouotáčkový. :opravar:

cirus
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 252
Registrován: 24 lis 2008, 01:00

#9 Příspěvek od cirus »

janousek píše:Když ne měnič, tak nechat shořet a převinout na dvouotáčkový. :opravar:
To asi ne, to by se prodražilo, protože dnes podobná pila http://www.hobbyexpert.cz/kolebkove-pily/woodster-sw-50
http://www.cbpoint.cz/eshop/254-kolebko ... ax-mk.html
je dost drahá.
Jaký teda měnič? Kde ho koupit a jak zapojit?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Zapojit ho podle návodu výrobce, jak jinak... Je třeba počítat s tím, že malé točky - menší výkon.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

Sendyx píše:Zapojit ho podle návodu výrobce, jak jinak... Je třeba počítat s tím, že malé točky - menší výkon.
To je pravda.Pokud snížíš otáčky na polovinu,tak máš i poloviční výkon,teda teoreticky,protože se zvýší ztráty.Nejlepší řešení je mech.převod.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Na štípačku je třeba vysoký moment. Já bych vysoustružil dvě dvojité řemenice a přehazoval řemeny. :wink:

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

masar píše:Na štípačku je třeba vysoký moment. Já bych vysoustružil dvě dvojité řemenice a přehazoval řemeny. :wink:
Áno, sem so mieril.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#14 Příspěvek od mtajovsky »

masar píše:Na štípačku je třeba vysoký moment. Já bych vysoustružil dvě dvojité řemenice a přehazoval řemeny. :wink:
Pokud je tam na řemenice místo, tak je to asi nejlepší řešení.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od pajosek2 »

Jen tak mimichodem,kolik tam máš těch otáček? Pokud chceš dělat tu rotační štípačku s kuželovým trnem opatřeným ostrým závitem,tak tam zas tak nízké otáčky být nemusí. Rychlost závrtu je zpřevodována stoupáním závitu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“