Gumové řemínky B4 a B400

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

Gumové řemínky B4 a B400

#1 Příspěvek od Nagant »

Nemáte někdo servisní dokumentaci k mechanice uvedených magnetofonů? Zajímá mne, jaké řemínky pohonu jsou přesně použity.

B4 mám zapůjčenou, široký řemínek sjede při rychlém převíjení a přehrávání se zpomaluje s přibývajícím páskem na navíjecí cívce

Pak někde doma máme B400, ale ta má myslím i nějaký problém s motorem, ale kdybych sháněl gumové díly pro B4 sháněl bych současně i pro B400.

Lze ty gumové díly ještě někde sehnat?

Uživatelský avatar
pole
Příspěvky: 1487
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#2 Příspěvek od pole »

Mam doma B4 ta mi funguje mame to dakde na chate.
a Pokial je ta B400 taka drevena (ma drevenu skrinku) tak mam aj tu s trochu rozbitou skrinkou ale ide a mozem ti ho dat ak chces:)

Inak mam ku nim aj schemu Je to v knihe Magetofony neviem odkoho....

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#3 Příspěvek od Nagant »

No, tady je jak který typ vypadá:
http://tesla.webpark.cz/magm.html

Díky za nabídku, zatím se pokusím porozhlídnout někde tady. Potřebuju si přetáhnout nějaké dávné rodinné nahrávky, případně zachovat vhodnou reprodukční techniku.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

to nestačí

#4 Příspěvek od Hill »

Pod původním označením ze servisní dokumentace už je sotva seženeš (měly jakési interní značení a v servisním manuálu je jen kontrola napnutí plochého řemínku) - já jsem je vzal s sebou k Nedisům do Trutnova a podle těch vytahaných koupil o stupeň kratší.
Nebo si stáhni třeba z http://www.tsnova.cz/ ceník (*.xls) a podle rozměrů si tam vhodný vyber. Místo trojúhelníkového k unašeči klidně použij čtvercový. Stejně pak budeš muset nastavit jak vzdálenost motoru (vhodný tah řemínku), tak přítlaky toho kyvného "srdce" s kulisou a mezikolem: ty lze na ovládací páce možnost nastavit silou pružin tahajících to srdce do strany.

Horší to bude s gumovým obložením kulisy a mezikola: při rychloposuvu nesmí prokluzovat, aby se nezastavil spodní díl unašeče, když ho nahoře chytneš rukou. První pomoc při prokluzu: vyčistit a kápnout na to saponát a rozleštit (neoplachovat!). Po chvilce prokluzování zabere. Totéž jde udělat s novými řemínky, vydrží pak podstatně déle.

Motorek má výkon jen cca 3W, takže je důležité, aby nikde nedocházelo ke zbytečným mechanickým ztrátám - ono roztočit převíjení na téměř plnou cívku trvalo už i u nových.
Hodně je znát patní ložisko motoru - opírá se kuličkou o trojúhelníkovou destičku, často je v ní už vybroušený důlek. V takovém případě lze tuto destičku otočit, dokud není skrz. Samozřejmě správně namazaná ložiska (tedy nanejvýš tolik, aby přebytečný olej neničil gumová obložení a řemínky nebo dokonce nestříkal do páskové dráhy) zabrání zpomalení až o 12%, to je skoro celý tónový interval (slyšel jsem, že i o víc, ale zatím jsem neměl tu čest).

Jinak B400 je téměř totéž, jako B4. Na první pohled se liší tvarem skříně (ta B400 je černá s hliníkem, pravoúhlá; B4 je černý a šedý plast, vpředu zúžená skříň). V elektrickém zapojení došlo k pouze dílčím změnám. V podstatě lze B400 prohlásit za souběh s B4 vyráběnou pro export - asi zbyly skříně.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Řemínky

#5 Příspěvek od Oldradio »

Zkuste kontaktovat Tomáše Burdu http://www.sweb.cz/audiovizualni_technika/ , určitě nějaké díly na B4 bude mít.

Uživatelský avatar
bart1
Příspěvky: 132
Registrován: 12 črc 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od bart1 »

Vìci na cívkáèe mìly taky v Compu na Karláku v Praze.

Uživatelský avatar
Mirda
Příspěvky: 597
Registrován: 14 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Vysočina

#7 Příspěvek od Mirda »

Taky býval vadný krabicový kondenzátor, tuším 4M když kolísaly otáčky motoru nebo přidřené ložisko na setrvačníku.

Návštěvník

Servisná dokumentácia

#8 Příspěvek od Návštěvník »

Servisná dokumentácia, ktorú vlastním v papierovej podobe obsahuje cca 38 strán A4, ale plochý remienok na pohon mechaniky z motora sa v nej udáva pod obj.èíslom 2PA222 07 - nie je uvedený žiadny rozmer napr. v mm. Ale je tam uvedené napr. toto pre ￾ah remienku: - " V magnetofonu ANP 220 se kontroluje tah plochého øemínku mìøením síly potøebné k prohnutí jedné strany øemínku až k protejší stranì. Potøebná síla musí být v rozmezí 360 - 380 p a mìøí se tažnou váhou." Dá sa to použi￾ pri jeho náhrade.
*p - pond / stará jednotka/

Stefan31

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#9 Příspěvek od Nagant »

Díky všem za rady, zkusím se na doporučených kontaktech zeptat a pak to nějak povyměňovat.

62.141.24.65

Re: Gumové øemínky B4 a B400

#10 Příspěvek od 62.141.24.65 »

Nagant píše:Nemáte nìkdo servisní dokumentaci k mechanice uvedených magnetofonù? Zajímá mne, jaké øemínky pohonu jsou pøesnì použity.

B4 mám zapùjèenou, široký øemínek sjede pøi rychlém pøevíjení a pøehrávání se zpomaluje s pøibývajícím páskem na navíjecí cívce

Pak nìkde doma máme B400, ale ta má myslím i nìjaký problém s motorem, ale kdybych shánìl gumové díly pro B4 shánìl bych souèasnì i pro B400.

Lze ty gumové díly ještì nìkde sehnat?
Pokud máte zálem mám ještì nìjaké øemínky. Vèetnì plochého ,mohu je poslat. Bude dobré provést kontrolu C/cca4M v sérii s motorem a dále kontrolovat tøení spojek v unašeèích.

pentoda
Příspěvky: 98
Registrován: 12 pro 2004, 01:00
Bydliště: Praha

oprava

#11 Příspěvek od pentoda »

Pokud máte zálem mám ještě nějaké řemínky. Včetně plochého ,mohu je poslat. Bude dobré provést kontrolu C/cca4M v sérii s motorem a dále kontrolovat tření spojek v unašečích.
pentoda

Uživatelský avatar
Hejnicek
Příspěvky: 2022
Registrován: 16 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Hejnicek »

Ahoj,
jsou ty reminky jeste aktualni po takove dobe?
Predpokladam, ze ne.
Vzal bych do foroty.
Praskle zatim nejsou, ale brzy by mohlo byt vse jinak.

Mam 2 B4. Cerny a modry. Celkem uz jsou OK, ale u jednoho se radsi zeptam na radu.
Hlavne na "volnobeh" to dost hluci. Vypada to, ze randal pochazi od setrvacniku. Ted se musim vzdalit.
Tak prosim zatim zkusene - mazat/nemazat a jak nejlepe?

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ty řemínky jsou velmi kvalitní, prasklý jsem ještě neviděl, i když zase tolik magneťáků řady B4 jsem neměl.

Vůbec by mě zajímalo, jak je možné, že v magneťáku z 50. let (třeba Sonet Duo) jsou řemínky dodnes OK a v přístroji z 80. let jsou na prach.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Asi kvalitní složení směsi a správný způsob zpracování.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#15 Příspěvek od konosuke »

Tříhran pohon pravého unašeče B400 nahradil kruhový z Pluta, plocháč z motorku na kladku mezikolo zas ustřižený z duše mopedu nebo většího kola. Jediné co odešlo byla ohraná hlava ANP935 a elyt zdroje 1000µF / 25V, o lámavosti křidýlek unašečů se napsalo dost, lepily se toluenem, to nebyly vteřiňáky. V dřevěném soklu je B444 lux super, mechanicky a zapojením velmi podobná základnímu B4, má přidaný auto rec level. Upozorňuji na možnost tónové korekce současným stiskem rychlostí 2 a 9.
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“