Červené nápisy - Propisot, Transotype, barva ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

Červené nápisy - Propisot, Transotype, barva ?

#1 Příspěvek od Sendyx »

Potřebuji obnovit na jedné mašince červené nápisy na kovu, lakovaném asi vypalovací barvou (stáří 25 let). Jde o čísla a písmenka cca 4mm velké. Nabízí se možnost červený Propisot (existoval vůbec?), dá se někde sehnat ? Vypátral jsem akorát modelářské obtisky, které mi dokážou milostivě objednat, bez záruky, že budou k čemu (určeno na plast).
Řešil někdo tento problém ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

viděl jsem (a asi někde mám stoletý) propisot modrý. Červený nikdy.

A co celý panel vyřešit nově? Ten propisot, z hlediska otěru, nic moc.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Černé nápisy na něm drží, navíc je to dost velký panel a zařízení možná nebude mít dlouhou životnost :-(.

Červený jsem viděl kdysi Transotyp, jinak ornamenty a čáry se dají sehnat i dnes, písmenka jsem nikde nenašel.

Ještě je varianta - šablona, barva, nálevková pera - jestli najdu dost dobrou krycí barvu, která bude držet.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

http://www.tiskarna-hradistko.cz/vyrobime

pro ojedinělý panel možná (troch draze) dát vyrobit předlohu pro tamponový tisk, obyčejně se tím zabývají rukodělné báby a potiskujou zapalovače, popelníky, klíčenky, hrnky a podobné chujoviny, ostrostí hran by to byla asi jako sítotisk a asi lepší než to pérko...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

Zajímavé, po Novém roce tam zavolám.

Ještě zkusím promyslet variantu s červenou barvou a šablonkama, před pár lety bych si namíchal barvu z dostupných, teď ale mají v místních barvách jen samé hnusy na bázi syntetiky nebo vody, což nemá smysl zkoušet.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#6 Příspěvek od kbulda »

Tam , kde dělají řezanou reklamu ti na plotru nařežou jakákoli písmena.
Dají Ti to na přenášecí folii, nastřiháš, nalepíš.
Podklady jim můžeš poslat mailem, nebo na CD.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Jenže neudělají jakkoliv malé, myslím, že hranicí je velikost kolem 7-8mm - menší už jen těžko. Navíc bude problém s otěrem nebo se zlovolnou obsluhou - nehtíkem tu a tam něco sloupne...
Jako blbuvzdorné řešení pak vidím minimálně překrytí otěruvzdornou samolepicí fólií přes vrch - samozřejmě průhlednou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Ne, řezanou samolepku bych nechtěl, to je na kočku při tak malých rozměrech. Jedině suchý obtisk + přestříknout lakem, nebo barva. Sice tady jeden človíček umí i 2mm písmenka ze speciální samolepky, ale vím nabeton, že to po roce začne slézat.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#9 Příspěvek od helios »

Ak ten panel nie je veľký ako autobus, možno by stálo zato dať to vygravírovať. Naviac to bude maximálne blbovzdorné. :)
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#10 Příspěvek od kbulda »

Když je " zlovolná " obsluha tak je to v (_!_), useknout jí ruce.
Popisy, které by jsi měl přelepovat transparentní páskou jsou zbytečné.
Já na to používám popisovač DYMO s transparentní páskou, barva písma je podle toho jakou pásku do přístroje založíš. Velikost písma je volitelná.

http://www.dymo.cz/
viz katalog , hledej páska 45012 ( červená na průsvitné )

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Nápisy mají výšku 3mm, to se dá gravírovat ? Nebylo by to stylové... to spíš ta barva + šablonka.

Tady je fotka části panelu, u každého červeného knoflíku byl nějaký červený nápis nebo stupnice. Tak třeba pod BASE STEPS bylo "OFFSET", pod Collector Supply bylo "VARIABLE", a hlavně vlevo dole byla kolem dokola stupnice hodnot.

Taky vedle pravé svorky je zřetelně vidět zbytek červeného blesku. Uznejte sami, že gravírování nebo řezané nápisy by byly jako pěst na oko.
Přílohy
napisy futch.jpg
(194.58 KiB) Staženo 126 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

jestli je ten panel rovinný, tak bych ti navrhl ještě jednu věc, i když neobvyklou. Celý panel nový (nebo přes starý) z kovolistu pro ofset, jestli ti to něco říká. Je to cca 0,5mm hliníková fólie, obrazec se na ní vytváří přesně jako "DPS fotocestou" - kontaktním kopírováním předlohy na lithfilmu, osvit pod UV výbojkou a vyvolání. Je to velmi neotěrné (proto se z toho taky tiskne na rotačních ofsetových mašinách) a ostrost a rozlišení hran je o dva řády lepší než cokoliv jiného, rozlišení setina nebo půl setiny mm není problém.
Akorát barva je daná, podle materiálu základ světle našedlý, obrazec tmavě modrošedý apod., podle materiálu, možná by se to dalo zbarvit. Obrazec je nereliéfní, hmatem nezjistitelný.
V každé tiskárně ti to ukážou a popíšou názorně. Do formátu A2 určitě, cena nebude nijak závratná.
http://www.citarna.cz/_jak_se_dela/30v.jpg

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#13 Příspěvek od renda15 »

Podržel bych se výše uvedených řezaných písmenek ze samolepky, ale nech si je vyřezat opačně, to znamená že písmenka vytrháš a podklad použiješ jako šablonku. Přes ni natupuješ nebo naválečkuješ barvou. Pokud jsou písmenka malá, lze je vytrhat až po nalepení na podklad. Opravdu to jde, vím o čem mluvím, živím se tím. Jdou udělat i 2 mm písmenka.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Jakou barvu na to ? aby to drželo, nebylo stíratelné a dobře krylo. Pořád se mi nejvíc líbí myšlenka na šablonu a pero, bylo by to nejjednodušší, těch nápisů není tak moc a je to kusovka.

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#15 Příspěvek od renda15 »

Nejlepší výsledky dávají sítotiskové barvy. Tam kde tisknou ti určitě trochu odlejí. Mají velikou kryvost a drží jako čert na všech materiálech. Bohužel jsem z Liberce takže ti přímo pomoci nemohu.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“