Gramofon Tesla NZC420

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

Gramofon Tesla NZC420

#1 Příspěvek od Jacobs »

Ahoj všem! Mám tento gramofon NZC420 po delším nepouživání jsem si jej pustil a ejhle z reproduktoru se začaly ozívat různé zvuky (pukání prskání různé šumy) tak jsem se vrhl na údržbu ,smozřejmě plno prachu atd.tak jsem vzal štěteček na vymetení onoho prachu a co se nestelo jemným ometáním jsem v klidu smetl tranzistor z desky koncového stupně a to se opakovalo z dalšími třemi čili z desky jsem smetl 4ři taranzistory jako nic ,příčina tohoto jevu uhnité nožičky trandu,tak mě to kapku vytočilo,naštěstí na trandech zůstali alespoň kousky nožiček které jsem pracně nadstavil drátkama(dosti mravenčí práce hrůza)ale podařilo se a vratil jsem trandy zpět na své místo a ejhle zesík šlape jako za mlada. Raději bych tam ale vrazil nové trandy tak bych se rád zeptal jestli náhodou nemá někdo doma nějaké zásoby těchto tranzistorů a sice--KFY 16 / KF 517 / KF 506 /KC 507. Díky předem za jakékoli přízpěvky .

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#2 Příspěvek od zajemce »

Chlape jen zírám a směji se,co dokážete.U těchto přístrojů je to běžný jev (zřejmě se používal prostředek při pájení,který způsoboval po čase tento problém).Jsem ochoten pomoci (s těmi tranzistory),ale zdá se mi,že jsou dost běžné (mám jich minimálně po 100ks).Když tak se ozvi na SZ.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ono je to docela problém - sehnat tyhle součástky v dnešní době. Krámy se součástkami je nevedou, když , tak Buček v Brně za přemrštěnou cenu. Servisy, které je dřív používaly nahusto a kde by bylo možno je koupit se ruší, protože moderní elektronika se neopravuje, ale vyhazuje a mění v záruce. Takže pokud někdo nemá "nakřečkováno" z dob minulých, těžko k nim nějak jednoduše přijde.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#4 Příspěvek od zajemce »

Nakřečkováno rozhodně ne ! Tose nashromáždilo léty-já za to určitě nemůžu!!!P.S.Co jsem zanedbal na Silvestra -doháním dnes.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Víš, jak jsem to myslel - prostě kdo je má, je ve vztahu k těmto starým zařízením ve výhodě. A mít je může jen ten, kdo buď
- 1) s nimi dnes a denně dělal, takže si je objednával/kupoval a prostě mu zbyly (třeba Ty sám) anebo
- 2) kdo si je uložil, protože tušil, že se mu jednou budou hodit (to je zase můj případ). Tím jsem myslel to křečkování - prostě úložka pro strejčka Příhodu.
Ti, kteří s nimi nepřišli do styku, jsou v nevýhodě, protože je musejí shánět od těch, kdo je mají. Toť vsjo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#6 Příspěvek od PavelFF »

to Jacobs: Kdybys byl z Brna, stav se, klidně ti jich pár dám (jsou ale většinou použité a pájené).
Pokud ti nejde o zachování historického charakteru zařízení, prostě je nahraď něčím novějším - nejsou to žádné zázraky.

Např. KC507 ...509 - mají nějak divně pocínované nožičky. Podruhé už na ně cín nechce moc dobře chytat.

KF 506-508 - měl jsem je v generátoru (něco jako BK124) a po jejich výměně za 2Nxxxx se pronikavě zlepšily vlastnosti na vysokých kmitočtech.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Dikobraz »

to Jacobs: Kdybys byl z Brna, stav se, klidně ti jich pár dám (jsou ale většinou použité a pájené).
Pokud ti nejde o zachování historického charakteru zařízení, prostě je nahraď něčím novějším - nejsou to žádné zázraky.

Přesně tak , kdybys měl v profilu uvedeno bydliště , tak jsi je už mohl mít třeba v dlani , případně i s štamprlí k Novému roku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

PavelFF píše:...Např. KC507 ...509 - mají nějak divně pocínované nožičky. Podruhé už na ně cín nechce moc dobře chytat.

KF 506-508 - měl jsem je v generátoru (něco jako BK124) a po jejich výměně za 2Nxxxx se pronikavě zlepšily vlastnosti na vysokých kmitočtech.
KC50x neměly vývody cínované, myslím, že bývaly dokonce galvanicky zlacené - pár milimikronů silná vrstvička, protože neměly bílou barvu, ale žlutou - myslím na novém trandu. To samé byly i typy KF5xx. Jejich problémem bylo, že jejich tranzitní kmitočet byl jen asi 100-150MHz, takže to žádné opravdu vf typy nebyly. Proto jejich případná náhrada typem s Ft nějakých 300-400MHz nutně musí hnout s parametry zařízení.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Dikobraz »

No vidíš mezi námi je 48km , pokud se ti to vyplatí tak si přijeď a dostaneš od každého klidně 10 kusů.

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jacobs »

No právě že ty moje trandy měly zlacené nožičky a uhnily v polovině plastové podložky pod trandem...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Tak na nic a na nikoho nečekej, sedni na vlak nebo na autobus, případně do auta a mazej k Dikobrazovi nebo někomu, kdo Ti je tady nabízí - když budeš brečet nad rozlitým mlíkem, bude Ti to k prdu. Je to jak napsal "Zájemce" - při osazování použili nějakou agresivní pájecí pastu, tipoval bych to na Eumetol (tehdy běžný pájecí prostředek, bohužel žral nožičky...). Než osadíš nové trandy, umej celou desku izopropanolem nebo aspoň 🤐 (tím umeješ i staré zbytky toho původního tavidla) a napříště důsledně používej pouze kalafunu nebo moderní neagresívní tavidla, jinak to budeš mít za pár roků zpátky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jacobs »

Díky za radu!určitě nabidek využiju,jen aď to chodí jak má,je to skvělý gramec z výborným dynamickým zvukem tak by to byla škoda zanedbat.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Ten gramec je dobrý, zesík na dnešní dobu bych řekl pokulhává - takže bych se nebál ho v případě potřeby a nesehnatelnosti originálních ND přebastlit na nějaký modernější, třeba integrovaný typ s nějakými LMxxxx nebo z nouze TDAxxxx. Pokud ale jsou k mání originální trandy, nic ti nebrání ho držet v co nejpůvodnější podobě.
Jinak já osobně bych mu určitě přebastlil přenoskový zesilovač - ten originální nestojí za moc, tranzistory KC149 nebyly co se šumu týče nikdy to nejlepší, k tomu bych zrušil to propojení na zadní panel na případné použití kvadrofonního dekodéru (zásuvka DIN5 se záslepkou, označená 4 překrývajícími se kroužky) a další úpravy. Celé to předzesilovací zapojení je zbytečně složité, přepínání zisku a korekcí pro použití přenosek VM/VK je taky na nic - na svoji dobu to byla úžasná věc, ale dneska zbytečnost.
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 02 led 2009, 15:36, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Jacobs
Příspěvky: 236
Registrován: 01 pro 2008, 01:00
Bydliště: Novojičínsko
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Jacobs »

Nerad bych do něj vrtal!mě se libí v puvodním stavu beze změn a nevím jestli s těma IO by to mělo takovou dynamiku, v dnešních audio sestavách pokud není subwofer tak to je o ničem,a ten gramec hraje suprovně i bez subwoferu ,prostě ten zvuk je uplně někde jinde než to co je nyní alespoň se mi to tak zdá....

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

To není jenom tím zesem - to je tím, že dneska je každý zvyklý z rádia a z TV na muziku komprimovanou v dynamice nebo (FUJ!!!) jenom na mp-trosky - a ta gramodeska se svojí dynamikou je lepší než leckterý "troskáč"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“