Měření elektronky

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#16 Příspěvek od mtajovsky »

Sendyx píše:Co bys teda děla s elkami, které jsou zcela nové, jsou v toleranci, a všechny budou na BM215 sveřepě ukazovat jen 50-70% údaje ??
V pohodě bych je použil.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#17 Příspěvek od Sendyx »

Tak samozřejmě :-). A budou fungovat stejně, v tomto konkrétním případě i lépe jako ty, co na stejném přístroji vykazují 100%. Výstupní výkon je o cca 10-15% vyšší. A jak je to možné ?? Není tady nějaký rozpor ?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#18 Příspěvek od Crifodo »

:roll:
Přílohy
pacak.GIF
(189.38 KiB) Staženo 118 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#19 Příspěvek od Sendyx »

Poručíme větru dešti ? Teda anodám i mřížkám ? :D

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#20 Příspěvek od PavelFF »

Taky jsem něco vyhrabal, ale není z toho zcela jasné, jak to je s konkrétní velikostí tolerancí těsně po opuštění fabriky.
Přílohy
Obálka.jpg
(84.28 KiB) Staženo 51 x
Strana 1 a2 LQ .jpg
(191.85 KiB) Staženo 90 x
Naposledy upravil(a) PavelFF dne 03 led 2009, 14:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#21 Příspěvek od Crifodo »

Nejsem vakuový technolog a už asi ani nebudu, ale věřím že při technologické kázni a dobré politice sledování kvality nebyl problém vyrábět série s dobrým souběhem parametrů, on při té výrobě lamp nebyl takový prostor pro to aby emise lítala jako loňská cena ropy. Než se zaběhla výroba polovodičů a ta alchymie okolo pěstování krystalů křemíku, byly na tom asi lampy líp.
jakou si dneska výrobci dávají péči se zahořováním a jakou část produkce soudruh žlutá ku.rva od žluté řeky šrotuje a vrací do výroby, to netuším.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#22 Příspěvek od Sendyx »

Výborně, když už se v tom někteří vrtáte (vrtáme), ideální by bylo najít starou interní tesláckou literaturu, podnikové normy atd. Něco bylo v Elektrotechnickém obzoru (kde je ten pán, co mi sliboval, že to určitě najde ?), nějaké info možná časem vyhrabu z firemní literatury (RCA, Philips, Marconi).
Kdyby měl někdo slovenská skripta - Meranie ekektroniek (interní tisk ?), tam bylo popsáno tuším na lampách 6Z31, 6L31 měření emisivity + test životnosti, a taky tam bylo dost o tolerancích. Něco bylo i v "Měření přijímacích elektronek", ale tam spíš obecně a k malovýkonným lampám.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#23 Příspěvek od PavelFF »

Elektronky jsem už nezažil, ale myslím, že tady není žádný faktický rozpor - pouze se tu různě chápe slovo "značný" rozptyl parametrů.
Někdo považuje 30% za značnou odchylku a druhý za velmi slušnou shodu.

Z hlediska "polovodičového" chápání je odchylka 30% skoro "párovaná dvojice" ač z hlediska elektronkového je to už pravděpodobně velký rozdíl.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#24 Příspěvek od Crifodo »

Je to z velké části problém ceny/chamtivosti jak výrobce tak tak konzumenta a vlastně i zadání. Když na to výrobce zalehl, dosáhl životnosti a spolehlivosti v parametrech pohádkové. Pamětníci vzpomeňte si na britské čb TV obrazovky. To další je pak schopnost konstruktéra navrhnout obvod který se bude klesající emisi přizpůsobovat (a nehnat lampu na hranici životnosti), tím se zase vracíme k ekonomice :roll:
Rád bych připomněl takovou(é) sondu Voyager, vypuštěná v roce 1977, vysílá dodnes bez výměny a nastavování a dokonce na ní maká palubní magnetofon... Až na odcházející palubní zdroje si na kondici nestěžuje.
Holt k tomu tehdy nepustili chinu ani Poláky.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#25 Příspěvek od Sendyx »

To je slovíčkaření. Vše se dá řešit výběrem, taky se polovodiče někdy v rámci typu třídí (viz BC550A, B, C, BD139-16 atd.). Navíc u polovodičů většina zapojení počítá s velkým rozptylem parametrů, tak je to buřt. Není problém sekat něco s malým rozptylem, do něčeho jsem používal trandy tuším 2SC..., jeden typ měl katalogově uváděno H21e 200 až 240 a druhý 650-800 a skutečný rozptyl v tubě byl mizivý.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#26 Příspěvek od pajosek2 »

Neste trochu mimo téma? Původně šlo o měření elektronky. A to se provádí na mnoha různých přístrojích,ale nakonec stejně každý uvede údaj v procentech.To je holý fakt fungující a ověřený.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#27 Příspěvek od Sendyx »

A co teda ten údaj v procentech konkrétně znamená ? Který výrobce to uvádí v procentech ?

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#28 Příspěvek od Bulboa »

Jak jsem psal, ty procenta by vždycky měly znamenat emise. Výrobci toto neudávají, protože musí být 100% funkční. Třeba co jsem měl nové elektronky TESLA ještě v krabičkách, tak tam byly ty emise i něco nad 100%

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#29 Příspěvek od Sendyx »

Znovu dokola :
Vezmu nové elektronky, strčím do BM215, ukážou mi jen 50% údaje. Mám chtít slevu ?
Ty samé strčím do zesilovače, a dávají o 10-15% větší výkon, než jiné elky, rovněž nové, u kterých BM215 ukáže 100%. Tak co s tím ???

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#30 Příspěvek od Andrea »

PavelFF píše:Elektronky jsem už nezažil...
Jak nezažil? Dyť se podívej tady, jak elektronky žijou, emise lampy za chvíli překoná i rychlost diody. Nebo se koukni do Audio sekce, každej druhej zesík je elektronkovej. Takže žádné nezažil, právě je zažíváš. :wink: :roll:

Odpovědět

Zpět na „Součástky“