Měřič úsťové rychlosti

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#31 Příspěvek od Crifodo »

když už řešit tak závažný problém, vezměte dvě optozávory, spusťte na PC sw generátor 10 kHz a současně nahrávání zvukového editoru. Zapojení optozávor a cesta signálu, jakož i vyhodnocení je snad jasné. Komu by nestačila přesnost 2.27e-5 s, může použít lepší kartu s 96 nebo 192k.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#32 Příspěvek od tomas001 »

Tak tohle Crifodovo řešení beru všemi deseti. Teď by se měl vyjádřit ujosvec, jestli se chce ubírat spíš cestou vývoje relativně složitého obvodu, nebo cestou relativně jednoduššího propojení s PC, společně s improvizovaným odečítáním rychlosti z průběhu signálu, případně s tvorbou nějakého programu, který by to uměl sám.

pepik9

#33 Příspěvek od pepik9 »

Hlavne nezapomente strilet ve vakuu, kdyz jde o ustovou rychlost. Vzduch to zbrzdi. :)

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#34 Příspěvek od kbulda »

Pro inspiraci. Takto se měří paintbal.

http://www.paintballshop.cz/oddeleni/13 ... -rychlosti

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#35 Příspěvek od breta1 »

Škoda že se ujosvec neozval, na jakou složitost si troufá. Jestli třeba dokáže jednou optozávorou spustit klopný obvod a druhou optozávorou ho vynulovat, měl by napůl vyhráno. Třeba by mohl po dobu nahození klopáku nabíjet proudovým zdrojem kondenzátor a změřit na něm konečné napětí a jednoduše vypočítat čas, potažmo rychlost, nebo spustit na tu dobu čítač a odečíst jeho koncový stav atd, atd. Jen musíme znát jeho "zdatnost", balon je na teď jeho straně.

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#36 Příspěvek od mtajovsky »

Mě se Carifodovo řešení taky líbí, má to nápad.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#37 Příspěvek od Crifodo »

ještě pár týdnů pozastaveného zemního plynu, trocha nervozity ze zavíraných fabrik a problém měřiče úsťové rychlosti odpadne sám od sebe :twisted:
Budete v tom lese honit koroptve a hrabat kořínky, aby bylo co do huby. Když vás tam bude moc, pak možná přijde ke slovu air-hard, ne soft :roll:

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od piitr »

mtajovsky píše:Ještě je jedna fyzikální zákonitost...
Je to hezky spočítáno. Všiml jsem si ale pár drobností, tak je opravím (snad), i když je mi jasný, že to na elektro-fóru asi nikoho moc zajímat nebude:

1) Má být pouze: ω = vk / r

2) Má být možná: h = r * (1 - cos α)
Je ale otázka, kde se přesně odečítá ten úhel, takže to je možná dobře.
To r je v tomto případě vzdálenost těžiště od osy otáčení.

3) Když už počítáme, že J není jednoduše mr^2, tedy hmotnost kyvadla není soustředěna v jednom bodě, měli bychom to spíš počítat přes zachování momentu hybnosti. U té hybnosti se dopouštíme chyby, protože část hybnosti se předá závěsu kyvadla, aby se toto mohlo roztočit. Pak by to vypadalo asi takto:
ps = ms * vs
b = ps * r, kde r je zde vzdálenost dopadu kulky od osy otáčení
ω = b / J
E = 1/2 * J * ω^2

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#39 Příspěvek od no_-_name »

předháníte se s tím kdo umí víc vzorců ? :)
http://shop.vmcustom.cz/cat.php?showid=21&lang=czech
pro nějakej větší airsoft spolek by to mohlo být řešení, ty tři tisíce by snad složili a pak by to mohli půjčovat. Je to tedy řešení jen pro jedince, kteří nechtějí s ničím laborovat a přijít k hotovému.
~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od piitr »

no_-_name píše:předháníte se s tím kdo umí víc vzorců ? :)
No, zrovna s mtajovským se moc předhánět nechci, protože jeho znalosti velmi respektuju. Spíš jsem myslel, že když už to tu je, tak ať to je dobře. Čímž netvrdím, že jsem nic nesplet. Jo, taky ještě umím vzorec E=m*c^2. :-)

Pavel.K

#41 Příspěvek od Pavel.K »

Proc tu vymyslite takove ptakoviny jako kyvadlo, papirovy kotouce apod.?
Hned prvni odpoved (od EKKARe) zminuje fotozavory, lepsi reseni pro 0,2g vazici kulicku asi neni.

Fotozavoru koupite za 30 korun a napsat prislusny program do jednocipu neni zadnej problem. (ani jednocip neni nutny, resit to jde ruzne)

Za 2 hodiny by bylo hotovo.

Bez nejakych pochybnych vzorcu, bez hlidani konstantnich otacek :)

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#42 Příspěvek od mtajovsky »

piitr << děkuji za opravu. Psal jsem to rovnou z hlavy bez kontroly, to víte, poslední zkouška z fyziky je už nějaký ten pátek za mnou. Příště si budu muset dát větší pozor. S tím momentem hybnosti je to lepší než s hybostí, pravda.

Pavel.K << berte to jen jako teoretickou hrátku, takové protažení mozkových závitů. :)

Uživatelský avatar
elektronic
Příspěvky: 59
Registrován: 04 srp 2006, 02:00

#43 Příspěvek od elektronic »

Amaterské vyhotovenie

vedel by som si to predstaviť asi takto vyhotovilby som prípravok na ustie hlavne tak aby gulička pri výstrele prerušila svetelný lúč. (použiť optiku z počítačovej myšky). Vo vzdialenosti presne danej na stojane umiestniť veľkoplošný spínač. Prepojiť s digitalkami, ktoré majú stopky. Pri výstrele gulička preruší svetelný lúč zopne stopky, po náraze na velkoplošný spínač stopky vypne. Z toho sa dá vypočítať ako presne strieľa puška, aké tvrdé sú guličky a tiež aká je rýchlosť strely. Náklady na zhotovenie do 10€

Uživatelský avatar
piitr
Příspěvky: 1003
Registrován: 19 říj 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od piitr »

Pro Pavel.K:
Já myslím, že zrovna to kyvadlo zase taková ptákovina není.
Za prvé, je to technologicky mnohem jednodušší než ta fotozávora. To je na tom moc hezké.
Za druhé, realizovatelné to je snad ještě rychleji. Vezmu naběračku, dám do ní kus polystyrenu, střelím do něj. Nebo tak nějak podobně.
Nicméně, je fakt, že s elektřinou to moc společného nemá.

Uživatelský avatar
ujosvec
Příspěvky: 283
Registrován: 07 srp 2008, 02:00

#45 Příspěvek od ujosvec »

Moc se omlouvam že jsem se dříve neozval.Řešení pomocí dvou opto závor je moc zajímavé.Ovšem brát sebou bůk někam do lesa se mi moc nezamlouvá.Nečekal sem takovou velkou diskuzi.Nějak dořešit ty opto závory by bylo super ale ne pomocí PC.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“