Ruský osciloskop C1-91

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

Ruský osciloskop C1-91

#1 Příspěvek od ar196 »

Dobrý den všem bastlířům.Potřebuji pomoci s opravou zdrojové části tohodle skopu.
Po zapnutí se má rozsvítit indikace zaplého skopu která však jen problikne a zhasne.Po rozdělání zdroje jsem našel doslova opálenou tlumivku 50uH krerá ale není přerušená.Je to na desce stabilizátor 2.Chtěl bych tuhle tlumivku vyměnit ale nevím na jaký proud je určená a jestli může být původcem problému.Je na větvy 24v Manual jsem našel.
Dík za vaše postřehy.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od PixelOrgy »

Zdravim,
Resim podobny problem s timhle skopem. Po zapnuti je slyset trafo, ale kontrolka nic, zhaveni obrazovky taky nic. Rozebrat to je docela porod, tak se to odlozilo na dnesek. kazdopadne pokud se podari vyresit (muze to byt stejnej problem), urcite napiste jak (pokud neuspeju sam). Jinak ten skop vypada totiz docela pouzitelne :-)
diky

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od ar196 »

Jo vypadá to na stejnej problem ale mam prvni poznatek skus změřit napětí venku zezadu nad chladičem nahoře jsou nějaky výstupní svorky na jedné mám 15v a na druhé 0,75v a mělo by to být u obou 15V.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#4 Příspěvek od PixelOrgy »

OK, to zkusim. Mam sice serv. dokumentaci, ale takovyhle veci sem tam nenasel. Docela bojuju s azbukou :-). Jinak to obsahuje par docela divnejch casti, jako treba ten buben s jakousi stinenou trubkou, nebo prapodivny vakuovy soucastky s oznacenim C3030-1 apod. Jedinej pokrok byl, ze sem nameril na C12 na desce Y-zesilovace +48V, coz je korektni.

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ar196 »

Tak jsem trochu pokročil posílám desku stabilizátoru a dopsal jsem tam výstupní napětí jaky má být a co tam mám já.Skus to poměřit jde to lehce stačí otevřit skop z boku.
Přílohy
deska stabil3.jpg
(86.69 KiB) Staženo 158 x

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#6 Příspěvek od PixelOrgy »

Ok, diky. Hned jak dorazim domu, tak se na to podivam.
Mimochodem, k tomu skopu byly i nejaky dalsi moduly, ze? Myslim multimetr apod. Da se to nekde sehnat?

Uživatelský avatar
ar196
Příspěvky: 143
Registrován: 09 dub 2005, 02:00
Bydliště: Rájec-Jestřebí (J.M.)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ar196 »

Tak dvě vadny pojistky v tomto modulu po jejich výměně jsou napětí dobrá kromě +5V kde mám nějak 6,3V ale jinak je to furt mrtvy obrazovka vubec nejde,ani podsvícení stupnice.Dioda indikace zapnutí se nerožne.
Nevím jak dál a změřit co jde na obrazovku nemam jak a bojim se rány.
Ps zatím jsem na žádny moduly nenarazil ale asi k tomu něco je.

Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 262
Registrován: 25 bře 2004, 01:00
Bydliště: Most

#8 Příspěvek od Jindra »


Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od PixelOrgy »

Tak mam jen 48V a 5V vetve, zbytek je mrtvej. Podarilo se me osciloskop rozebrat (coz byla celkem zkouska nervu) a venuju se desce stabilizatoru. Pokud se podari zjistit pricinu, dam vedet ;-)

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PixelOrgy »

Neresil nekdo z vas nahodou podobnej problem? Zatim se me ho nepodarilo vyresit. Jak jsem psal, funguje pouze +/- 15V a +/-48V vubec nemam +150, +18 a dalsi... Vypada to, ze s s tim budu zabyvat jeste dlouho...a nebo me to prejde a skop skonci ve skrini (v lepsim pripade) :-)

Uživatelský avatar
aldrtik
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#11 Příspěvek od aldrtik »

Pri spravne funkci anodove napeti - pokud menic funguje, se pripoji az 50 sec. po zapnuti.
Zarovka zapnuti je vyvedena ze zhaveni.
Opravoval jsem chiply zdroj jentak bez zateze - vytazene moduly - nejdriv se pokuste nastavit napetove hladiny bez zateze pri odpojene patici obrazovky.
Pokud sviti kontrolka, menic jde. Pokud jen problikne, mate na nektere hladine kratas.

Netusite, kde je mozne pujcit nebo koupit modul kalibratoru 2K11 ?

Za pujceni kalibratoru s dokumentaci na oplatku opravim zdroj.
Nabidne-li nekdo kalibrator k prodeji s dokumentaci, branit se nebudu :-)
aldrtik

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#12 Příspěvek od PixelOrgy »

Ted jsem se tomu delsi dobu nevenoval. Jsem celkem zacatecnik takze je to pro me trosku tvrdsi orisek...
Kazdopadne diky za info, vrhnu se na to, a pak napisu jak to dopadlo.
Indikace zapnuti nesviti ale vubec. Myslel jsi to tak, ze indikace zapnuti se ma rozsvitit az po onech 50 sekundach? Anodovy napeti jsem nemeril, jelikoz nemam cim.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od PixelOrgy »

Zmineny kalibrator bohuzel nemam...

Uživatelský avatar
aldrtik
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2009, 01:00

#14 Příspěvek od aldrtik »

PixelOrgy píše: ...
Indikace zapnuti nesviti ale vubec. Myslel jsi to tak, ze indikace zapnuti se ma rozsvitit az po onech 50 sekundach? Anodovy napeti jsem nemeril, jelikoz nemam cim.
Dostal jsi ho v chodivem stavu, nebo uz mrtveho?

Pokud nesviti kontrolka, nepujde ani zhaveni ani anodove = nejde 1. napajeci menic.
2. menic teprve vyrabi anodove, ktere se pripoji az po nazhaveni katody po cca 45-50 sec. Neni potreba si delat starost z merenim, stejne tam nic nebude.
Zkontroluj vzadu na kabate obe trubicove napajeci pojistky PR1,2.
Jestli jsou dobre, mas nejspis i tak odepsany tranzistor menice, v horsim pripade oba T1,T2.
Pokud budou dobre, i presto muze odejit jeden tranzistor menice.

Pricina je ovsem jinde - a je potreba ji najit - tipuju to jit po hladine +150V.
Zkontroluj na priloze 21 odpor R53 (30 Ohmu), jestli neshorel a dej vedet.

Uživatelský avatar
PixelOrgy
Příspěvky: 1933
Registrován: 04 zář 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PixelOrgy »

Dostal jsem ho jako mrtvolu...
Pojistky jsou OK, jak na zadni stene, tak i tech 5 na desce stabilizatoru.
R53 je ok, stejne jako ostatni odpory v okoli D12 a R53. Zenerky D12 a D10 prorazene nejsou, takze snad taky OK. tim padem by +150V melo jet. Nevim ale jestli muzu zapnout zdroj samostatne bez zateze..rozhodne by se pak lip meril...
Mrknu na ty vyk. tranzistory

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“