Zemnění elektrického kotle

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Zemnění elektrického kotle

#1 Příspěvek od tomas001 »

Předepisuje obecně nějaká norma, že elektrický bojler pro domácí ohřev teplé vody, který se připojuje pevným přívodem (jen kabel ze zdi, žádná zásuvka), musí být ještě extra uzemněn zvláštním zemnícím vodičem, i když je připojen normálně třívodičově?
Viděl jsem onehdy nějaký instalační manuál, ve kterém něco takového bylo uvedeno, ale nebylo to moc jasné. Vrtá mi to hlavou. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

myslím že doplňkovou ochranu pospojením řeší ČSN 33 2000-7-701
tady o tom něco píšou
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4121
ale hlavně bych předpokládal že takovou instalaci dělá nebo aspoň reviduje někdo kvalifikovaný :roll:

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#3 Příspěvek od tomas001 »

No, úplně moudrý z toho nejsem. Zdá se, že pokud je veškeré potrubí v plastu, pak by snad to doplňkové zemnění nemuselo být, ne?

Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#4 Příspěvek od galjo »

tomas001 píše:No, úplně moudrý z toho nejsem. Zdá se, že pokud je veškeré potrubí v plastu, pak by snad to doplňkové zemnění nemuselo být, ne?
Či už je vedenie z plastu , alebo z kovu tak ochrana zemnením tam musí byť - ked je to pod napetím.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#5 Příspěvek od nxn »

To je jako s plastovou vanou pod kterou jsou kovové nožičky a ty taky musí být uzeměné...plast neplast...(i když mě to příjde docela uhozený)...s tim bojlerem tam je to bez diskuze...
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#6 Příspěvek od mi-ro »

Pokud je připojenej třívodičově, čili jeho obal je připojenej na ochranný vodič z přívodu proudu tak další "extra uzemění" není potřeba. Pokud tam budou železný trubky a ne plast tak se musí pospojovat objímkama. To samý platí pokud bude ohřívač v koupelně tak ho musíš "extra" pospojovat s futrama, vanou, zásuvkou, vod. baterií.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#7 Příspěvek od nxn »

No a pospojení se provádí větším průřezem než je 1/2 přívodu do rozvaděče min. průřez však 4mm2
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Crifodo píše:myslím že doplňkovou ochranu pospojením řeší ČSN 33 2000-7-701
tady o tom něco píšou
http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4121
ale hlavně bych předpokládal že takovou instalaci dělá nebo aspoň reviduje někdo kvalifikovaný :roll:
Ano, tím je řečeno téměř vše. Vzhledem k tomu, že na většině našeho území je proměnlivá elektrická vodivost vody (jen ojediněle je nižší, než aby podle výše uvedené normy šlo jednoznačně říci, že žádné doplňující pospojení není třeba), to pospojení použij.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Jenys »

nxn píše:To je jako s plastovou vanou pod kterou jsou kovové nožičky a ty taky musí být uzeměné...plast neplast...(i když mě to příjde docela uhozený)...s tim bojlerem tam je to bez diskuze...
Tak s tím bych si nebyl tak jistý....mluvil jsem tuhle s revizákem v práci a prý je nový zákon o koupelnách, což asi bude i to co je v odkaze výše, ale prý co není vodivé..třeba ta plastová vana, tak ani není co zemnit, protože prý se nemá kudy dostat nebezpečné napětí. :)
Co se týká bojlerů, tak jsem řešil také tento problém s bojlerem Tatramat EOV 122, který nemá žádnou svorku na přizemnění, jako měl ten starý bojler Tatramat EOV 120. Zde je jen spodem přiveden ohebný třížilový kablík, asi metr dlouhý, plastovou šroubovací průchodkou. Jedinná svorka umožňující zemnící propojení uvnitř bojleru jednotlivých kovových dílů, je svorník M6 a k němu je také připojen vodič PE. Tedy není možné ho jinak, než pomocí třížilového kabelu připojit k instalaci. Proto jsem se ptal revizáka a on k tomuto konkrétnímu problému nebyl schopen odpovědět. Ale v podstatě by prý mělo stačit připojení tím třížilovým kabelem. Já jsem to udělal tak, že jsem dal nový kabel od krabice pro přívod k bojleru až do bojleru uvnitř na jeho svorky. V krabici je také přiveden už od minule ten propojovací ochraný pospojovací vodič, který jde zároveň do zásuvky v koupelně na ochranný kolík. Je to stará instalace z roku 1985, tedy ochrana nulováním. Zásuvka má svůj vlastní přívod a bojler také svůj a její nuláky jsou propojené a spojené s propojením pospojováním, tudíž žádný úbytek mezi bojlerem a třeba pračkou, vana je pospojená též a futro také. Je to divné, že už není na bojleru z boku ta konzola, ke které se dal zemnit obal bojleru.
Tak a včíl, jak to je tedy správně :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Haty
Příspěvky: 86
Registrován: 04 led 2009, 01:00
Bydliště: Chrastava (u Liberce)

#10 Příspěvek od Haty »

V prní řadě je třeba uvést v jakém prostředí je kotel umístěn, nebo alespoň kde (koupelna, garáž, sklep; suchý, vlhký.....)
Haty

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

A také rozhoduje, jaký minimální odpor má sloupec vody mezi boilerem a místem, kde sa na to dá sáhnout. Viz norma ČSN 33 2000-7-701 v platném znění.
Pokud by proud procházející v případě poruchy tímto vodním sloupcem mohl být nebezpečný, pospojovat musíš i s vodovodní baterií. To, že je pospojený vodovodní řád s boilerem a přemostěný vodoměr (to pro případ, že by topné těleso v boileru bylo prožrané a šla fáze do vody, aby to nezabilo vodáky při výměně měřidla), nemusí stačit.
Na bezpečnosti nešetři. Až se budeš kroutit ve vaně, bude příliš pozdě rozhodovat se, proč pospojení, když v 70% případů tam jen je, ale nemělo co zachraňovat, a v 29% ještě nepřišli na to, že tam to pospojení není, protože se nic nestalo. I to jedno procento rizika je v tu chvíli příliš mnoho.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Jenys »

Hill píše:A také rozhoduje, jaký minimální odpor má sloupec vody mezi boilerem a místem, kde sa na to dá sáhnout. Viz norma ČSN 33 2000-7-701 v platném znění.
Pokud by proud procházející v případě poruchy tímto vodním sloupcem mohl být nebezpečný, pospojovat musíš i s vodovodní baterií. To, že je pospojený vodovodní řád s boilerem a přemostěný vodoměr (to pro případ, že by topné těleso v boileru bylo prožrané a šla fáze do vody, aby to nezabilo vodáky při výměně měřidla), nemusí stačit.
Na bezpečnosti nešetři. Až se budeš kroutit ve vaně, bude příliš pozdě rozhodovat se, proč pospojení, když v 70% případů tam jen je, ale nemělo co zachraňovat, a v 29% ještě nepřišli na to, že tam to pospojení není, protože se nic nestalo. I to jedno procento rizika je v tu chvíli příliš mnoho.
Ahoj Hille, jak to je tedy s tím bojlerem, který už nemá možnost pospojení, bez zásahu do víka bojleru na spodku :?: Jak v takovém případě provést pospojení, nebo je u toho to typu ještě potřeba :?: Radši bych ho tam dal. Napadá mně snad jedině to udělat na ty vývodové roury, ale nebude to asi moc hezké. Vždy to tam bylo a najednou to už nedělají. Mám také veškerou vodu v plastu. Stačí ochrana připojením kabelu s ochranným vodičem PE :?: Zemění celého obalu a kotle je uvnitř. Myslím, že by to mělo být chráněné jako každý jiný spotřebič. Třeba malý zásobníkový ohřívač vody v kuchyni, nikdy neměl jinou ochranu, než třívodičovou přívodní šňůru a také tam teče stejná voda. Přívod je také v plastu a je to studniční voda. :?: Děkuji za odpověď :wink:
Přílohy
P1030890.JPG
(52.38 KiB) Staženo 158 x
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#13 Příspěvek od Maskot »

Dela se to na vystupnich trubkach,jsou na to orig. svorky,mely by byt propojene mezi sebou (k tomu je u svorek medena pasovinka) a to cele se pospoji s ostatnim zemenim.

Uživatelský avatar
dudo02
Příspěvky: 981
Registrován: 27 úno 2007, 01:00

#14 Příspěvek od dudo02 »

No ja by som to urcite pospojoval.A na normu by som velmi nepozeral-ta ma len odporucaci charakter.Ci na to bude spravena revizia,zalezi od danneho revizaka...
Pri zariadeniach ako bojler by mala byt ochrana pospojovanim a prudovym chranicom samozrejmostou.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenys »

Maskot píše:Dela se to na vystupnich trubkach,jsou na to orig. svorky,mely by byt propojene mezi sebou (k tomu je u svorek medena pasovinka) a to cele se pospoji s ostatnim zemenim.

Pokud jsou plastové roury a není to v lékařství či lázních, prý to být nemusí. Na to vždy byla připojovací zemnící svorka a už tam není. Já vím, že je na to ten měděný pásek, ale právě, že ty svorky nejsou hezké. Tak jelikož tam není jiná možnost, budu muset ty svorky použít :(
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“