schéma měřiče průrazného napětí polovodičů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

schéma měřiče průrazného napětí polovodičů

#1 Příspěvek od bu2520 »

nemáte někdo nějakou vyzkoušenou konstrukci chtěl bych aby to umělo alespoň 1000V , zatím jsem to řešil, jen takovou luft montáží. A tak bych rád spáchal něco víc dílenského.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Jestli to má umět měřit i trandy a tyristory atd., tak se stejně charakterografu nevyhneš.

Uživatelský avatar
cyberspy
Příspěvky: 266
Registrován: 09 črc 2006, 02:00
Bydliště: nové zámky, SR
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od cyberspy »

ked možem poprosit aj mna by zaujimala taka schéma hlavne na meranie trandov
AMD Athlon
www.pctuning.sk

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Docela šikovnou věc má vymyšlenu jeden člověk, který občas píše na elweb a další fóra. Má to s jednočipem, využívá interní AD převodník a při měření rozlišuje několik typických průběhů. Zatím to pustit ven nechce, jedná s nějakým výrobcem stavebnic.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

no nevím do kolika voltů charakterograf chodí, ale stačil by mi takový pseudo orientační měřák pro výběr Uce max trandů. a diod pořípadě test impulsních kondů. Něco takového bylo v modrém AR B2/82 akorát tam vysoký vstupní odpor měřidla byl tuším řešen operákem , tak jsem si říkal, při potřebě ověřování dnešních chinašmejdů , že už to někdo mohl inovovat.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Charakterograf klidně bude chodit do stovek kV, když ho tak někdo zkonstruuje.
Ty jednoduché přípravky typu zdroj Ik + voltmetr jsou k ničemu, vzhledem k průběhu Ubr mohou naměřit úplné nesmysly. Párkrát mne to stálo celodenní, někdy i několikadenní práci :-(

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Teď jsem se díval do toho AR, to můžeš zapomenout, je to tak na zenerky. v Elektoru bylo lepší zapojení, po zapnutí testu se měřící napětí pomalu zvyšovalo od 0 do 600V a na velkém ručkáči se dalo sledovat průběh charky a najít minimum kolena.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

náhodou nemáš schémátko z toho elektora, byl bych ti zauzlován

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Nemám, ale to se dá za 10 minut vymyslet.

Voltmetr s OZ, velký vstupní odpor, jednoduchý zdroj 0-600V trandem a s RC sweepem na tlačítko, šlo by vylepšit o měření up-down. Průšvih je, že některé součástky klidně v takovém zapojení kmitají, takže údaj rafiky je kdovíjaký. Všechny tyhle jednoduché přípravky mají nějakou vadu na kráse, jinak by jich bylo plné GM.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#10 Příspěvek od bu2520 »

čili ideálná procesor který bude postupně zvyšovat napětí s voltmetrem až dojde k průrazu tak shodí napětí, ale displej přiholduje. No idea dobrá, ale práce na půl roku

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#11 Příspěvek od breta1 »

bu2520 píše:no nevím do kolika voltů charakterograf chodí, ale stačil by mi takový pseudo orientační měřák pro výběr Uce max trandů. a diod pořípadě test impulsních kondů. Něco takového bylo v modrém AR B2/82 akorát tam vysoký vstupní odpor měřidla byl tuším řešen operákem , tak jsem si říkal, při potřebě ověřování dnešních chinašmejdů , že už to někdo mohl inovovat.
Nedovedu si predstavit tester na impulzní kondy, tedy na proudový zátěžový test, ten by musel znamenat destrukční testování, i sama elektronika na toto testování by byla náročná. Tam musíš věřit výrobci, že ten údaj du/dt je správný.
Pokud bys ho chtěl zkoušet na napěťový průraz (nějakým malým konstatním omezeným proudem), bál bych se potom takový kondík použít.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

bu2520 píše:čili ideálná procesor který bude postupně zvyšovat napětí s voltmetrem až dojde k průrazu tak shodí napětí, ale displej přiholduje. No idea dobrá, ale práce na půl roku
Stačí ruční vyhodnocení, kdesi v AR byla i varianta s poťákem, dalo se to koleno ručně najít.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#13 Příspěvek od bu2520 »

no to ano ani mi tak nejde o nedestrukční testování, kondíků, ale ověření že nemá svod při vyšším napětí , testoval jsem to doutnavkou a zdrojem 600V a mnohokrát mě to pomohlo při odhalení vadného kondíku v RKS, který mi multimetr neodhalil

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Na kondíky stačí měřič izolačních stavů, PU371 a spol. Odpor 200M se tím při 500V dá vyhodnotit.

Škoda, že sis nevzpomněl dřív, loni jsem prodával jeden DIY přípravek na polovodiče, dalo se s tím testovat do 400V a s ext. zdrojem do 700V, H21e i pro malé výkoňáky atd. Teď jsem trochu zmodernizoval a ještě mne jedna modernizace čeká 8-) .

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#15 Příspěvek od bu2520 »

nj kruci to je prostě zákon schválnosti , že si vzpomenu když je pozdě :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“