S jakým programem začít?

Software potřebné k práci s elektronikou

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
spoky
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2009, 01:00

S jakým programem začít?

#1 Příspěvek od spoky »

Ahoj jsem uplny laik a zacatecnik. Chtel bych si do pocitace prekleslit toto http://pandatron.cz/?30&vysoce_citlivy_odposlech a nasledne udelat navrh na plosny spoj, ktery bych si pak vyleptal, ale vubec nevim jak prekreslovat, mam problem treba v eaglu najit soucatsky :roll: a kdyz jsem zkousel proficad tak tam zas nemuzu udelat navrh na plosny spoj. Muze mi nekdo prosim poradit jak vlastne zacit?? Moc vam dekuji za pomoc a radu :wink:

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od petus »

Zkus si sehnat Formiku.Tam udeláš vše schéma i plošňák.Ale nevím jestli se dá sehnat free.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Jenys »

spoky píše:Ahoj jsem uplny laik a zacatecnik. Chtel bych si do pocitace prekleslit toto http://pandatron.cz/?30&vysoce_citlivy_odposlech a nasledne udelat navrh na plosny spoj, ktery bych si pak vyleptal, ale vubec nevim jak prekreslovat, mam problem treba v eaglu najit soucatsky :roll: a kdyz jsem zkousel proficad tak tam zas nemuzu udelat navrh na plosny spoj. Muze mi nekdo prosim poradit jak vlastne zacit?? Moc vam dekuji za pomoc a radu :wink:
Takové jednoduché zapojení nakresli fixem na plošné spoje z GM, Gesu a pod. Namaluj si na papír tužkou schéma spojů a pak to polož na destičku(očištěnou) cuprextitu a důlčíkem udělej body, které pak podle schématu propojíš fixem. Pak dej leptat a sleduj jak se to vyleptává, trvá to podle roztoku tak do dvaceti minut. Nebo to můžeš přes kopírák překreslit na plošňák. :wink: :lol: Bude ti to trvat chvilku, tedy určitě dřív, než to uděláš v programu :D

Nebo použij na kreslení rozpuštěný asfalt do trubičkového pera. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
spoky
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2009, 01:00

#4 Příspěvek od spoky »

Díky za rady.. ;) na papir jsem to zkousel prekreslit rukou a prijde mi to jak spanelska vesnice, pokazde se mi nejaky spoj krizi.. :roll:

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od petus »

Taky to dělám přes papír,ale pro začátečníka to přes program bude asi lepší.Záleží na bastlíři.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#6 Příspěvek od jasin »

Jestli se ti těch spojů nekříží moc, tak to neřeš a udělej na jednom spoji pájecí body a z druhé strany desky osadíš drátovou spojku. Tak se křížit může. Až časem získáš praxi v navrhování spojů tak, že se křížit nebudou.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
spoky
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2009, 01:00

#7 Příspěvek od spoky »

Ok, zkusim si s tim dat praci a prekreslim to rucne. Jeste mam otazku jak maji byt daleko od sebe pajeci body? treba u toho LM386?

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od petus »

roteč nohou na výšku je 2,54 mm a na šířku asi 7,5 až 8 mm Alespoň v datašitu.(snad jsem se nepřekoukl)Milimetr sem milimetr tam.
Naposledy upravil(a) petus dne 28 led 2009, 11:30, celkem upraveno 2 x.
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#9 Příspěvek od MOTOROLA »

Tady máš odkaz na program,ve kterém si uděláš schéma i plošný spoj.

http://www.cadsoft.de/download.htm

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Jenys »

spoky píše:Díky za rady.. ;) na papir jsem to zkousel prekreslit rukou a prijde mi to jak spanelska vesnice, pokazde se mi nejaky spoj krizi.. :roll:
Proč se ti kříží :?: Použij jako předlohu ten obrázek spojů, co je na tvém odkazu, jen to udělej hezčí :lol: To přeci máš za chvilku :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Jenys »

Jestli už máš součástky, tak si je polož na papír a obšlehni je. LM386 dej na papír, který podložíš něčím měkkým a propíchni ho, tím budeš mít rozteče. U rezistorů je to asi 10mm. Stejně by jsi měl mít po ruce ty součástky a podle nich budeš moci dělat dírky do papíru. Co říkáš :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
spoky
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2009, 01:00

#12 Příspěvek od spoky »

:lol: hehe diky vyzkousim to takhle.. :wink:

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Jenys »

spoky píše::lol: hehe diky vyzkousim to takhle.. :wink:


JJ, až se pak budeš někdy nudit, vyzkoušej si to v klidu v nějakém tom kreslícím programu.

Takhle to budeš mít raz dva a k tomu na co to potřebuješ, to bude super :wink: :lol:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Bernard »

Za vyzkoušení určitě stojí DipTrace ( www.diptrace.com ). Je do 250 pinů zadarmo, má knihovny 50000 prvků, snadno se ovládá od kreslení schémat po finální úpravy spojů, má autorouter, má výstup libovolných vrstev na tiskárnu i vzrcadlovém zobrazení - ideální pro bastlíře. Co zatím nemá, je český tutoriál.

Uživatelský avatar
spoky
Příspěvky: 9
Registrován: 28 led 2009, 01:00

#15 Příspěvek od spoky »

tak zkousim DipTrace.. Parada, program se mi libi..ALE.. kdyz si pridam nove knihovny primo ze stranek vyrobce, tak mi zmizi jine soucastky, napriklad odpory atd.. :roll: :roll: :roll:

Odpovědět

Zpět na „Software“