K174AF5 - pro pamětníky

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

K174AF5 - pro pamětníky

#1 Příspěvek od Hill »

Pamětníci, určitě jste na to museli narazit: TVP Elektronika 431, budič RGB osazený K174AF5 (TDA2530), tedy bez měření závěrných napětí a svodů obrazovky.
Místo SECAM dekodéru vestavěný PAL s TDA4510, což ale není důležité - stejný jev bez ohledu na to, jestli je barva zapnutá: při dlouhodobě převážně světlém obrazu (například přenosy zimních sportů) se posune barevné pozadí do purpurové (ujede ss úroveň zelené), při "normálním" obrazu se asi za 2-3 minuty vrátí na správnou šedou stupnici. Naopak při převážně tmavé scéně po určité době "vyleze" zelená.
OT: pro srovnání - předchozí model C430 měl konce zapojené zdánlivě méně stabilně a přesto tímto neduhem netrpěl.
Soudím samozřejmě na teplotní závislost některé součástky, ale vzhledem k nepatrné rychlosti změny a použité zpětné vazbě nemůžu zdroj potíží najít. Vzpomenete si někdo, zda a jak jste to našli? Díky i za případná nakopnutí, která mě k tomu dovedou, protože ta televize nějakých 15 let nehrála a obrazovka podle nastavení trimrů i napětí na katodách není zjevně opotřebovaná, rád bych ji ještě na nějakou dobu zachránil.

Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 424
Registrován: 19 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-MO

#2 Příspěvek od Frenky »

Elka a zase elka,chce to vyměnit celé RGB.Základem nastavení *šedé* pro RGB bylo napětí stabilizované Z diodou /určitě v RUBÍNU / to bylo..jinak velký vliv tady má nastavení napětí G2,někdy i změna 50V ,se projeví,zvlášt u starších televizorů...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

trochu potíž

#3 Příspěvek od Hill »

Trochu potíž: v tom konci žádná elka nejsou...

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od jezevec »

Pokud máš schema, pošli mi ho, zkusím popřemýšlet. Schema jsem už nenašel.
Když nám v práci došla do opravy TV Rubín, či jiná sovětská lahůdka, házeli jsme si korunou, kdo to bude dělat. Nějak mě to jejich obvodové zapojení nepřirostlo k srdci.

Uživatelský avatar
wendys
Příspěvky: 295
Registrován: 14 čer 2005, 02:00
Bydliště: olšanský hřbitov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od wendys »

něco podobného jsem řešil a byl to jak říká Frenky elyt na napájení RGB 120V.

Uživatelský avatar
NYKE
Příspěvky: 62
Registrován: 11 zář 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od NYKE »

Nìco podobného dìlal tranz. v RGB KT 969 . Zkusil bych v R a G kanále je vymìnit.(KT 940,KF469). :roll:

pentoda
Příspěvky: 98
Registrován: 12 pro 2004, 01:00
Bydliště: Praha

431

#7 Příspěvek od pentoda »

bohužel již nemám schema tak jen co si pamatuji: Elyty 5mf R/Y, B/Y scci úroveň , K174AF5 jinak pošli schema a já si vzpomenu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

tak jo

#8 Příspěvek od Hill »

elektrolyty vyměněné, místo 4u7/160 tam je 10u/250, místo 22u/160 ve zdroji je tam paralelní kombinace 33u/250 + 47n/250.
Trochu se to zlepšilo, ale možná se mi jen zdá - víra má že by mě uzdravila? Stabilní to stále ještě není.
Zkusím ještě ty tranzistory.
Jiné ellyty v tomto zapojení nejsou - z MCA660 jdou signály RGB do vstupů té K147AF5 (TDA2530) přes keramické kondíky 22n.
Jak se projevuje vadný elektrolyt mezi dekodérem barev a vstupy MCA660, vím: tohle není ono, protože ta barva plave i při ukostřeném pinu 6, t.j. se zablokovanými vstupy složek R-Y a B-Y. Musí to tedy vznikat někde v koncáku.
Snad i na ty tranzistory a zenerku dojde...

Uživatelský avatar
achil
Příspěvky: 221
Registrován: 01 pro 2004, 01:00

#9 Příspěvek od achil »

Toto courání barevného tónu mi u C110 dělal elyt ve filtraci 200V napájení konců RGB.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

ellyt

#10 Příspěvek od Hill »

>>Achill: u C110 to znám, ale tam to courání bylo prakticky okamžité. U C416 to zase dělal odpor ukostření G1 obrazovky (místo 1k měl asi M5 a dobláznil automatiku).

Ale vyměnil jsem ochranné diody přechodů b-e koncových emitorových sledovačů a musel jsem znovu seřídit konce. Ty měly nepravidlený svod (a každá jinak velký) rostoucí s teplotou. Zřejmě trvalé následky po překocích ostřicího napětí proraženou paticí obrazovky.
Asi proto se barva courala až někdy po půl- až celé minutě, když do nich dolezla změna teploty koncových tranzistorů.

Zbývající nestabilita je vlivem topícího sloupcového trimru ostření, ale viděl jsem dost nových TVP s větší chybou seřízení stupnice šedé už na prodejně.
Už jsem byl rozhodnutý do toho zabastlit konec z vytrvale kvokajícího Oravana, ale toho sa radši příležitostně pokusím ještě opravit.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#11 Příspěvek od Hill »

Tak jsem zas jednou asi před měsícem u téhle C431D vypnul barvu, seřídil šedou stupnici a po ránu, když na jednom programu vysílají barevné pruhy, jsem se na signály RGB podíval osciloskopem. A bylo jasno. Na vstupech K174AF5 rozkmity 2 až 2,5V.
A DC složka předpětí kolísala s obsahem obrazu, patrně v důsledku nabíjení vazebních kapacit při přebuzení vstupů.
Došlo na barevné pruhy a srovnání amplitud podle schématu v rozmezí 0,9 až 2V - ukázalo se, že z PAL dekodéru leze modrá s větší amplitudou. Po srovnání to znamenalo přeseřídit celý RGB konec, ale barva už s obsahem obrazu necestuje.
Konečně má ta televize obraz, který jsem ochoten vzít na milost.

Uživatelský avatar
wendys
Příspěvky: 295
Registrován: 14 čer 2005, 02:00
Bydliště: olšanský hřbitov
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od wendys »

No vidíš, já to taky říkám, že některé závady potřebují uležet!

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“