Barvy u CTV 2125 SP

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

Barvy u CTV 2125 SP

#1 Příspěvek od ok1mpd »

Ahoj chtěl bych se zeptat čím by to mohlo bejt u CTV 2125 SP je v horní části obrazovky červená barva viz. obr. http://www.swl.borec.cz/DSCN7017.JPG

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#2 Příspěvek od mikollar »

nemas tam niekde polozene repro alebo nieco magneticke?

Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od ok1mpd »

Ne nemám tím to určitě není televizi jsem i přenášel!

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#4 Příspěvek od kokun »

ok1mpd píše:Ahoj chtěl bych se zeptat čím by to mohlo bejt u CTV 2125 SP je v horní části obrazovky červená barva viz. obr. http://www.swl.borec.cz/DSCN7017.JPG
Zmagnetovaná maska obrazovky (příp. pokřivená - to pouze, kdyby TVP "prodělal" pád).

Může se jednat o "zapomenuté" připojení degaussing cívky (uvnitř TVP) po případné předchozí opravě, nebo došlo k jejímu zmagnetování silným magnetickým polem (přiblížením silného magnetu k obrazovce - reprobedny; děti "přešly okolo" s nějakou hračkou se silným magnetem a pod.).
Odmagnetovat externí cívkou :!:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#5 Příspěvek od ok1mpd »

Degaussing cívka je připojená to jsem zkontroloval a zmagnetizování se mi taky nezdá proto že se to stalo z ničeho nic a někdy to funguje normálně(jen chvíly) myslel jsme že by to mohl bejt nějakej studenák ale ničeho jsem si nevšiml.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

ok1mpd píše:Degaussing cívka je připojená to jsem zkontroloval a zmagnetizování se mi taky nezdá proto že se to stalo z ničeho nic a někdy to funguje normálně(jen chvíly) myslel jsme že by to mohl bejt nějakej studenák ale ničeho jsem si nevšiml.
Takhle, jak to vypadá (tzn. na dvou místech nahoře) bych to typoval, že někdo postavil na horní plochu TVP na chvíli nějakého jezevce (čili přenosný "dvojče rmgf-on") :roll:
Toho policajta si ale musíš doma udělat sám :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#7 Příspěvek od ok1mpd »

aha a jak se dělá to odmagnetování externí cívkou?

Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od ok1mpd »

No tak teď jsem zkoušel za chodu hejbat s tou degaussing cívkou a nic se neměnilo takže asi zmagnetizovaná nebude nevíte čím by to ještě mohlo bejt?

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#9 Příspěvek od mikollar »

ta cievka sa odpaja, teda myslim. Vypinas Tv sietovym vypinacom?

Uživatelský avatar
ok1mpd
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od ok1mpd »

jo vypínám!?

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#11 Příspěvek od zajemce »

Demagnetizační cívku vlastním více jak 30 let (z doby BTVP s konvergencemi).Tou potom kroužíš prvně po stranách a potom kruhově před obrazovkou (přihlížející to komentují,že čaruji neboť se obraz všelijak kroutí),vzdaluješ se a potom cívku nastavíš kolmo k obrazovce a vypneš - toť vše.

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#12 Příspěvek od mikollar »

pytal som sa len pre istotu lebo pri vypinani a nasldnom zapinani len do STBY sa nedemagnetizuje

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#13 Příspěvek od zajemce »

V provozu STBY je obvod demagnetizace stále funkční (čili demagnetizace nefunguje).Funkce demag. se uvede do provozu po vypnutí síť.vypinačem (po vychladnutí pozistoru).Pokud nepomůže,může být vadný pozistor.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#14 Příspěvek od kokun »

U většiny TVP funguje "degaussing" následovně: (Znalí se pousmějí jeho obšírnému popisu - je určen "začátečníkům"!).

Po zapnutí TVP síť. vypínačem (z chladného stavu - vypnuta min. 1/2 hodiny !!) projde proud degaussing cívkou v TVP (za pomoci "pozistoru"). Doba po kterou proud cívkou prochází, je řádu msec. (Pak už je pozistor zahřátý a proud cívkou je minimální).
Pro "nové" odmagnetování musí ten pozistor úplně vychladnout (doba na vychladnutí je odvislá od teploty okolí, čili místnosti, ve které se TVP nachází - bývá min. 20 až 30 min.) :!:
Pokud někdo nevypne TVP "jak je rok dlouhý" síť. vypínačem (vypíná pouze přes DO !!), nedojde k odmagnetování obrazovky za celou dobu => po čase se tvoří na obrazovce "barevné fleky" !!! Většinou postačí ten TVP na tu půhoďku vypnout tím "síťákem" a po novém zapnutí fleky zmizí.
Pokud je zmagnetování už velké - a toto nepomůže - musí se maska obr. odmagnetovat externí cívkou (stačí pro ten účel téměř jakákoliv degaussing cívka z vyřazeného TVP - s delší přívodní šňůrou, opatřenou "tlač. spínačem". Já používám cívku ze starého RUBÍNa, či ELEKTRONa.)
Postup odmagnetování už popsal zajemce výše :roll:

Poznámka: Už výše píšu, že tento proces probíhá (tak jak ho popisuji!) u většiny TVP - jsou však i výjimky, u kterých je způsob degaussingu např. pomocí relé, nebo dalších způsobů (vyhledej si na NETu!).
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#15 Příspěvek od kovka »

Zdravim Te Honzo,nejses ted na bastlirne vic jak na dilne :D

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“