materiál na výrobu odporového drátu

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
780529
Příspěvky: 131
Registrován: 11 zář 2007, 02:00

materiál na výrobu odporového drátu

#1 Příspěvek od 780529 »

Potrebujem vyrobit bočník na ampermeter. Moj ampérmeter je do 5A a ja staviam zdroj na cca 15A. Chcem vyrobiť bočník, avšak mám problém so zohnaním odporového drátu. Nemohli by ste mi poradiť z čoho by sa mohol vyrobiť??? Mám na mysli nie čo v štýle ,, rozobrať špirálu, pechy z trafa a pod.´´ Aby som nezabudol zdroj je jednosmerný U- 0až 40V prúd 0-15A.
Ináč u nás v elektre keď som pýtal odporový drot tak na mna pozeral ako keby som bol nesvojprávny. :oops:

DAKUJEM ZA RADY.[/b]

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

780529 píše:Potrebujem vyrobit bočník na ampermeter. Moj ampérmeter je do 5A a ja staviam zdroj na cca 15A. Chcem vyrobiť bočník, avšak mám problém so zohnaním odporového drátu. Nemohli by ste mi poradiť z čoho by sa mohol vyrobiť??? Mám na mysli nie čo v štýle ,, rozobrať špirálu, pechy z trafa a pod.´´ Aby som nezabudol zdroj je jednosmerný U- 0až 40V prúd 0-15A.
Ináč u nás v elektre keď som pýtal odporový drot tak na mna pozeral ako keby som bol nesvojprávny. :oops:

DAKUJEM ZA RADY.[/b]
Sežeň někde zničenej multimetr s rozsahem 20A, ten bočník v nich odchází jako poslední :)

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Bernard »

Na těch pár miliohmů stačí i měď, jenom trochu (dost) běhá s teplotou. I odporové dráty jsou různé:
http://www.converter.cz/tabulky/merny-odpor.htm

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od pajosek2 »

Já jsem bočníky k ampérmetru dělal vždy z měděného drátu.Zvolil jsem si průřez,který snese daný proud a přibližně vypočítal délku.Pak jsem to připojil na měřák a pomocí cejchovaného ampérmetru a zkracoval dle potřeby.Nakonec smotám do spirály a je to.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#5 Příspěvek od Sendyx »

To je naprd, přesnost bídná. Odpory 0,1R se dají běžně koupit, tak jich dej pár paralelně a je to. Nebo kuchnout nějaký měřák, či použít drát z výkonového odporu.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Jojo měďenej drát to jistí.Aspoň na něj jde dobře letovat.
Mimochodem mám doma několik ampérmetrů ale bohužel jsou s oddělenym trafem proudu a ty tafa já nemám.A-metry jsou cejchovaný na 10A.Šlo by trafa proudu vyrobit nebo to nemá cenu?
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od eljaro »

trafa jsou na střídu a ty máš stejnosněrný - požíj tu měď je to nejjistější pokud trochu předimenzuješ průzeř tak to bude i teplotně stabilní pokud ti jde o odporový drát pak koukni sem http://www.elchemco.cz/text_234.htm

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Davidus »

já osobně mam dobré zkušenosti s manganinem, dá se to dobře pájet a nelítá mi to s teplotou

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Dobrý a snadno se chladící bočníky se dají udělat z trafoplechů - jen je potřeba je v místě připojení dobře pocínovat, což pouhou kalafunou nejde - dobrý je chlorid zinečnatý neboli "klempířská převařená kyselina". Cínovat se ale musí někde na volném prostranství a pocínovaný plech co nejlépe opláchnout a omýt od zbytků po chloridu - neomyté je to schopné poleptat a způsobit korozi dalších kovů i půl metru daleko.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Kdyby sis koupil MTV125, nemusíš smrdět s chlórzinkem nebo salmiakem :roll: . Ty trafoplechy jsou dost zákeřné, musíš z nich střihnout dlouhý tenký kus a občas se stává, že to koroduje po nějakých krystalických lomech a změní to odpor :cry:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

HCL mám doma na leptání, odliju pár kapek do víčka od Kofoly a kousek zinku vyloupnu ze starého suchého článku. Na pocínování jednoho - dvou bočníků během 5 let mi tento postup bohatě vystačí. Kde můžu koupit Tvé geniální tavidlo v množství, postačujícím na 5cm2 pocínované plochy, abych za něj zbytečně nevydával peníze, Sendyxi?
Protože předpokládám, že se v množství menším jak cca 50g koupit nedá - a s 50g by cínovali ještě moji pravnuci...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

To je 50Kč za 50g moc ?? Tak je druhá varianta, koupit Lotkrystall nebo jak se to jmenuje, je toho 1g v tubičce a chtějí za to kilčo :roll:

Jde o to, že je to mnohem účinnější než halogenidy, a hlavně nepůsobí při rozumném oplachu dodatečnou korozi, což chlorové sloučeniny dělají vždy.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Spíš je pro mne 50g nadbytek.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od eljaro »

v archaických dobách kdy elektřina byla hlavně v oblacích ! se používala na ohraničené cínování obyčejná cibule ! Tu má asi každej v kuchini ! já používám kapaliny na nikla hliník - ta jedna kapka se při pájení stejně odpaří a zbytek setře harřík s lihem není nutný oplach . 8O
Mimochodem ta cibule fachá opravdu dobře nedávno jsem potřeboval pocinovat jen přesnou plošku - platek daného tvaru přiložit nechat působit a potom jen odloupnout pocínovat cín chytá jen na tom ohraničeném místě . Zníto děsivě ale toto je postup z literatury z 18století a opravdu funguje ! Cínem se pájí jíž hodně dlouho !


PS: omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#15 Příspěvek od helios »

Nedávno som vyrábal bočník k panelovému meráku, 1mV/1A. Stačil mi na to kúsok bežného inštalačného Cu drôtu 2,5mm2. Potrebná dĺžka pre úbytok 1mV/1A bola cca 128mm. 15A s prehľadom vydrží.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“