regulace otáček 12V větráčku

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Falke
Příspěvky: 1
Registrován: 07 bře 2009, 01:00

regulace otáček 12V větráčku

#1 Příspěvek od Falke »

Snažím se vlastnoručně vymyslet nějaké funkční schéma pro automatickou regulaci větráčku v závislosti na termistoru, který bych měl blízko u chladiče, nebo přímo přilepený k němu, ale příliš jsem zatím neuspěl. Regulaci bych chtěl mít co nejplynulejší od nuly až do maximálních otáček, nebo lehce pod ně.

1.pokus
Obrázek
Toto jakš takš fungovalo. Po nastavení potenciometru 500K na asi 170k a termistoru na hodnotě cca 100K jsem měl po zapnutí na větráčku 2,5V (netočil se). Po zahřátí termistoru se mi tranzistor otevřel a napětí mi vyrostlo na 3,5V a pak dál rostlo se zvyšující se teplotou až na 5V, ale dál ne. Když jsem zkusil nastavit potenciometr tak, aby po zapnutí bylo na větráčku cca 5V, tak po zahřátí termistoru se mi napětí zvyšovalo jen o jeden volt.

2. pokus
Obrázek
Zde jsem zjistil, že se mi napětí na výstupu tranzistoru (E) řídí podle napětí U2. Napětí na větráčku bylo vždy asi o necelý 0,5V nižší než napětí U2. Ze zdroje U2 je odebírán velmi malý proud cca 300μA.

3. pokus
Obrázek
Myšlenka byla taková, že si nastavím R2 tak, že na operačním zesilovači bude zesílení <<1 (napětí U2 bude cca 1V nebo i menší). Po zahřátí termistoru se jeho odpor začne snižovat a zesílení začne růst až na přibližnou hodnotu 1.

Zásadní problém je v tom, že nemam operační zesilovač, který by mi fungoval na nesymetrické napájení. Použít bych mohl i symetrické, ale pro jednoduchost by bylo lepší jen + a zem. Zkoušel jsem MC33201P, ale nefunguje mi. Pokud by jste někdo měl lepší nápad jak provést regulaci větráčku, nebo už měl ověřené schéma, tak jej neodmítnu, ale rád bych to zkusil s tím operačním zesilovačem.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od nekmil »


Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

cpát před motor sériový odpor je zásadně blbě.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od petus »

Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Konstrukce , ve které je již zabudován ventilátor , s jeho činností počítá . Takže si uvědom , pokud uděláš regulaci , která Ti na "pár chvil" při zapnutí zařízení pozdrží roztočení ventilátoru , Ti toho moc nepřináší . U složitějších zařízení , kde se regulace použije se musí zajistit , aby toto zařízení bylo ochráněno při poruše pomocných funkcí . Jinak tím , že větrák běží neustále , posouváš pracovní teplotní bod zařízení k nižším teplotám , které jsou pro spolehlivost v 99% případů přínosem .

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zdenoeddie »

Toto by sa mi zislo http://pandatron.cz/?538&teplotni_regul ... u_3x_jinak zapojenie ako skokovy regulator. Ale mam termistor 100k, tak ak dobre tomu rozumiem, tak odpor R1 by tiez potom mal byt 100k, a R3 pre nastavenie zopnutia taky 100k (trimer). Mozno akurat by som pouzil nejaky dvojity komparator, kedze to pozadujem 2x.

Uživatelský avatar
petus
Příspěvky: 594
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od petus »

zdenoeddie píše:Toto by sa mi zislo http://pandatron.cz/?538&teplotni_regul ... u_3x_jinak zapojenie ako skokovy regulator. Ale mam termistor 100k, tak ak dobre tomu rozumiem, tak odpor R1 by tiez potom mal byt 100k, a R3 pre nastavenie zopnutia taky 100k (trimer). Mozno akurat by som pouzil nejaky dvojity komparator, kedze to pozadujem 2x.
Nejspíše ano :D
Pokud něco chcete a neodpovídám,pošlete SZ :)
https://chiptron.cz - novinky ze světa elektro (Arduino, Raspberry Pi, ESP8266, STM32, ESP32...)
Peťus

Odpovědět

Zpět na „Poradna“