Rozdíl CuSO4 a CuSO4 pentahydrát

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

Rozdíl CuSO4 a CuSO4 pentahydrát

#1 Příspěvek od Sandal »

Zdravim
Vysvětlí někdo amatérovi jakej rozdíl je mezi CuSO4 a CuSO4-pentahydrát?K čemu je obyč síran měďnatý a jeho pentahydrát?Vysvětlete to jako amatérovi,takže ne moc odborně aby to moje hlava vzala.
Díky.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
no_-_name
Příspěvky: 257
Registrován: 13 pro 2007, 01:00
Bydliště: Mladá Boleslav

#2 Příspěvek od no_-_name »

~Nestavte se mi na odpor! - Georg Simon Ohm ~

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od kony2807 »

Pentahydrát znamená , že molekula síranu k sobě váže tzv. krystalickou vodu . Penta - pět , takže pentahydrát znamená , že jedna molekula CuSO4 na sebe váže pět molekul vody .
Ad běžný CuSO4 - běžný je právě pentahydrát ! Pentahydrát síranu měďnatého je lidově znám také pod názvem skalice modrá (používá se při přípravě tvz. jíchy pro ochranu hroznů vinné révy před plísňovými chorobami) . CuSO4 jako bezvodá forma má téměř čistě bílou barvu a používá se jako vysoušecí činidlo , jelikož je hygroskopický - to znamená že do sebe z okolní atmosféry rád natahue vodu .
Bezvodý CuSO4 je možno připravit zahříváním (v rozumné míře) pentahydrátu , krystalická voda se vypaří .
CuSO4 v elektrotechnické praxi by ti mohl být maximálně tak na přípravu práškové mědi , třeba do vodivých laků , a to tak , že do vodného roztoku naházíš pokudmožno nezrezivělé železo . Pro zběhlejší - vzpomeňte si na řadu napětí kovů , galvanický článek a redukčně -oxidační děje .

Toliko z chemického koutku , Kony ! 8-)

EDIT : Sakra ! zase sem se rozepsal do takový slohovky a zase mě někdo předběhl - a výstižněji , za pomoci WIKIny .

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#4 Příspěvek od BOBOBO »

Umožní Ti získat 100% etanol-líh . Za bolševika nebyl k sehnání metanol do žhavicích motorků a tak se doma připravoval bezvodý etanol z 🤐 . Právě pomocí modré skalice . Skalice se dá na pečící plech do trouby a po vysušení-zbělení se nasype do láhve od okurek , zalije 🤐 , zakvedlá a nechá stát . Pak se jen odvodněný 🤐 slije a můžeš míchat palivo do motorků .

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#5 Příspěvek od Sandal »

Děkuju moc všem.Dokonce i moje hlava tohle pochopila.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“