Piny od cínu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

Piny od cínu

#1 Příspěvek od Bulboa »

Co má člověk dělat s piny (elektronky, digitrony, itrony... tloušťka 1,02 mm), které jsou od cínu, když nějaké hov*do nemá sokl a připají nějak digitron přímo do dps. Nemáte nějakou radu jak dokonale odstranit cín z těch pinů?
Děkuji.

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Jenys »

Bulboa píše:Co má člověk dělat s piny (elektronky, digitrony, itrony... tloušťka 1,02 mm), které jsou od cínu, když nějaké hov*do nemá sokl a připají nějak digitron přímo do dps. Nemáte nějakou radu jak dokonale odstranit cín z těch pinů?
Děkuji.
Buď je ohřát a odsát a zbytek oškrábat, jinak to asi nepůjde, Na nožíčkách od digitronů, pokud to byly do patic, by to nemělo moc držet. :wink:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

ovinout u skla nití (konopnou) nebo kouskem vaty, pin ohřát dost výkonnou páječkou a při stažení smotku niti pinzetou dolů cín sleze, pak očistit...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Pokud už jsem nucen řešit takovou situaci, mám odzkoušen následující postup:
V kalíšku s regulovaným ohřevem roztavím tolik pájky, aby se do ní daly namočit všechny vývody, pokud možno celé nebo aspoň do žádané výšky. Používám "recyklovanou" pájku z odsávačky, takže je to mix olovo/bezolovo s nedefinovatelným poměrem složek - čistá slitina 63SN37Pb by samozřejmě byla nejlepší. Povrch taveniny pokryji drcenou kalafunou. Teplotu nastavím jen tak vysokou, aby se "cín" bezpečně roztavil a kalafuna zbytečně nepálila. Do taveniny namočím vývody a pomalu je skrz kalafunu vytáhnu - kalafuna způsobí, že se nadbytečný cín z vývodů "smekne" a zůstane v lázni. Kdo nemá možnost udělat podobnou lázeň, tomu pomůže trafopáječka s výkonem omezeným na cca poloviční výkon a se smyčkou s nadbytkem kalafuny - cín z vývodů se s ní dá takto dost bezpečně stáhnout. POZOR, nelze použít na elektrostaticky citlivé součástky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#5 Příspěvek od zouzel1 »

Dělal jsem to tak, že jsem nožku nahřál pájkou a vzápětí ofouknul stlačeným vzduchem z kompresoru...žoužel

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#6 Příspěvek od BOBOBO »

S klasickou pistolkou a DOSTATKEM kalafuny sec záležitost . To co zbyde na nožičkách , elky ani digitrony piny nemají , Ti nemůže vadit .

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#7 Příspěvek od Killroy »

Kápnout na vývod trochu fluxu, ohřát páječkou a otřít o kousek filcu nebo o houbičku co se otírá hrot.

Killroy

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Někdy jsem používal tuto smyčku do trafopájky, délku nutno odzkoušet, obvykle mi na ni stačilo 12-13cm Cu 1,5 mm2 .
Je třeba jen dodržet co nejužší mezeru mezi dráty v koleně. Začne to vzlínáním a pak se to začne chovat jako magnetická pumpa a vyžene to cín do očka. Když neodkápne sám, tak se mu pomůže
Samozřejmě s kalafunou (a nějakou dobou cviku za sebou) to jde líp.

Zrovna žádnou hotovou nemám, obvykle vystačím s běžnou odsávačkou, tak aspoň kresbu.
Přílohy
odsavaci_smycka.jpg
(8.47 KiB) Staženo 41 x

Uživatelský avatar
promise
Příspěvky: 111
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00

#9 Příspěvek od promise »

Velmi dobøe funguje prodávaná mìdìná licna.I když na drátové vývody fungují pøedcházející rady asi spolehlivì,použití licny tøeba na odsátí pájky z plošek SMD souèástek je výborné.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

To masivní prohřívání pinů u skleněných elektronek vede časem k trhlině ve skle a konci elky.

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#11 Příspěvek od Bulboa »

Díky za rady hoši :wink:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“