LED "ziarovky"

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#121 Příspěvek od PavelFF »

onemec píše:tak sem to konecne vyskousel! prvni odport po pul minute uplne shorel! Takze takhle asi ne :D
Na odporu 2k2 se maří kolem 0,5W, takže by měl být dimenzován aspoň na 1W.
Taky nevidím, jestli ten kondenzátor je na 250V střídavých nebo stejnosměrných. Je tam vlnovka nebo čárka?

Kondenzátor by měl být alespoň na Uss = 400V ss nebo Ustř =275V. Ten žlutý C z první fotky byl dimenzován napěťově správně.

Katastrofická varianta je průraz kondenzátoru a shoření odporu (diody buď přežily nebo ne)

Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#122 Příspěvek od jirkaz64 »

Přečti si na www.belza.cz návod na noční světélko s led a dojdeš k tomu proč to shořelo. Ta zenerka tam taky není pro srandu. Jen pro víc diod v serii holt musí být na jiný napětí.

Uživatelský avatar
onemec
Příspěvky: 7
Registrován: 09 bře 2009, 01:00

#123 Příspěvek od onemec »

PavelFF píše:
onemec píše:tak sem to konecne vyskousel! prvni odport po pul minute uplne shorel! Takze takhle asi ne :D
Na odporu 2k2 se maří kolem 0,5W, takže by měl být dimenzován aspoň na 1W.
Taky nevidím, jestli ten kondenzátor je na 250V střídavých nebo stejnosměrných. Je tam vlnovka nebo čárka?

Kondenzátor by měl být alespoň na Uss = 400V ss nebo Ustř =275V. Ten žlutý C z první fotky byl dimenzován napěťově správně.

Katastrofická varianta je průraz kondenzátoru a shoření odporu (diody buď přežily nebo ne)
mam to zapojeni takhle: viz. foto
Přílohy
diody2.png
(200.25 KiB) Staženo 144 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#124 Příspěvek od Andrea »

Kdybys to měl zapojené opravdu takhle a seděly hodnoty těch odporů, tak by to nesvítilo, ale ani nehořelo.

Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#125 Příspěvek od jirkaz64 »

onemec píše:
PavelFF píše:
onemec píše:tak sem to konecne vyskousel! prvni odport po pul minute uplne shorel! Takze takhle asi ne :D
Na odporu 2k2 se maří kolem 0,5W, takže by měl být dimenzován aspoň na 1W.
Taky nevidím, jestli ten kondenzátor je na 250V střídavých nebo stejnosměrných. Je tam vlnovka nebo čárka?

Kondenzátor by měl být alespoň na Uss = 400V ss nebo Ustř =275V. Ten žlutý C z první fotky byl dimenzován napěťově správně.

Katastrofická varianta je průraz kondenzátoru a shoření odporu (diody buď přežily nebo ne)
mam to zapojeni takhle: viz. foto
No to shořet musí i když nechceš, ten kond musíš mít v serii.

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#126 Příspěvek od Andrea »

jirkaz64 píše:No to shořet musí i když nechceš, ten kond musíš mít v serii.
Jestli dobře koukám, tak ten zelený odpor je 1MegaOhm, tak to nemá proč shořet.

Uživatelský avatar
jirkaz64
Příspěvky: 49
Registrován: 26 pro 2006, 01:00
Bydliště: Betlem City

#127 Příspěvek od jirkaz64 »

Andrea píše:
jirkaz64 píše:No to shořet musí i když nechceš, ten kond musíš mít v serii.
Jestli dobře koukám, tak ten zelený odpor je 1MegaOhm, tak to nemá proč shořet.
Jasně , pravda ten jsem nějak vypustil :oops:

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#128 Příspěvek od AmarokCZ »

Zajímalo by mě proč to pořád tak komplikuješ.
Tím, že zapojíš diody bez usměrňovacího můstku způsobíš pouze to, že 10 diod bude svítit stejně jako 5 diod při napájení stejnosměrným proudem (protože v jednu chvíli svítí vždy jen jedna větev), navíc když tam není usměrňovač, sériový odpor a vyhlazovací kondík, tak když se v sítí objeví krátká špička třeba od motoru nebo zářivky (např. 1KV sířky 100us), tak diodami prochází okamžitý proud několik ampérů, což vede k jejich rychlé smrti.
Bylo už tu zmíněno několik dobrých schémat které tyhle problémy řeší.

Připojuji schéma které již svítí dva roky: R1 je na 1W, C2 je 330uF/100V, můstek je z 1N4007, C1 je typu X2 a diody jsou z GME označené skladovým číslem 511-717 - jediné diody v jejich sortimentu které mají účinnost vyšší než 8% při dobré ceně, vhodné jsou i 511-895 díky většímu úhlu.
Jinak proud je při 18 Ledkách nastaven na 30mA.
Přílohy
LED.gif
LED na 230~
(4.57 KiB) Staženo 280 x

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#129 Příspěvek od Andrea »

No ať tak nebo tak, onemec zde již dostatečně předvedl své znalosti v oboru elektro(tech)niky. Výměna žárovky v lustru je asi tak jediná činnost na zařízení nn (bez napětí), se kterou by se měl spokojit a do dalšího radši nevrtat.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#130 Příspěvek od Crifodo »

pajosek2 píše:Lednička neběží pořád a předpokládám,že po novoročním zdražování el.proudu budou lidi spotřebiče jako DVD nebo VHS vytahovat ze zásuvek.STBY taky něco žere.
Haha. V únoru jsem měl tu čest navštívit pár příbytků takových těch chudých lidí v domkách okolo Prahy. Nepřej si vědět, na kolik °C se vytápějí bazény ve kterých nikdo celý dni není, včetně těch obesklených garáží okolo, kolik kW sežerou umělý vlny, sauny, vířivky 2m3, halogeny v tom bazénu a klimoška :roll:

K těm LED-žárovkám: jako nějaká všivá indikace snad, ale pro osvětlení interiérů nebrat. Mizerná kvalita podání barev, rychle stárnoucí luminofory, špatný poměr cena/prostorový světelný tok.
Ale do baterky nebo v čelovce ideální: malé rozměry, vysoká otřesnost, vysoká spolehlivost, praktické malé napětí.

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#131 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifofo: je sice pravda, že čísla vyjadřující kvalitu podání barev hovoří v prospěch žárovek popř. "lepších" zářivek, ale já osobně bych doma už nesnesl žárovky kvůli příšernému podání barev. Jako krajní možnost je pro mě zářivka a to studená bílá popř.denní bílá. Teplá bílá nebo obyč.žárovka je dle mého názoru tak na svícení na WC nebo jinde kde se nevyskytuju moc dlouho.
Na druhou stranu je pravda, že LEd pro osvětlení interiéru je silně nevhodná a to především kvůli nutnosti zdroje malého napětí a chladiče (např. pro 20W modul).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#132 Příspěvek od Crifodo »

AmarokCZ píše:já osobně bych doma už nesnesl žárovky kvůli příšernému podání barev.
???
Pak by ti mělo asi vadit i Slunce pro příšerné podání barev, protože žárovka ho dost úspěšně napodobuje svým spojitým spektrem i současnou tepelnou zátěží :wink:
Z životnostních důvodů se žárovky neženou moc do UV části spektra, ale pro halogeny to tak moc neplatí, u nefiltrovaných by ses asi taky opálil víc něž by ti bylo příjemné. Index barevného podání u halogenových žárovek je dost dobrý, ostatně stačil desetiletí i pro náročné negativní filmové materiály.
Ale hlavně, já doma zas tak prudce kolorimetrické osvětlení nepožaduju, s textilem ani v dermatologii doma nepracuju. Stačí mi buď náladu vytvářející světlo, zhruba vystihující " u krbu je jasno a teplo" - máme to v genech od předků, nebo na práci intenzivní a směrovatelné světlo. Dobrá zářivka má luminofor s vyhovujícím spektrem. Kdo chce může si připlatit za vysokotlaké metalhalogenidové výbojky a ty mají barevnou kvalitu vynikající. Mám tu jednu 70W a nestěžuju si.
Co mě sere, je středoevropská zima s nízkou oblačností a současných 60 nebo kolik slunečných dnů v roce :(

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#133 Příspěvek od AmarokCZ »

Crifodo: Mě osobně teda vyhovuje barevná teplota nad 6000K (tudíž ideálně studená LED nebo "daylight" zářivka popř. výbojka).
Jinak teplota barvy od Slunce je normálně behem dne 5000 až 10000K což je oproti žárovce která má teplotu 2000 až 3000K podstatný rozdíl (v té souvisloti třeba nechápu proč se vlastně vyrábějí zářivky "teple bílá", když ideální je "denní bílá" která má index podání barev totožný), takže netuším, proč by mi mělo podání barev vadit, měl bych asi dodat, že tím podáním barev jsem nemyslel index podání barev, ale to, že žárovka má malou teplotu (~2500K) a tudíž jsou všechny barvy dost zdeformované (třeba při osvětlení žárovkou není prakticky nic úplně bílé, vždy je vše trochu nažloutlé).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#134 Příspěvek od Crifodo »

Já si to myslel, že se bavíme o různých věcech :roll:
Index barevné věrnosti nemá co dělat s absolutní teplotou chromatičnosti, ale se zastoupením jednotlivých složek, oko si právě tu "bílou" neustále adaptivně reguluje. Taky je rozdíl, jestli se bavíme o denním světle nebo o světle slunečního kotouče, to jest bez vlivu oblohy. Ta přispívá podstatně ke zvednutí barevné teploty k studené části. Jakou barvou děti malujou sluneční kotouč? :wink: V žárovkovém světle "běžných" starých žárovek 40-60W poznáš hrozně špatně odstíny modré a modrofialové, protože už na to nestačí spektrum toho vlákna, ale odstíny usmažení řízku poznáš dobře. Když budeš sedět pod pergolou se zeleným listím, tak bys správně v tom deformovaném spektru vůbec neměl poznat co je nažloutlý papír a co bílý, ale poznáš to bezpečně i když to nebude kolorimetrické osvětlení.
"Denní bílá" zářivka má dvě maxima okolo čárových spekter a její index barevného podání je hrozný, lepší jsou trubice s více luminofory. Jsou dražší a tak se málo kupujou. V textilní fabrice jsme kdysi měli světelný box na posuzování vybarvených úpletů, byly tam trubice s "lepším" indexem barevné věrnosti a k tomu pár UV trubic. Pro trochu objektivní posuzování se musely po pár stovkách hodin měnit, proto tam bylo počítadlo motohodin.
Ty nároky na domácí osvětlení a odmítání "studených" zářivek souvisejí s psychologií vnímání barev a s tradicí, lidi doma obyčejně netouží být koloristy.
http://www.dtpstudio.cz/obchod/dtpprod/ ... index.html
http://www.dobre-svetlo.cz/title.php?v=zrak.htm

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#135 Příspěvek od AmarokCZ »

Viz ta denní bíla - pokud se podívám do datasheetu zářivek Narva, tak mezi těmi standartmími má nejlepší spektrum právě denní bílá (křivka je mezi 450 a 620nm docela plochá, má ale tři maxima - 400, 430 a menší maximum na 540nm), nejhorší je "nečekaně" teplá bílá, která má stejná maxima, ale s tím, že většina vyzářené energie je v rozsahu 530 až 630nm.
Když se ale podívám na křivku třílumiforové zářivky, tak tam jsou pouze tři (popř. 4) maxima a tím to končí, index podání barev mají "jen" 1B (tzn. 80-89). Tudíž stále říkám, že nejlepší je denní bílá.
Např. OSRAM doporučuje denní bílou pro grafická studia, laboratoře, kontroly barev nebo pro elektrotechniku, takže tvoje tvrzení, že má podání barev hrozné se mi zdá dost pochybné.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“