koupě páječky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#16 Příspěvek od drabek06 »

datel12 píše:
drabek06 píše:Taky jsem si stavěl ERS50 a pohoda. Můžu poskytnout návrh DPS s úpravou na dnešní součástky + nějaký úpravy. :wink: Už jsem postavil 2 kousky a běhaj dodnes :wink:
O stavbě jsem uvažoval taky. Pak jsem si ale řek, jestli se to vůbec vyplatí. Že bych tu myšlenku zase oprášil :-) ?
Každopádně, jestli sem můžeš to schéma hodit, budu rád.
Mě ta páječka vyšla asi na 500Kč. Kompletně osazená rukojet´ stála asi 300Kč, součástky jsou korunový položky a trafo jsem použil z TV Tesla pluto nebo z čeho to bylo a jen jsem tam dovinul další vinutí na napájení elektroniky. Myslim že jsem musel ještě odvinout něco z vinutí pro napájení topnýho článku v rukojeti protože tam bylo moc velký napětí. Pak jsem sehnal origo trafo na Aukru za 50Kč a vyměnil ho za to upravený. U ERS50 se mě líbí ten silikonovej kabel k rukojeti kterej nebrání nijak v práci protože je pěkně ohebnej. U hodně prodávanejch páječek je použitej ten černej kabel co je i na napájení PC a je dost neohebnej, takže se s tim blbě pracuje.

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#17 Příspěvek od Honza_dy »

Artaban001 píše: Že by z lídla? :-)
Těsně vedle, dnes již neexistující Carreforur. :D

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od drabek06 »

Na upload do složky Konstrukce k zveřejnění jsem hodil RAR s nazvem "ERS50_Kure.rar ". Jsou v tom 3 soubory. Jeden je samotnej návrh DPS kterej se otvírá v programu Sprint Layout 4. Je to jen holej návrh, bez popisů součástek, takže je přiloženo i origo schéma páječky a třetí soubor je fotka mojeho kusu kterej používám už roky. Ve čtvrtek co přijedu domů tak to upravim a napíšu do nějakýho *.txt rozpis součástek a nastavení samotný regulace aby fungovala jak má :wink:


TADY je odkaz na stažení prohlížeče programu Sprint Layout 5. Snad to v tom půjde otevřít . . .

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od mira2830 »

souhlasim s drabkem06, pokud doma najdes trafo, je stavba jasna volba (ja pouzil zvlast 2 - 24V na napajeni teliska a k tomu maly na elektroniku... nic lepsiho jsem v ty dobe nemel), elektronika je jednoducha a funkcni :) , doporucuju pouzit doporuceny upravy, veslo se mi to bez problemu na puvodni DPS, kterou jsem obkreslil podle fotky originalu (pokud na to kouknes, omlouvam se za tu technickou uroven, dlouho se chystam tu prekreslit nejak lip, ale chybi mi duvod, kdyz dalsi nestavim ;) ), ale mam pocit, ze drabkova verze je uz na "modernizaci" pripravena :)

upravy a pripadne moje materialy http://mira2830.net76.net/cms/?Download

Uživatelský avatar
drabek06
Příspěvky: 1659
Registrován: 27 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od drabek06 »

Jj, moje verze je jen předělaná na dneska běžně dostupný součástky a vylepšená co se týče těch výkonovejch odporů který jsou dostatečně dimenzovaný oproti origo verzi kde tomu bylo právě na opak a byl s tim problém. Rozměry DPS jsou shodný s rozměrama origo DPS. Předem chci upozornit na ten tranzistor KFY46. Pokud ho mít doma nebudete tak je při výběru jinýho potřeba zachovat parametry toho KFY46, především zesílení. S KF508 mě to nikdy nechodilo korektně. Tyristor se musí chladit! Ten origo hliníkovej stromeček co se dával ?dává? mě přišel nedostatečnej. Co se týče trafa tak může bejt použitý s nižšim napětím jak 30V, ale pak se musí počítat s delším ohřevem hrotu. Stejně tak se může použít trafo co dává lehce přes 30V, tam to je zas naopak :wink:

Uživatelský avatar
mira2830
Příspěvky: 238
Registrován: 05 lis 2006, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od mira2830 »

tak jsem to schvalne otevrel a ja tam vrazil bd135-16... asi byl zrovna po ruce a skoncil v plosnaku dost zkroucenej, protoze ma jinak vyvody :( - nicmene funguje bez problemu :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“