Soustavy hybridních charakteristik

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Soustavy hybridních charakteristik

#1 Příspěvek od echinus »

Zdravím všechny.

Chtěl jsem se zeptat jestli někdo z vás neví jak se dají nějakým sofistikovaným způsobem nakreslit soustavy hybridních charakteristik?
Jde o to, že kreslit na milimetrový papír výstupní chrakteristiky trandu pro více hodnot bázového proudu (v případě bipoláru) nebo napětí na GATE (unipolár) není zrovna nejkratší a nejjednodušší.

Nadruhou stranu například v EXCELu jaksi nejde (nebo neznám způsob jak) nakreslit do jednoho objektu grafu výstupní, převodní i výstupní (bipol.) chrakteristiky.

Jestli někdo zná způsob,...prosím ať se podělí o své know-how

Děkuji.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#2 Příspěvek od honza_jan »

Nejsnadnější asi budeš mít, když si uděláš jednotlivé charakteristiky na samostatné listy a převedeš to na *.bmp, nebo jpg. pokud to nepůjde vyexportovat, tak sejmout obrazovku a uložit. V GIMPu, nebo v e Photoshopu založíš nový obrázek *.gif, který umí pracovat s průhledností. Ponačítáš jednotlivé obrázky a nakopíruješ je do jednotlivých vrstev prázdného gifu. Vycentruješ je podle potřeby, když by neseděly souřadnice a sloučíš všechny vrstvy. výsledek upravíš podle potřeby a uložíš už jako jpg a vytiskneš. Přímo v jpg to nejde, protože ten neumí průhlednost. Když budeš přidávat vrstvy v gifu, tak je musíš nadefinovat jako průhledné. Popisuju ti GIMP. Tam to jde takhle udělat. V šopu by to mělo jít taky.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Jak jsi k těm datům přišel? podle formátu dat bych asi teprve vybíral program, resp. psal svůj.
Neumí to zobrazit moduly v simulačních programech?

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od echinus »

to: honza_jan

Tohle je prave jedn z řešení, kterým bych se rád vyhnul.

to: Crifodo

Ručně změřeno. Ke zobrazení charakteristik by se sice dal použít vykreslovač OrCADu, pokuď si dobře pamatuju tak by stačilo data správně zapsat do vstupního souboru. Ale i kdybych to dokázal tak stejně neznám způsob jak se dají příslušně rozdělit osy.?!

Stejně dík.
Já jsem spíše myslel na to jestli se tím tady už někdo nezabýval a nepřišel na nějakou "fintu", nebo nevlastní soft který by to uměl.

To že hodnoty mám ručně změřeny jsem asi předtím zapoměl zdůraznit.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Koukni na tohle, ono to v Excelu taky jde, i když s křivítkem na milimetrový papír bys to nejspíš narýsoval plynulejší.
Ale tohle [http://upload.ebastlirna.cz/index.php?a ... y=Programy]charky_tranzistoru.xls[/url] jsou vymyšlené charakteristiky vymyšleného TUN tranzistoru (každá podobnost je čistě náhodná), chybí 2. kvadrant, ale ten už si odvodíš sám, až se podíváš do vlastností těch uvedených tří.

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od echinus »

Diky

ale nejspíše, jak už to tak bývá, jsme se tak úplně nepochopli. Zakreslit charakteristiky do individuálních grafů je samosebou jednoduché, ovšem soustavou hybridních charakteristik je míněn jeden graf tj. horizontální osa Uce a v levo Ib, vertikální Ic a dole Ube. To je asi taky ten největší problém, rozdělit osu na dvě části s jinými měřítky. :?
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#7 Příspěvek od Hill »

Ale pochopili. Excel ti skutečně nedokáže na jednu osu vrazit ani dvě měřítka, ale přepočtem hodnot ze čtyř různých tabulek podobně, jako si stanovuješ měřítko na milimetrový papír, to jde obejít.
Nehledě k tomu, že i popis každé osy lze převzít z libovolného sloupce tabulky, tam si ho prostě ručně zadáš, aniž by jinak jakýmkoli způsobem vázal na ostatní hodnoty.
A vynechanou hodnotu ve sloupci to nekreslí
Popis hodnot pak stejně budeš muset udělat až v hotovém grafu pomocí vhodného editoru obrázků, případně si nadefinuješ takto jednotlivé kvadranty, vyexportuješ je do obrazového formátu (radši se vyhni jpg, takový tif nebo gif jsou na to lepší)...no, jak ti tu radil Honza_jan .

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od echinus »

Hmm... :D

Díky za snahu pomoct, ale musím říct že jste mě moc nepotěšili :( . Že já si vždycky vymyslím takové složitosti :D .
Hold některé věci se moc zjednodušit nedají.
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

řekněme to takhle: napřed vyvineš enormní úsilí aby sis práci zjednodušil, pak se dopracuješ do stavu, že ti nějaká mašina samočinně projede potřebné charaktetistiky a tiskárna vytiskne úhledný graf.
Věnuješ tomu ten čas nebo zaplatíš si to?

Uživatelský avatar
echinus
Příspěvky: 80
Registrován: 17 úno 2008, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od echinus »

lemma 1: Jsem student.

lemma 2: Ve vývoji se skrývá poznání.

A teď se na to podívejme. Zatím to vypadá, že se tomuto problému nikdo nevěnoval, přitom by to byla pomůcka velmi účelná alespoň co se týče řad studentstva.
Z věty 1. vyplývá, že něco platit není příliš reálné. Naopak nechat si zaplatit

:D .
Kdyby, ale všichni chtěli ušetřit své úsilí a vše kupovali, kdo by to vyvíjel? Navíc věta 2. = já rád poznávám :D .

Myslím, že tuhle diskuzi už klidně můžem uzavřít, aby se nám to zase nestrhlo špatným směrem
:) . Problém jsem již vyřešil.

Dík všem
Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jeden pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.........(Albert Einstein).

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#11 Příspěvek od Andrea »

Třeba v Matlabu (a pod.) se dá nakreslit skoro cokoliv a studenti k němu mají často přístup.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“