CDMA ruší televizi?

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

CDMA ruší televizi?

#1 Příspěvek od Dratak »

Zdravím vás. Připletl jsem se k takovému problému s TV příjmem. Na několika místech si začali lidé stěžovat na rušení TV signálu v celém pásmu UHF. Ze dne na den se v obraze objevily dva vodorovné pruhy, každý o šířce cca desetina rozměru obrazu. Pruhy se pohybují nahoru nebo dolů a v jejich místě se obraz trhá směrem doprava.
Pruhy jsou jakoby "pod původním obrazem". Projevuje se to pouze v lokalitách, kde je použit anténní zesilovač. Po jeho vyřazení pruhy zmizí, při použití zesilovače s nižším ziskem se sníží jejich intenzita.
Mám zato, že v lokalitě byl spuštěn provoz CDMA. Silný signál CDMA je přijímán TV anténami a zesílen na takovou úroveň, že způsobuje křížovou modulaci. Prostě "proleze" tunerem bez ohledu na naladěný kanál a ruší obraz v celém UHF pásmu. Něco podobného jsem řešil u kamaráda, který bydlí blízko vysílače a měl v celém pásmu UHF "pod obrazem slabě vidět Primu". Stačilo vložit do přívodu odlaďovač a naladit na příslušný kanál. Přes jeho útlum cca 20 dB na naladěném kanále byl obraz Primy stále vynikající a křížová modulace zmizela.
Vzhedem k tomu, že použití zesilovače je zde nevyhnutelné, uvažuji o filtru, ale nemám jistotu, zda jde skutečně o CDMA. O DVB-T rozhodně ne, ta zde vůbec nemá signál. Uvažuji o tom, půjčit si z práce spektrák a "proskenovat" celé pásmo, abych zjistil frekvenci toho silného signálu, způsobující křížovou modulaci. Ale co jiného než právě CDMA by to bylo?

Vůbec se mi nelíbí ty řeči Eurotelu o "nehomologovaných zesilovačích z Polska", které neumí vyloučit příjem jiných signálů než TV. Zkoušel jsem domovní zesilovače firem TEROZ, IVO, BOME i mojí vlastní výroby. Dělají to všechny. Taky že žádný z nich v sobě nemá žádné selektivní prvky (kromě vstupních propustí pro jednotlivá pásma). Jak by tedy mohly vyloučit příjem v CDMA pásmu?

Sektal jste se někdo s něčím takovým? Podle mě jde na 90% o CDMA, ale chtěl bych mít úplnou jistotu. Děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#2 Příspěvek od jopein »

Rušení může mít více příčin proto vřele doporučuju ten spektrální analyzátor.
CDMA se, podle mých nepříliš bohatých zkušeností, projevuje v obraze bílými tečkami jakoby dropy při sat vysílání.
Ještě by to mohlo být 50Hz buď ze zdroje nebo odněkud zavlečené , nebo GSM nebo hasiči mají nový komunikační systém, snad by se dalo zjistit , kde se objevila nějaká nová anténa ne ?

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od breta1 »

Protože jde o stojící nebo pomaluběžící pruhy, jde o průnik sítě 50Hz.Dle popisu závady to vidím na špatnou filtraci napáječe pro společnou anténu.

Návštěvník

#4 Příspěvek od Návštěvník »

tohle je pronikání 50Hz.
Ale na rušení od cdma se dává zádrž která oøízne pásmo hned pod 21kanálem

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Musim, se pridat k te filtraci. Videl bych to na kondy v napajeci.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

více míst?

#6 Příspěvek od Hill »

Ono to možná bude na více místech, ale za týmž anténním zesilovačem, že? Dva pruhy synchronní s kmitočtem sítě jsou typickým projevem vadné filtrace napájení anténního zesilovače.

Uživatelský avatar
felda
Příspěvky: 120
Registrován: 16 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK

vodorovne pruhy v obraze

#7 Příspěvek od felda »

Vymeň elektrolyt 100M v nap.zdroji,ak sa jedná o zdroj k širokopásmovej anténe (sito).

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

I ja pridavam. Po trech letech automaticky flakni adapter k situ do kosa a kup novej, nebo v puvodnim vymen kondenzator a muzes k nemu priletovat jeste keramickej 100nF na odpovidajici napeti. A adapter pojede jak novej

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#9 Příspěvek od jopein »

Jak už jsem naznačil může někdo připojit v TV rozvodu baráku počítač a tím tam zavléct brum.

Uživatelský avatar
dj_Paul
Příspěvky: 2294
Registrován: 19 zář 2004, 02:00
Bydliště: Laškov

#10 Příspěvek od dj_Paul »

Používám CDMA,mám 10ti prvkovou YAGI přímo pod sítem na tv a žádné rušení nepozoruji.mám plný signál.
Přikláním se k tomu zdroji

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#11 Příspěvek od RadekB »

Podle popisu zavady bych se taky priklanel k te filtraci, nicmene i ruseni CDMA muze byt. Staci obyc.meric TV urovne, naladit frekvenci CDMA nebo co nejbliz k ni, a zmerit uroven.
Zkusenost - 1km od vysilace CDMA byva uroven kolem 65-70dBuV v klidu, az 85 pri komunikaci. Resim to filtrem, vyrabenym primo k tomuto ucelu, bezne v prodeji. Zarazuje se na vstup domovniho zesilovace pro UHF pasmo.
Doporucuji vyzkouset primo s TV, co leze primo z anteny a pote co je za onim domovnikem, na vystup toho domovniku je potreba dat vetsinou utlumak cca 15-20dB.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Zdroj

#12 Příspěvek od Dratak »

Vyměnil jsem ellyt v adaptéru, pro jistotu dal 1000uf/25V (je malý, tak o co jde....) a ještě doplnil blokovací kondenzátory 100N ke stabilizátoru 78L12 které tam původně nebyly (a to je originál koupený adaptér). Obraz je vynikající. Nebylo to rušení, opravdu ta filtrace. Díky moc!

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“