Dioda

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

Dioda

#1 Příspěvek od zajemce »

Při úklidu jsem narazil na diody 34NQ52 směšovací.Zřejmě jsem s nimi nepřišel do styku a zajímalo by mě,k čemu se používaly.Najde se pamětník?

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#2 Příspěvek od pavko3 »

Pokud se dobře pamatuji, používaly se na hodně vysoké kmitočty (GHz) do vlnovodů. Proto taky ten vývod připomínající patronu. Chodily třeba ve směrových spojích pro poštu.

Uživatelský avatar
zajemce
Příspěvky: 304
Registrován: 20 pro 2007, 01:00

#3 Příspěvek od zajemce »

Dík za vysvětlení-předpokládal jsem něco na ten způsob (dle tvaru a kalog.údajů).

Uživatelský avatar
BIPOLAR
Příspěvky: 1540
Registrován: 07 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litvínov

#4 Příspěvek od BIPOLAR »

zajemce píše:Při úklidu jsem narazil na diody 34NQ52 směšovací.Zřejmě jsem s nimi nepřišel do styku a zajímalo by mě,k čemu se používaly.Najde se pamětník?
Dej si to na Google (češtinu) , označ diodu a u Jirky web to najdeš. :twisted:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Podle všeho je to výkonovější varianta Esakiho čili tunelové diody, jinak pojmenovaná jako "GUNNOVA" dioda - v začátcích družicového TV příjmu se jimi osazovaly oscilátory do amatérsky bastlených LNB...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od zdenoeddie »

EKKAR píše:Podle všeho je to výkonovější varianta Esakiho čili tunelové diody, jinak pojmenovaná jako "GUNNOVA" dioda - v začátcích družicového TV příjmu se jimi osazovaly oscilátory do amatérsky bastlených LNB...
ked je to nejaka oda na tunelovu diodu je to pouzitelne aj ako nahrada do skopu?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Těžko, Zdeno - těžko - tahle je "kapánek" objemnější... Velikostí by se dala přirovnat k náboji do pistole, ne k nějaké GE131 se skleněným pouzdérkem o průměru 3mm...

Podle Tesláckého katalogu má průměr 6,1mm s patkou 6,3mm a osazenim 7,5mm - celková délka je 21mm...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 29 bře 2009, 18:56, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#8 Příspěvek od renda15 »

zdenoeddie píše:
EKKAR píše:Podle všeho je to výkonovější varianta Esakiho čili tunelové diody, jinak pojmenovaná jako "GUNNOVA" dioda - v začátcích družicového TV příjmu se jimi osazovaly oscilátory do amatérsky bastlených LNB...
ked je to nejaka oda na tunelovu diodu je to pouzitelne aj ako nahrada do skopu?
Do skopu určitě ne, charakteristikou je to spíše detekční dioda chodící do několika GHz. Ve V-A charakteristice ten tunel nemá

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Tyhle mikrovlnné Si diody se používaly do mikrovlnných pojítek před vyvinutím tranzistorů s dostatečně velkým Ft - jako směšovače, násobiče, detektory a podobné "zrůdnosti" - někde mám knížku, kde se hovoří o použití čipu z diody KA261 ve speciálním kovo-keramickém držáku v mikrovlnném varaktorovém násobiči, kde dávala nějakých 100mW výkonu při už nevím kolika GHz... Ga-As FETová technologie tyhle diody poslala na výměnek...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

tento druh diod používám jako detekční diody na 2,8 GHz..
Jak píše Ekkar, snesou desítky mW bez problémů.
Pravda, teď už postupně nahražuji diodam sehnatelnějšími (komerčně).

Odpovědět

Zpět na „Součástky“