Renovace mosazného pouzdra

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#16 Příspěvek od Hanizek »

No, asi se tomu broušení nevyhnu (žádnou zubní laborantku nemám zrovna skladem) - zkusím to smirkem a pak leštící pastou, snad to dobře dopadne...

A pro Stefana jsem přidal fotky (teda aspoň doufám). Je to rádio značky Philips, typ se mi nepodařilo zjistit. Uvnitř jsou tři elektronky - dvě DF67, třetí je neoznačená. Rok výroby zhruba 1950-1960 (podle těch DF67). Kdyby jste někdo věděli nějáké bližší info, byl bych vděčný (zejména by mě zajímal vzhled antény, ta se totiž nedochovala).
Přílohy
DSC03915.JPG
(30.27 KiB) Staženo 164 x
DSC03914.JPG
(31.04 KiB) Staženo 140 x
DSC03911.JPG
(29.95 KiB) Staženo 144 x

Uživatelský avatar
Bezny
Příspěvky: 215
Registrován: 08 čer 2005, 02:00

#17 Příspěvek od Bezny »

Hanizek píše: Nemáté někdo tip na nějáký osvědčený přípravek (něco, co se nepřestalo vyrábět před 20 lety) nebo jiný postup, jak odstranit ten nános? Vybroušení a následné přeleštění bych volil až jako poslední možnost.
Larrin na rez a vodní kámen - extrasilný, nebo Cillit (totéž za dvojnásobnou cenu). Zázračnou komponentou je kyselina fosforečná. Otírat abrasivní stranou hubky na nádobí. Jiný doporučovaný postup je litr vařící vody a v něm 4 lžičky soli a 4 lžičky octa.

Uživatelský avatar
stefan31
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 čer 2004, 02:00

#18 Příspěvek od stefan31 »

Ïakujem za foto, nieèo podobné týmto rozmerom mám výrobok TESLA, na bázi troch batériových eliek a v bakelite, pravdepodobne prvý "strojèek" pre nedoslýchavých...želám, aby sa rekonštrukcia podarila.

Stefan31

Ten štítok Philips by bolo vhodné zachova￾...

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#19 Příspěvek od Hanizek »

Štítek Philips bohužel asi zachován nezůstane. To logo je totiž natištěné na olověném plechu, kterým je vylepen vnitřek pouzdra. Sice se mi podařilo ten plech bez poškození sundat, na jedné straně je ale rozleptaný kyselinou z baterie (rozpadá se na dotyk). Buď zkusím tu "etiketu" udělat celou novou (nad tím ale budu muset ještě popřemýšlet), nebo logo z plechu prostě vystřihnu a nalepím zpět do pouzdra.

Včera jsem začal brousit. Samotná měděnka jde dolů celkem dobře, povrch mosazi je ale narušený (přesně, jak jste psali), takže je to celkem dřina probrousit se až na zdravou mosaz.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od otakarv »

takže je to celkem dřina probrousit se až na zdravou mosaz.
Jen dávej bacha,ať se neprobrousíš na druhou stranu,to by byl řádný průser,si myslím.
Mimochodem,celkem zajímavé rádijko,jen jsi to mohl trochu osvětlit,neboť je to celkem špatně vidět.
Ďakujem za foto, niečo podobné týmto rozmerom mám výrobok TESLA, na bázi troch batériových eliek a v bakelite, pravdepodobne prvý "strojček" pre nedoslýchavých...želám, aby sa rekonštrukcia podarila.

Stefan31
Na ten "strojček pre nedoslýchavých" si pamatuji.Měla ho moje teta,ona byla silně nedoslýchavá,prodělala jako dítě údajně zánět středního ucha,nebo něco takového.Jako kluk si na ten přístroj pamatuji a také jsem jej měl rozebraný.Tuším tam byly 3ks batériových elektronek.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od robo »

Moc prosim o lepe osvetlene foto. Je to velmi zajimavy kousek.

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#22 Příspěvek od Hanizek »

Tak tady jsou další fotky - bohužel, opět focené večer (snažil jsem se, fotograf ze mě ale asi nebude). Pouzdro se pod lampičkou fotí pěkně blbě, hází prasátka...
Rádio je rozebrané, jelikož brousím ten vnitřek.
Taky jsem ho musel vyčistit. Našel jsem ho totiž u přítelkyně v garáži, kde leželo (otevřené!) na poličce bůhví kolik let. No a ze tu dobu krysy stihly dovnitř pořádně nas**t a taky nach**t. Nepřál bych Vám cítit ten puch, co z toho šel!
Přílohy
DSC03927.JPG
Tohleto je "základní deska" rádia. Na přepínači v rohu je ještě potenciometr (ten je ale zrovna sundaný).
(30.3 KiB) Staženo 128 x
DSC03935.JPG
Pouzdro (fotka opět na prd).
(28.84 KiB) Staženo 125 x
DSC03933.JPG
Elektronky.
(33.05 KiB) Staženo 136 x
DSC03930.JPG
Tady je repráček. Jedna nožka se malinko kýve (někdo to už v minulosti lepil). Asi to ale nechám být - i tak drží pevně.
(29.83 KiB) Staženo 127 x
DSC03928.JPG
Tohle je držák bateriií. Anodová baterka je 15V, žhavící nevím (DF67 má žhavící napětí 1,4V, třeba jsou ale zapojené do série). Kontakty na žhavící baterii uhnily.
(26.32 KiB) Staženo 125 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#23 Příspěvek od Sendyx »

K těm fotkám - zkus focení v bílé igelitce, a všechny dostupné stolní lampy rozmísti kolem dokola. Občas to dělám a je to dobrá finta :-)

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#24 Příspěvek od Hanizek »

Sendyx píše:K těm fotkám - zkus focení v bílé igelitce, a všechny dostupné stolní lampy rozmísti kolem dokola. Občas to dělám a je to dobrá finta :-)
Zítra nemám čas, ale v soboutu to určitě zkusím.
Díky!

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“