Regulátor otáček k vrtačce. (přesunuto)

Problémy s elektrickým nářadím

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

Regulátor otáček k vrtačce. (přesunuto)

#1 Příspěvek od stasek »

Sháním zapojení regulátoru otáček vrtačky cca 700W. Na uploadu je schema, které sepsul kdosi v sekci měření a regulace a to proto, že nemá zpětnou vazbu a tak nedrží otáčky. Chtěl bych něco osvědčeného, ne regulátory jak jsou v levných vrtačkách, které zastavím při malých otáčkách prstem. Jednoduché regulátory s tyristorem zase regulují trhaně. Prostě něco solidnějšího. Díky

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#2 Příspěvek od Kocur »

Tak to ti můžu doporučit regulátor z AR 6/95rok,ten jsem stavěl a mám ho na malým soustruhu a funguje perfektně a necuká ani v nejmenších otáčkách,akorát oprava k němu jak už to v AR chodí je v 8/95rok.strana 3....A nebo regulátor z AR 11/92,tan jsem sice nestavěl,ale sehnal jsem modul pro řízení osvětlení z divadla a je to stejný zapojení až na nějaký malý odlišnosti,ale je trochu složitější.Oba dva regulují i indukční zátěž,na ten z toho divadla dokonce reguluji i trafo svářečku.Jestli nemáš AR,tak dej vědět a já nebo někdo jiný ti to pošle.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#3 Příspěvek od stasek »

AR bohužel nemám, ani nevím jak se k němu dostat. Kdybys byl od tý dobroty,byl bych moc rád. Mailová adresa je brixat@seznam.cz
díky.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#4 Příspěvek od masar »

U žádného z těchto dvou regulátorů jsem neobjevil schopnost stabilizovat otáčky při změně zatížení, o což žadateli šlo. :?:

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

masar píše:U žádného z těchto dvou regulátorů jsem neobjevil schopnost stabilizovat otáčky při změně zatížení, o což žadateli šlo. :?:
Nevim presne jestli to maji tyto ale pulvlnu merili co se induje a pulvlnu regulovaly. Vrtacka mela polovicnni vykon ale stabilni
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#6 Příspěvek od Kocur »

Sorry,tu stabilizaci otáček oči mé přehlídly,to tyhle regulátory nemají.Ale píše,že jednoduché regulátory regulují trhaně,což tyhle nedělají,ale nemají spětnou vazbu.Tu spětnou vazbu bych si stejně představoval v podobě optickýho snímače,nebo jinýho,což je pro vrtačku dosti nevýhodný,kdyby to bylo k něčemu jako třeba ten můj soustruh kde to nebudu už přehazovat,tak budiš.
No rozhodni se jak myslíš,ale jestli ti můžu poradit,tak já regulaci používám hlavně když vrtám větší díru a při zatížení se vrtačka přidusí,o to musím nastavit trochu víc,ale dnes stejně raději šáhnu po akuvrtačce.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#7 Příspěvek od stasek »

Mě jde v zásadě o to, abych mohl vrtat větší díry i s vrtačkou, která má větší otáčky. Když mám vrtačku ve stojanu,chci vrtat díru 13 do železa, tak vrtačka s velkýma otáčkama vyhřeje a očeše vrták. Potřebuju to teda nějak zpomalit, aniž by se extrémně nesnížil výkon, teda abych tu díru, nebo díry vyvrtal. K tomu se nehodí jednoduché regulátory s triakem, které při menších otáčkách zastavím rukou. No a tyristorové pracují trhaně. Tak jestli ten regulátor v AR je lepší, tak to prosím pošli. Ještě jeden dotaz, ty máš na soustruhu kolektorový motor?

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#8 Příspěvek od Kocur »

Na soustruhu mám kolektorový motor SK z pračky,má asi výkon 1kw otáčky 0-14200ot/min to vše zpřevodováno 9:1,je to dělaný malý soustruh,ale kam se na něj hrabou ty malý tovární.
No,nevím,ale nezdá se mi,že by tyristorovej regulátor byl na tom se záběrem lépe než triakovej,vidím jen jeden rozdíl a to tyristor pustí jen jedním směrem a triak obouma,ale možná jsem tě špatně pochopil.
Abych to uvedl na správnou míru,ty regulátory co jsem myslel jsou s triakama a samozřejmě když nastavím 100ot/min,tak to rukou zastavím,zastavím i 500ot/min,jde o to,že jesli potřebuješ aby přidal ten regulátor jestliže spomalý otáčky,tak to neumí,muselo by tam být čidlo na hlídání otáček,který by dávalo signál regulátoru,že se něco změnilo.
Já ten první přispěvek přečetl,ale zmátlo mě to že jsi psal o tom cukání a tak jsem úplně zapoměl na to o té zpětné vazbě.
Na zaslabení výkonu to stačí,takže pokud se vrták dostane do záběru,tak to zpomalý.
A jestliže to máš ve stojánku a materiíl budeš mít upnutý,tak máš druhou ruku na to aby jsi na regulátoru přidal.
Mě šlo o to,že tyhle regulátory pracují opravdu dobře,né skokově jako přímo na vrtačce a necukají.

Uživatelský avatar
stasek
Příspěvky: 2191
Registrován: 15 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od stasek »

Tak to prosímtě pošli. Je mi jasný, že při záběru otáčky poklesnou, to je normální. Já jsem těch regulátorků postavil několik a pokud se týká přenosu výkonu, vždycky na tom byly líp regulátory s tyristorem. Zřejmě je různých zapojení víc. To s triakem mělo ještě diak 4 odpory, jeden potenciometr a dva kondíky. Regulace opravdu plynulá, otáčky taky, ale výkonově katastrofa. Nejsem moc dobrej bastlíř, ale občas něco udělám. Ale když jsem pustil lacinou čínskou vrtačku s regulátorem v rukojeti, tak jsem ju zastavoval taky prstem. Když jsem tutéž vrtačku pouštěl s vyřazeným vnitřním regulátorem přes venkovní tyristorový, tak to mělo daleko větší sílu i při menších otáčkách. Neporovnatelně s tím vnitřním.Bohužel to trhalo.A ten triakovej, co jsem postavil byl stejnej šunt, jako v těch levnejch vrtačkách. Je mi jasný, že triak pracuje v obou směrech, je to poznat na plynulosti otáček, ale to co jsem stavěl, nestálo za nic. Tak prosímtě pošli to z toho AR a já to zbastlím. Přinejhorším to nepůjde podle mých představ. Ale to nevadí, aspoň budu mít nějakou činnost. Díky.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické nářadí“