Zesilovače Tesla AUJ 620 (již prodány)

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

Zesilovače Tesla AUJ 620 (již prodány)

#1 Příspěvek od CharlesBass »

Ahoj, rozhodl jsem se se sem přihlásit a zeptat se znalejších na pár informací.

Získal jsem na sběrném dvoře z rozhlasové ústředny tyto dva zesilovače. Jedná se o typ AUJ 620, 75W/100V. Ústředna pochází ze základní školy, kde jsem před léty skrze ní rád slýchával velmi uspokojivé hlášení: "Vyhlašuji cvičný požární poplach!" Celkem asi 18x (jednou za pololetí :D ) Na sběrném dvoře jsem z ní tedy vymontoval celý otočný rám i s půlmetrovým přívodem. Z pultu jsem eště vyštípal nějaké linkové transformátorky a VU metr. Oba moduly jsou v dobrém stavu. Oba jsem vyzkoušel s improvizovaným převodním trafem k reproduktoru.

Mám pár základních dotazů:

1) je reálná možnost, že bych z těchto zesilovačů po minimálních úpravách mohl získat "slušný" stereo zesilovač k PC ? Koukal jsem do dokumentace, a zkreslení zesilovačů není větší než asi 2% při cca 2/3 výkonu .. Takhle - nechci rozebírat, to esli to bude mít lepší/horší zvuk než Technics či NAD, ale např esli upravit preamp kde jsou 1x EF86 a 1xECC85 aby odpovídal úrovni výstupu průměrné zvukové karty PC. Vstup zesilovače by měl být 1,55V což nevím esli PC má :) Bude mi vlastně stačit, vysvětlení co na kterém pinu vstupní patice je a příp. jak s tím naložit. D1 - D10 ;) Piny A1 - A10 jsou jasný. Schéma je k dispozici na následujícím odkazu, či sem jej přiložil k příspěvku.

2) schémata mám, princip elkového zesu je mi celkem jasný, vím co kde na co je, jen v tomto případě tápu nad několika věcmi - jsou tam např nějaký zpětný vazby ovlivňovaný chodem více zesů paralerně, to bych eště nějak vykoumal. Ve schématech jsou ale některý sběrnice popsány trochu jinak a není mi jasný co je co v poměru schéma AUA120/AUJ620. Pak tam sou nějaký voliče s 11 polohami, jak jsem vyčetl kvůli servisu a měření.

3) je lepší nějakým způsobem upravit výstupák, či se spokojit s převodními trafy buď přímo v zesu či v reprobednách? Nějak jsem je zatím nesháněl, viděl sem zatím 12,5W "nejsilnější". Nemám v úmyslu to tavit naplno, myslím, že nějakejch 20W by mohlo na domu stačit (repro ARN 6618)

4) Pár fotek:
Změna zobrazení obrázků širších, než 800 pixelů.
otevřte si sami
...a tohle taky
...jen tento se vešel na šířku, ale ať netrhá partu, zrušil jsem mu zobrazení taky.

Za postřehy a rady předem děkuji :)
Přílohy
auj620.pdf
Soubor o celé ústředně AUA120 má 104 MB ten si stáhněte ze stránek :)
(201.37 KiB) Staženo 572 x
Naposledy upravil(a) CharlesBass dne 09 čer 2009, 01:04, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Slusny stereozosilnovac k PC si postav z LM3886, bude to hrat podstatne lepsie, bude to podstatne mensie a este to aj vyjde lacnejsie.

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#3 Příspěvek od CharlesBass »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill
mno IO kategoricky nezavrhuju... Jsem extrémista a ten modul z toho rozhlasu se mi líbí. Mimo toho, že bych to prodal, či rozebal na součástky si nedovedu představit jiné užití. Soukromý rozhlas neplánuji :)

...i tady je odkaz na nepřípustně velký obrázek...

Změna zobrazení obrázků širších, než 800 pixelů.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

To si o toho Rozmrdalla leštíš podrážky, že máš na něm podlahové železo ? :lol:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Ten pocitac na stole je tiez lampovy? :D

Uživatelský avatar
svmbass
Příspěvky: 157
Registrován: 04 srp 2007, 02:00
Bydliště: Val. Klobouky

#6 Příspěvek od svmbass »

..no je vidět Čárlesi, že jsi vyznavač historických hodnot :lol:
Teď mi prozraď, co z toho vlastně používáš na baskytaru? 8O

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#7 Příspěvek od CharlesBass »

svmbass píše:Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill
Ahoj Betarone :)
hh toho Rožďála :) což je taky kousek historie :) vyměnil jsem s jedním pankerem ho za Teslu Sólo 30 (nebo 50?, takovej ten oranžovej :) ). Ten Rožďál je jediný zes, který má 8ohm výstup a dobrý zvuk. Nusím říc že velmi dobrý .. na kytarovej apec.. jinak při koncertech užívám Kořenův Ampeg, či dříve i Hocke.

Jo sem nostalgik, takže mě prostě ty elektronky těšej .. ať sou ty Tesly jakýkoli, je v nich velká dávka tý český poctivosti.

Jo tady:
...a vůbec: i tento si otevřete jinak...
...a tento, ať to ostatním není líto.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od zdenoeddie »

Ak by si chcel, mal by som zaujem o jeden ten monoblok koncaku, lampy nie su podmienkou, ide mi o trafa. Dik

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#9 Příspěvek od CharlesBass »

Sendyx píše:To si o toho Rozmrdalla leštíš podrážky, že máš na něm podlahové železo ? :lol:
Ne, je to tam na oslňování tunerů škodovek, který si tímto materiálem dělají koberečky a vykrytí prorezlejch děr v podlaze zároveň :lol:
když už sme u toho Rozmrdala .. vím že to není Pan Maršál. Nicméně, je jedním z nejznámějších lidí, co se při nedostatku za totáče uměli otáčet a umožńovali muzikantům mít na co hrát. Myslím, že svojí kvalitu pán má. I když se o něm často slýchá, že je to divnej až nafoukanej ..
rnbw píše:Ten pocitac na stole je tiez lampovy? :D
Ne, ani nevím esli 40 nm tranzistor či co .. ale lampový počítač bych chtěl - bylo by to podle mého gusta. Nevím, kam bych to sice dal, kolik kamiónů by bylo potřeba a tak ...

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#10 Příspěvek od CharlesBass »

zdenoeddie píše:Ak by si chcel, mal by som zaujem o jeden ten monoblok koncaku, lampy nie su podmienkou, ide mi o trafa. Dik
Hmm. když sem koukal na stránky GESu tak se nedivím. Tydle dou navíc snadno rozdělat .. a přemotat .. hele pokud bych do 10let ty zesy nezužitkoval ozvu se :)

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od zdenoeddie »

CharlesBass píše:Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill
ziadne rozoberanie, previjanie.... ja ich potrebujem tak ako su :)
A za 10let uz mozem byt davno pod fialkami :lol: Ja by som ich potreboval teraz (jedna sa mi o napajacie trafa).

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#12 Příspěvek od CharlesBass »

zdenoeddie píše:Ja by som ich potreboval teraz (jedna sa mi o napajacie trafa).
ještě mě napadlo, že zajdu do tej školy, esli tam neměly rozšíření o stojan Tesla AUC 120 či 140 neb se mi 150W zdá na celou školu ten výkon malej. Mým hrubým odhadem tam je přes 80 tlampačů .. každej těch 5W .. I když sem byl v ředitelně na koberečku, tak si nepamatuju, že by tam byl, mimo tý AUA 120, na sb. dvoře jsem ho taky neviděl, ledaže by mi ho vyfouk nějakej konkurent :lol: ... takže vyjistím, esli to tam bylo, je a nebo jdu zase prohledat sběrnej dvůr ;)

Uživatelský avatar
elipsa
Příspěvky: 98
Registrován: 02 črc 2008, 02:00

#13 Příspěvek od elipsa »

CharlesBass- to šasi je povedené. Myslím ,že když odpojíš tu ef 86 a signál z pc přivedeš přes kvalitní kondenzátor ,dimenzovaný aspoň na plné napájecí napětí zesilovače, přímo na ecc85 ,mohlo by být ,co se týka předzesilovače vyřešeno. A ten vstupní kondenzátor napojit na běžec poťáku. POZOR!!! nevím so by se stalo pokud by se při nějakém poškození ecc85 ,nebo jiné nehodě dostalo na mřížku dc napětí zdroje . Zkušení rozptýlí obavy? Pokud možno bez použití vstupních transformátorků?
Ten konec mi to neukázalo ,ale vypadá to na P-P. Asi lepší než zařadit do cesty další trafo ,bude přemotat jej. Třeba to někdo za rozumnou cenu udělá? Ty železa ,který tam jsou, a asi i měď budou přeci jen hmotnější než ty běžně za litr. :?: Něčím podobným se zrovna bavím , ale konec mám v A třídě. Menší výkon ,ale jednodušší nastavení . Není nutno pečlivě párovat elektronky a hlídat parametry během opotřebovávání.

edit okolo té ecc85 to bude ale chtít upravit některé hodnoty součástek i zapojení

Uživatelský avatar
CharlesBass
Příspěvky: 63
Registrován: 15 dub 2009, 02:00

#14 Příspěvek od CharlesBass »

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Hill


Ahoj Elipso, velmi děkuji za první věcnou radu v tomto vlákně.
"Ten konec mi to neukázalo" myslíš ve schématu? Je to trochu divně rozdělený, ta druhá půlka je pod tou první :)

K tomu preampu. Myslíš tedy že EF86 je pro tento účel nevhodná? Kouknu na to, hodím sem pak výsledek, jak bych si odpojení EF86 a tím pádem předělání celého preampu asi představil :)

K výstupnímu trafu. Přemotat to asi dám. Když už tak na 0-4Ohm-8Ohm. Mám tady i tu Teslu Mono, tak těch traf bude dohromady víc :) Zatím nevím komu, ale snad seženu člověka, kterej to zvládne. Sice tuším že to nebude úplně levný - jedná se vlastně o namáhavější práci, než výroba nového. Nový drát, rozebrat, rozmotat, spočítat, namotat sesadit .. jéje :D

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Provozovat doma k PC konce s Ua 800V ? :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“