EMC

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Ištván Šutrhází

EMC

#1 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Zdravím vás. dìlám rùzné bastl výrobky a poslední dobou uvažuji o EMC (elektromagnetické kompatibilitì). Jediné na co se zmùžu je pøidání tlumivky do schématu dle "zkušeností".
Mùže mi prosím nìkdo vysvìtlit, jak se v praxi plní EMC? Pøesnìji øeèeno, jak urèím/spoèítám tlumivku napø. v obvodu se zesilovaèem s napájením 5V a spotøebou 100mA? Je na to nìjaký vzorec èi pouèka, jak tlumivku volit?
Teoreticky vím, že tlumivka tlumí proudové nárazy, ale to je vše co vím.

Nebo jak zajistit, aby moje zaøízení neovlivòovalo ostatní zaøízení a také jimi nebylo ovlivòováno?

Díky a promiòte tento laický dotaz. :idea:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od breta1 »

Ono to neni jen o tlumivkach, je to obecne o filtrech, stinenich, obvodech PFC atd. Problematika je velmi slozita, o merecim zarizeni nemluve. U jednoduchych zarizeni snad pouzivat bezne prodavane filtry a verit, ze to postaci.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od forbidden »

Taky jsem se o tom chtel dozvedet vic a narazil jsem na velmi obsahle pojednani: http://www.urel.feec.vutbr.cz/Encyklope ... =obsah.htm
hodne trpelivosti pri studiu.

Ištván Šutrhází

#4 Příspěvek od Ištván Šutrhází »

Díky za tip, na ten jsem taky narazil a pomalu jej ètu.
Právì že tomu moc nerozumím, proto se ptám. Jaké máte zkušenosti? Jaké tlumivky, kdy a kde použít? Dá se to tak jednoduše øíci?
Spíše takto, je urèitì lepší použít nìco než nic, ale aby to mìlo nìjaký smysl...

Taky jsem se díval na rùzné LC firlty, ale nedokážu odhadnout jejich hodnoty pro praktické použití.

Nemáte nìjaké pøíklady kdy a jakou tlumivku použít?

Díky.

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od eljaro »

Obecně má problém EMC dvě základní roviny jsi rušen a rušíš !
Ptáš se na vhodnou tlumivki - asi lze sesetavit obecnou řadu tlumivek - lépe pak LC článků jenž zatlumí při určitém výkonu jež odeberež ze sítě z pětné rušení ! Ale neřešíto problém rušení u každího zařízení vzniká jiné specifické rušení a to je nutno zohlednit specificky !
I to tvé zařízení však muže být citlivé na rušení a tento jev také nutno ošetřit a eliminovat ! Teprve v téhle fázi konstrukce zařízení jsi začal řešit EMC - neznamenáto že jsi to vyřešil ! Toto je bod analýzy a systémové progrese - v praxi je přirozené že vznikne i nějaké to sekundární rušení jenž konstruktér nevidí - jat vlastní vizí dokonalosti - pak zbývá mněření -a to ruku na srdce má málo kdo znás ! Pokud bychom mněli být duslední tak nám nato nestačí prostředky !

:D :twisted: 8-)

Tohle je doufám obecné zhrnutí 8O E M C 8O

Pokud to chce někdo něja doplnit či vyvrátit tak to beru jsem jen zaslepený konstruktér a spoustu věcí nevidím a považuji za dokonalé !!

PS : omluvte pravopis dík

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Navíc může jít o zařízení s malou až velkou odolností proti rušení, nerušící až značně rušící...
To fakt není věc nějakých tlumivek, ale volby zapojení, všech použitých součástek, jejich rozmístění, vedení spojů, kostřicích bodů, stínění, a teprve pak může dojít na tlumivky a třeba i průchodkové kondenzátory, které potlačí vf rušení, aby ho vývody nevyzařovaly do okolí.
Některá zapojení je vhodnější navrhovat obráceně, napřed stínicí kryt a pak do něj teprve elektroniku, u jiného je třeba nejvhodnější stínění na několika vzorcích vyzkoušet, protože nemusí jít jen o EMC. Stínění by totiž nemělo mít vliv na jiné vlastnosti zařízení, což se předem nedá vždy vypočítat či nasimulovat.
Nakonec skončíš u umění možného - návrhu obvodu, jehož odolnost proti rušení je dostatečně vysoká, aby se na funkci zařízení dalo ve všech případech použití spolehnout, a jehož vlastní rušení je spolehlivě pod hladinou, která je v daném místě přípustná podle předpisů, nebo pod úrovní, která neruší jiné blízké zařízení.
A další a další...

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

to Istvan: ty si predstavujes ze EMC=tlumivky v napajeni...OMYL. To je tema strasne rozsahle(napriklad rozlozeni, delka a sirka spoju je kolikrat alchymie). Co ti je platny, ze ti to nebude rusit do site, ale vzduchem zarusis tim zesilovacem pasmo siroke az buhvi kam? Nebo bude tvoje zarizeni ruseno? Kdyz chces resit EMC, stoji to slusny prachy jak na vyvoji, tak na mereni. Nema cenu to tu psat znovu, kluci uz to ve zkratce napsali.

Krasny souhrn je o tom na VUTu...mas tady odkaz. Nejdriv to prelouskej, at si ujasnis, co jses schopny sam vyresit a co ne a ujasnis si pojmy.

Momentalne neresis EMC, ale resis ruseni do site.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Odpovědět

Zpět na „Teorie“