Zdroje s aktivnym PFC a zapojenie cez ziarovku

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#31 Příspěvek od rnbw »

Ten Topower skusam zatial bez PFC. Na prvy pohlad vyzera, ze funguje - 5VSB ukaze na multimetri 4,97V, aj zapnut sa da, napatia sedia okrem -12V, tam je len -8,3. Ale osciloskop hovori, ze nefunguje. 5VSB vetva kmita ako hovado.
Ked zapnem hlavny zdroj, podobne kmitanie vidiet na vsetkych vetvach - frekvencia rovnaka, akurat tvar trochu iny.

Pomocny zdroj je riadeny UC3842, je tam FET a spatna vazba cez optoclen, na sekundari je TL431. Boli tam dva nafuknute elyty (jeden na 5VSB, druhy na napajani TL494), oba su vymenene. Na primare je elyt 47uF/35V, ten ukazuje dobre ESR...
Přílohy
topower_5vsb.jpg
5VSB: 50mV/div, 5us/div
(32.69 KiB) Staženo 101 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#32 Příspěvek od rnbw »

Tak som s tym trochu experimentoval a na nic som neprisiel. Je tam par keramickych kondenzatorov, kapacitu maju dobru. Odpory a diody su tiez dobre. TL431 som vymenil a nic.

A teraz som odpalil 3842, takze dalsie experimenty sa odkladaju :D Odsal som sekundar optoclena a zjavne napatie trochu vyletelo - na multimetri som videl len 13V (na 5VSB) a potom uz nic (ostatne casti zdroja mam odpojene od pomocneho prave pre tento pripad).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#33 Příspěvek od rnbw »

Tak som nakreslil schemu toho PFC modulu oznaceneho Topower TOP-P028-C. Je to takmer katalogove zapojenie L6561.

Nafuknuty elyt na vystupe (C7 - znacka Fuhjyyu, takze normalny jav :D ) a obhoreny R2 (pri zenerke D3). Vsetky ostatne suciastky vyzeraju byt dobre. D2 ani D3 nie su prerazene, R1 je OK. IO nema skrat napajania, ale neviem, ci je OK.

Ten R2 je cely osupany, ale hodnotu ma presne 10R, takze je asi OK. Len si neviem predstavit, ako mohol tak obhoriet. Podla datasheetu tam ma byt 100R.
Přílohy
top-p028-c.png
Topower TOP-P028-C
(24.66 KiB) Staženo 238 x

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#34 Příspěvek od rnbw »

Skusal som vsade davat keramiku, ale vobec nic sa nezmenilo. Takze sa na to vyseriem a bude... PFC modul tym padom tiez nevyskusam...

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#35 Příspěvek od stephunk »

O čo presne ide pri tom PowerFucktorCorrection? Aká je hodnote L1? Nemá medzizávitový skrat?Nezdá sa mi, žeby ten integráč odišiel, nikde nemá priame spojenie s +300V. Jedine žeby snáď napäťové deliče, boli tvorené z odporov pofidérnej kvality, ktoré jednoducho 300V neznesú a chovajú sa varistorovo(R3-R6)..

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#36 Příspěvek od rnbw »

Toto posledne PFC nevyskusam vzhladom na to, ze neviem opravit ten pomocny zdroj...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#37 Příspěvek od rnbw »

Objavil som odlozeny tento zdroj Topower. Standby zdroj som dal do povodneho stavu a meral - na osciloskope bolo zase to kmitanie. No ked odpojim zdroj od siete (bezi to na kondenzatory chvilu), tak kmitanie zmizne -> je to chyba merania. A ja som 🤐, lebo som opravoval funkcny zdroj :D

Zapojil som teda to PFC. A cely zdroj cez ziarovku 40W - ta len blikala. Tak som dal 150W - parkrat blikne a prestane. Na vystupe PFC je 355V a standby zdroj bezi. Po zapnuti hlavneho zdroja bezi aj ten :)

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#38 Příspěvek od PotPalo »

Tak ako je to vlastne s tým PFC a žiarovkou? Mám tu jeden zdroj z LCD monitoru, po oprave PFC (vymenený I.O., namiesto FCPF11N60 daný MDF11N60TH), a cez 100W žiarovku sa to správa všeliako. Nezaťažený zdroj. Žarovka sa niekedy rozsvieti naplno a zhasne po 1 až 5 sekundách, na kondenzátore je 390V +/-5V behá, inokedy žiarovka najprv svieti a napätie na kondenzátore padá dolu, pri 60V sa zastaví a žiarovka začne blikať.

Je možné nahradiť FCPF11N60 napríklad MDF11N60TH, alebo tam musí byť presne čo tam bolo?

Skúšal ešte niekto aktívne PFC cez žiarovku? Nieje blbosť skúšať PFC na nezaťaženom zdroji?

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#39 Příspěvek od sis2 »

Myslím, že ta náhrada je OK i když ten MDF je maličko horší - má sepnutý 0,55 ohm proti 0,35 ohm u FCP.
A nějakou minimální zátěž asi bude potřeba, aby zdroj jel ve spojitém režimu a nepulzoval. Zkoušel jsem nezatížený 400W PFC zdroj, co se používá v Intellexech (DVR) a taky naprázdno přes 100W žárovku mžourá/pulzuje - i když úplně naprázdno nejede, má uvnitř nějaké malé zatěžovací odpory na 12V a 5V výstupu i na 5V standby. Tento zdroj má v PFC části paralelní dvojici Mosfetů 13N50 a zvedá napětí na výstupu PFC na 380V. Stejné fety pak jsou i v druhé části - propustný měnič se dvěma spínači. Ale nemám srovnání, jestli se tak chovají i jiné zdroje s aktivní PFC částí.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od PotPalo »

Nemyslel som RdsON ale skôr kapacitu gejtu... ktovie čo všetko tieto PFC I.O. snímajú, a aký silný majú riadiaci signál pre Gate. V každom prípade som objednal presne pôvodný MOSFET, tak uvidím ako sa to bude správať s ním.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#41 Příspěvek od PotPalo »

Tak som osadil originál MOSFET, výsledok rovnaký, cez 100W žiarovku to robí všeličo. Tak som to zapojil natvrdo bez žiarovky, čakal som výbuch, ale nie, ono to normálne funguje.

Tiež som skúšal 560W ATX zdroj, cez 100W žiarovku, bez záťaže, blbol, žiarovka po spustení zdroja začala svietiť naplno a zdroj nabehol a hneď aj vypol, pričom žiarovka ostala svietiť. Pri pripojení bez žiarovky zdroj ide.

Ponaučenie: Aktívne PFC sa so žiarovkou nedá skúšať.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“