Tuner Technics ST-GT550

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
arte

Tuner Technics ST-GT550

#1 Příspěvek od arte »

Zdravím, mám tento tuner s následující závadou: tuner nehraje ve stereu a nezobrazuje se RDS, problém lze odstranit pootoèením feritového trimru a pak to asi na dva mìsíce funguje, jenže po asi dvou mìsících používání se záváda zaène znovu postupnì projevovat.

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#2 Příspěvek od jano2 »

Feritovy trimer,,,

arte

#3 Příspěvek od arte »

jano2 píše:Feritovy trimer,,,
Dobøe, tak se to jmenuje ladící cívka. V servisu problém nevyøešily, tak se obracím na Vás.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Vyschlý elyty, nestabilní ladicí napětí a nestačí to dotáhnout ani AFC realizovaný kmitočtovou syntézou - mrkni do toho, kolem zdroje a kolem u-procesoru si prohlídni elyty a můžeš začít...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
JindraP
Příspěvky: 11
Registrován: 06 úno 2008, 01:00

#5 Příspěvek od JindraP »

Nedavno jsem koupil na Aukru Technics tuner 650. Naladěná stanice se sama přepíná stereo/mono v rychlém sledu, částečně do rytmu hudby. Indikátot QUARTZ LOCK a STEREO bliká. Je to rušivé a přes sluchátka se to nedá ve stereu poslouchat. Prosím o radu, co s tím mám dělat, čím to může být. Moc děkuji za odpovědi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

EKKAR píše:Vyschlý elyty, nestabilní ladicí napětí a nestačí to dotáhnout ani AFC realizovaný kmitočtovou syntézou - mrkni do toho, kolem zdroje a kolem u-procesoru si prohlídni elyty a můžeš začít...
Co k tomu cheš ještě dodávat?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

JindraP píše:Nedavno jsem koupil na Aukru Technics tuner 650. Naladěná stanice se sama přepíná stereo/mono v rychlém sledu, částečně do rytmu hudby. Indikátot QUARTZ LOCK a STEREO bliká. Je to rušivé a přes sluchátka se to nedá ve stereu poslouchat. Prosím o radu, co s tím mám dělat, čím to může být. Moc děkuji za odpovědi.
Pokud je kvalita signálu dostatečná (nezašuměný a nezkreslený příjem mono), může být závada v dekodéru např. v obvodu nastavení prahového spínače (bývá tam odporový trimr).

Uživatelský avatar
JindraP
Příspěvky: 11
Registrován: 06 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od JindraP »

Děkuji za rady, kondenzátorů je tam hodně a trimrů také a schéma nemám a v rádiích se moc nevyznám. Příjem stanic je při mono čistý, např. 72 dB. Stereo indikátor při mono nebliká, ale Quartz Lock indikátor bliká dále s hlubokým bubnem v muzice. Výpadky signálu dle blikání jsou poslechem nepostřehnutelné. Posílám fotku, jestli by Vás podle fotky nenapadlo kterými součástkami začít. Moc děkuji.
Přílohy
tuner1.jpg
(232.01 KiB) Staženo 295 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Je to skoro tutově v obvodu AFC - údery do bubnu mají velkou amplitudu signálu, což při FM znamená větší rozladění od středního "nosného" kmitočtu - AFC indikuje, že kmitočet vstupního signálu je mimo pásmo zachycení nebo udržení naladění. Ten obrázek není moc zřetelný, ale začal bych výměnou elytů kolem obvodu IC 902 - LW7001 (???) - je to ten integráč napravo dole, na desce orámovaný bílým potiskem a je u toho rámečku nápis PLL & LOOP Filter.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Stejná závada byla diskutována i na fóru zde. Je tady k dispozici i schema ke stažení. Bohužel výsledku se tam nedobrali.
Ze schematu vyplývá, že přepínání stereo/mono provádí procesor IC901 přes diodu D302. Takže proč to dělá svévolně, záleží na jeho vstupních signálech. Zkontroloval bych signál SSL na pinu 57 IC901, což by mělo být prahové napětí FM pro přepínání. (nastavuje se trimrem VR101). :wink:

p.s. Obvod AFC se tam nevyskytuje, jde o frekvenční syntézu.

Pak bych ještě zkontroloval VCO 19kHz (trimr VR302). To vše samozřejmě až po kontrole kvality napájecích napětí těchto obvodů. :wink:

Uživatelský avatar
tapedeck
Příspěvky: 23
Registrován: 09 črc 2008, 02:00

#11 Příspěvek od tapedeck »

Tak jsem měl stejné problémy a po pátrání na polských webech jsem to vyřešil.Údajně je to bolest všech techniksů,časem se rozjíždí napěťový ofset.Na testovací body(jsou to ve skutečnosti rezistory) TP1 a TP2 připojíme ss milivoltmetr,upravenou-seříznutou zápalku strčíme do feritového jádra cívky T101 jakožto šroubovák(kovový šroubovák nelze použít-mění indukčnost).Nepatrným pootáčením stáhneme napětí na ss milivoltmetru na 0V, +/-10mV.Já jsem použil staré ruské céčko,protože průběh je vždycky lepší měřit ručkovým měřákem.Rozsah jsem nastavil na 0,6V.Po tomto nastavení je vše OK,indikace stereo,ani IF band už v rytmu bubnů nekmitá.Já tam naměřil před seřízením 100mV,což má k nule fakt daleko.Myslím,že u tuneru,kde je kmitočtová syntéza,či RDS,atd,je ostuda,že se to nedokáže nulovat samo.Holt asi nějaký začínající mladý inža z Matsushity. :lol:
Obrázek

Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“