Indikaèní LED

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
007
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 216
Registrován: 11 lis 2003, 01:00
Bydliště: střední čechy

#16 Příspěvek od 007 »

Na kreslení schémat používám program Simetrix(je určený na simulaci chování obvodů,ale dá nouzově použít i na schémata).Namalované schéma "ofotím" klávesou Print Screen a vložím do malování,kde ho upravím a uložím.Není to ideální,ale je to zdarma a ten simetrix se nemusí ani instalovat,stačí rozbalit a spustit(ke stažení na tomto vebu).
To schéma je jedna z mnoha možností,jak to vyřešit.To zapojení s tyristorem znám,je jednoduché,ale vyžaduje tyristor s nízkým přídržným proudem.Ten tranzistor na výstupu může být libovolný NPN,který má napětí alespoň 30V a
proud 100mA(KC507,KF506,508 apod).Z integrovaného obvodu je použita jen polovina,bylo by možné z něj postavit dva takové obvody.Zapojení funguje od 3 do 15V,ale je nutné upravit hodnotu R1(Napětí napájecí -- napětí LED / proud led .Napětí LED je u běžné diody 1.2V,proud 0.02A)
007

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

Tranzistor v kroužku

#17 Příspěvek od jasin »

Kroužek na schematické značce znamená pouzdro. Když začaly integrované obvody, tak se ve schematech zpočátku kreslilo vnitřní zapojeni IO, aby bylo jasné, jak to funguje. Protože byly tranzistory ve stejném pouzdru, na schematu bylo ohraničeno toto pouzdro (čárkovaně) a jednotlivé tranzistory byly tím pádem bez kroužku.

Kreslení kroužků na schematech je správné a větší schéma bez kroužků je nepřehledné. Kroužky proto přestali kreslit většinou ti, kterým schéma moc neříkalo, ať už s nimi, nebo bez nich. Tak to kreslili jednodušeji, když jim to bylo fuk. Tento nešvar se poslední dobou bohužel velmi rozšířil. Hlavně díky kreslicím programům na schemata, které píší sice dobří programátoři, ale velkou většinou analfabeti v elektronice. Tak nepřímo způsobují úpadek schematické kultury v našich zemích.

Už elektronky se kreslily v kroužku (jen triody), nebo oválu a když byla elektronka vícenásobná, kreslil se ovál přerušený, aby bylo jasné, že je to jen část ze společné baňky. Byly to zlaté časy, kdy se kreslilo ručně a přesto to nikdo neodbýval. Elektronky bez baňky nikdo nekreslil, i když by to bylo o dost méně práce.
Číst si tato stará schemata je lahoda pro oči :)

Benny2

dotaz k SIMetrixu

#18 Příspěvek od Benny2 »

vyzkoušel jsem si doporuèený (od 007) SIMetrix a byl jsem celkem pøíjemnì pøekvapen. Když jsem však zkoušel, co umí, narazil jsem na problém: zapojil jsem zdroj DC, rezistor a kondenzátor sériovì, s tím že si vyzkouším, jak kreslí nabíjecí køivku. Bohužel, program tento kondenzátor nabil okamžitì na max. hodnotu. Teprve když jsem místo DC zapojil AC usmìrnìné diodovým mùstkem + paralelnì sbìrný kondenzátor, zaèalo se to chovat podle oèekávání.
Mùžete mi nìkdo poradit, co mám nastavit, aby to fungovalo i pøi DC napájení?
Díky.
S pozdravem Benny2
benny2@email.cz

Uživatelský avatar
NYKE
Příspěvky: 62
Registrován: 11 zář 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od NYKE »

Zdar Hille
Nebolí Tì hlava? :D
Myslím si ,že na tomto foru by mìli být èlovíèci kteøí mají aspon základní info v elektro a nezabývat se vysvìtlováním vìcí ,které by mìl tu každý znát.
Jinak toto forum pùjde od 10 k 5 . :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Mìj se.

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od MaxRampage »

NO looool NYKE....ty si nemáš na HILLa co otvírat držku...a navíc nemáš pravdu...takovéhle vysvětlení spousta lidí chce....Nikdo nezačne s elektronikou bez toho nejzákladnějšího...kde maj teda todle jinde sehnat?
s tvou logikou by populace elektroniků VYMŘELA lolku :evil:
Tak už sem řekl svoje :twisted: to je lol...pěkně si mě rozzuřil :evil: :!:
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Uživatelský avatar
NYKE
Příspěvky: 62
Registrován: 11 zář 2004, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#21 Příspěvek od NYKE »

Maxi
Vydím ,že jsi to nepochopil.No musíš se hodnì uèit a èíst technickou literaturu .O HILLOVI nepochybuji

Uživatelský avatar
MaxRampage
Příspěvky: 111
Registrován: 30 pro 2004, 01:00
Bydliště: Brno-Židenice
Kontaktovat uživatele:

#22 Příspěvek od MaxRampage »

hm...ok 8-)
ale stejne si myslim že je správné že sem HILL píše vše co ví...Kdo ví omu se to bude hodit... 8-)
:stupid: co

nevím nepovím... :pravnik:

Uživatelský avatar
Jessy
Příspěvky: 87
Registrován: 29 dub 2007, 02:00

#23 Příspěvek od Jessy »

MaxRampage píše:aha už sem si všiml... :oops:
Ps ten odkaz na schému:myslím, že to je dost hovadina ...Přiklonil bych se k verzi s hradly...Ale nevim...asi to vyzkouším..

Taky se potřebuju zeptat co je to za schematickou značku to s Q?
S tim sem se nesetkal...sem amatér :oops: :oops: :roll: :oops:
Proc hovadina, se ti tui nekdo snazi pomoci ty tohle?
Pokud chces opravdu jenom spinat LED, je to urcite efektivnejsi jak tam cpat IO

Odpovědět

Zpět na „Poradna“