Náhrada TDA8143

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Pesko
Příspěvky: 562
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Bydliště: vých.SK

#16 Příspěvek od Pesko »

Použitie TDA8143 malo zabezpečiť kvalitné vybudenie spínacieho tranzistora v RKS. Prax však ukázala ,že zraniteľným miestom tohto zapojenia je väzobný kondenzátor 220uF z výstupu TDA8143. Prúdové impuľzy ,ktoré sa cez neho prenášajú rýchlo tento kondenzátor vyčerpajú. Spínací tranzistor RKS nieje dostatočne vybúdený (saturovaný ) ,pracuje v lineárnej oblasti s veľkou kolektorovou stratou a čoskoro sa zničí. Je to chronická porucha napr. v TV OVP a OTF. Je to najčastejšia porucha v inak pomerne spoľahlivých TV.
Použitie TDA8143 nebolo prínosom ale skôr zdrojom nespoľahlivosti. Že sú v IO nejaké ochrany je aj tak na nič ,lebo nedokážu v takej situácii spínací tranzistor ochrániť. Klasické budiče s trafkom tiež nepoužívajú žiadne ochrany a sú oveľa spoľahlivejšie.
Zapojenie ktoré som tu uviedol nieje nič revolučné. Je to bežné zapojenie ktoré sa používa vo veľa typoch TV. Iba som ho aplikoval do TV OVP a OTF.
Už som takto upravil pomerne veľké množstvo TV a nikdy neboli s úpravou žiadne problémy a ani jedna reklamácia.

Uživatelský avatar
radomir23
Příspěvky: 54
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#17 Příspěvek od radomir23 »

Som sa chcel opytat ak by som pouzil tu nahradu a nemam tych 15V mozem pouzit 18v resp. radsej 12v alebo ako to riesit a este konkretne pre pripad color 445 sa tam spomina R310 ako to myslel autor a ostatne suciastky okolo toho tda8143 odcinovat aby neovplyvnovali tu nahradnu schemu napr. v tej 445 rezistor r413 R414 idu na 7 vyvod ktory je pouzity aj v nahradnej scheme

dakujem

Uživatelský avatar
radomir23
Příspěvky: 54
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#18 Příspěvek od radomir23 »

a este ako ten budic darlington ake mozno pouzit tranzistory okrem bd649
a ten darlington potom treba pripevnit k chladicu ci ani to nieje potrebne ?
a este ak je rks pouzite bez damper diody moze sa pozit to BU88dfi lebo potom tu budu dve diodz resp. extrnu vycinovat



velmi pekne dakujem za prispevky

Uživatelský avatar
BaluSK
Příspěvky: 264
Registrován: 28 zář 2007, 02:00
Bydliště: Rimavska Sobota
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od BaluSK »

miesto BD649 mozes pouzit STX112 a samozrejme externu damper diodu je vhodne odstranit......a na ten prvy dotaz: zapni mozog a logiku

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#20 Příspěvek od kokun »

radomir23 píše:a este ako ten budic darlington ake mozno pouzit tranzistory okrem bd649
a ten darlington potom treba pripevnit k chladicu ci ani to nieje potrebne ?
a este ak je rks pouzite bez damper diody moze sa pozit to BU88dfi lebo potom tu budu dve diodz resp. extrnu vycinovat

velmi pekne dakujem za prispevky
"Pozivat" bych moc nedoporučoval - dovedeš si představit situaci, až by měl jít ven? Natrhl by ti (_!_) :roll: :cry:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
radomir23
Příspěvky: 54
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#21 Příspěvek od radomir23 »

INAC TEN BUDIC DARLINGTON STX112 resp. to bdcko nedava dostatocne silny signal pre vstup bazy do bu508DF preto ako koncak sa musi pouzit bu808dfi ?


dakujem

s pozdravom

Uživatelský avatar
Duvsan
Příspěvky: 5863
Registrován: 21 úno 2009, 01:00
Bydliště: Okres Nitra

#22 Příspěvek od Duvsan »

Dovolím si opýtať sa: Prečo sú v kolektore prvého Darlingtona tie odpory dva a prečo tak "malé" a prečo je báza BU-čka zaťažená tou 120-inou? Čo, keby som do kolektora dal napr. 1k2 a do bázy 10k? Je to predsa Darlington, mal by to zvládať. A ešte jeden dotaz: akú to tu má striedu?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#23 Příspěvek od kokun »

Pesko píše:......
Použitie TDA8143 nebolo prínosom ale skôr zdrojom nespoľahlivosti. Že sú v IO nejaké ochrany je aj tak na nič ,lebo nedokážu v takej situácii spínací tranzistor ochrániť. Klasické budiče s trafkom tiež nepoužívajú žiadne ochrany a sú oveľa spoľahlivejšie.
.......
K použití TDA8143-ky vedlo výrobce tvp především to, že to bylo zlevnění výroby (spolehlivost šla v tomto případě "bokem").
Ono totiž použít IC je vždy levnější, než použít vinutý díl :roll:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#24 Příspěvek od masar »

Duvsan píše:Dovolím si opýtať sa: Prečo sú v kolektore prvého Darlingtona tie odpory dva a prečo tak "malé" a prečo je báza BU-čka zaťažená tou 120-inou? Čo, keby som do kolektora dal napr. 1k2 a do bázy 10k? Je to predsa Darlington, mal by to zvládať.
Dovolím si odpovědět:
Dva odpory jsou proto, aby se lépe rozložil výkon, na nich ztracený. A jsou tak malé (všechny tři) proto, aby se docílilo co nejkratších spínacích a rozpínacích časů a s tím spojený co nejmenší ztrátový výkon koncového tranzistoru.
Duvsan píše:A ešte jeden dotaz: akú to tu má striedu?
Tak na tohle si snad odpovíš sám, zkus se zamyslet. :wink:
Kontrolní otázka: jakou kadenci má samopal AK47? Šoudruži, to vím naprošto pšešně: RA-TA-TA-TA-TA!

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#25 Příspěvek od masar »

Ještě doplním tohle téma o jedno řešení, které jsem našel na jednom fóru. Po opravě chybičky ve schematu to vypadá takto:
Přílohy
TDA8140-8143.png
(73.26 KiB) Staženo 304 x

Uživatelský avatar
radomir23
Příspěvky: 54
Registrován: 26 zář 2009, 02:00

#26 Příspěvek od radomir23 »

v tej scheme nieje chyba ta sedmicka nema byt vyvod 8 vstup ??

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#27 Příspěvek od bu2520 »

zajímavé teď jsem sestře opravoval Grundiga cuc 4401 s tda 8143 a kondíkem 220m/40V evidentně originál telka stará přes dvacet let , vyndal jsem ho a ESR i kapacita naprosto v normě , kdepak asi soudruzi v Oravě udělali chybu?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#28 Příspěvek od masar »

radomir23 píše:v tej scheme nieje chyba ta sedmicka nema byt vyvod 8 vstup ??
Ve schematu byl původně špatně připojen kolektor BC-čka k emitorům BD-ček.
TDA8143 a TDA8140 jsou vnitřně identické, ale liší se typem pouzdra. TDA8140 je v pouzdru DIL. Modul lze ale použít bez úpravy i pro TDA8143, všechny vývody jsou jen o jednu dírku posunuty, tedy tak, že pin1 modulu příjde na místo pinu2 v desce. :wink:
Modul lze použít bez dalších úprav, není tedy nutné měnit koncový tranzistor za darlington.

Jen ještě upozorním: Osobně to vyzkoušené nemám. :wink:
Přílohy
pouzdra.png
(16.57 KiB) Staženo 95 x

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od otakarv »

S tím IO TDA8140 jsem se už setkal v několika televizorech.Piny 9-16 měl spojené a druhou řadu pinů měl zahnutou a zapájenou v tišťáku.Jak jsem to poprvé viděl,tak jsem nad tím kroutil hlavou,až jsem zjistil,že tonto IO je identický s TDA8143. :wink:
Jinak tu první úpravu od "Peska" jsem také zkoušel na OTF 452.Signálový procesor TDA4504B.Napájení báze KT829A 12V-ty,jsem změnil rezistor 2K7 na 6K8.15V jsem vzal před NL102(LM317T).BU808DF skoro vůbec nehřál,byl vlažný.
Ta druhá úprava vypadá dobře.Zkusím při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#30 Příspěvek od kutilmil »

je pravda ze to od masara vyzera dobre ale ak by som to mal vyrábat tak tam dam TDA8143. Podla mna ten obvod funguje spolahlivo as teda na ten kondik 47mikro

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“