PL509

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
efi55
Příspěvky: 179
Registrován: 08 čer 2008, 02:00
Bydliště: Častá

PL509

#1 Příspěvek od efi55 »

Informatívne:Dal by sa použiť výstupný trafák OTR-40W-2 ktorý je na 2XEL34 na konec s 2XPL509.Ak ano za akých podmienok.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Za podmínky, že změníš sekundární zátěž tak, aby vyšel převod pro ty elky rozumně.

Uživatelský avatar
efi55
Příspěvky: 179
Registrován: 08 čer 2008, 02:00
Bydliště: Častá

#3 Příspěvek od efi55 »

Dalo by sa to popísať trochu konkrétnejšie.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#4 Příspěvek od valla »

na dve PL509 je vystupak strasne malo impedancne prisposobeny
islo vy pouzit pre 4XEL34 8-)

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

No ona je hlavně PL509 i EL509 elektronka do zesilovačů úplně na hovno. Jednak je to původním určením spínací elektronka a jednak nemá pro tento režim /nf/ vůbec specifikován ani pracovní bod, ani předepsaná napětí jednotlivých elektrod. A když se podívám na anodovou charakteristiku, tak mě nadrapuje na blití. Lineární koncová elektronka vypadá kapánek jinak..Další věc je, že je PL509 vzhledem k tomu, co je zač, všude nechutně předražená, přičemž některé dobré elektronky, určené pro nf koncové stupně vycházejí paradoxně ještě levněji a lze s nimi dosáhnout jednak lepšího přizpůsobení, jednak vyššího výkonu a značně nižšího zkreslení.

PL504, PL508, PL509 i 6P45S nechte už spát, používají je jenom zoufalci, co jich mají pár desítek doma ještě z dob TeslaColorů a FatraColorů a je jim líto utratit několik stovek za EL34, 5881, 6550 či 6L6GC.
Jedním z takových hňupů je například František Hlava.

zdenoeddie666

#6 Příspěvek od zdenoeddie666 »

Sinclair musim s Tebou suhlasit, aj ked sam som sa pustil do takej zrudnosti :lol: ako zosilovac s 6s33s ale myslim ze je to predsa o trochu inom. Jeden kamarat sa vyjadril, ze radsej postavi zosilovac so ziarovkami ako by tam mal davat 509 :lol:

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#7 Příspěvek od valla »

kazdy hovori ake su to na hovno lampy ale nech mi nekdo vysvetli ako sa to prejavuje na zvuku ze nejsu dobre alebo co?nechapem co sa nedaju dobre vybudit alebo su na picu v limitaci?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#8 Příspěvek od Maskot »

Pohledej nekde,jak ma vypadat(nebo mela by) charakteristika elektronky pro linearni pouziti(coz je vlastne pripad nf zesilovace) a pak se podivej jak vypadaji charakteristiky tech PL.S tou limitaci naopak budou daleko mene na to cos psal nez EL a pod.Budou ji dosahovat daleko snaze a rychleji.Jinak receno pro zesilovac se hodi neco co je pro ne urceno,pokud pouzivas generatr hluku strc tam co Te napadne.

GU-50

#9 Příspěvek od GU-50 »


Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#10 Příspěvek od valla »

kazdy hovori ako su tie lampy na hovno ale skusal ich nekdo v zapojeniu?
ja som ich skusal a som nad mieru spokojny spravil som si bass amp a hra take spodky ze jak hovado
treba tie lampy dobre budit a treba vediet aj ako a neni problem...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Před pár týdny jsem měl na stole konec s 4x PL509 podle jednoho ruského návodu, buzeno 6n6p a 6n1p. Je to opravdu divný zesilovač, při vyšším výkonu se tam zřetelně dere nějaká 5. a 7. harmonická, a pokud se víc utáhne zpětná vazba, tak to při vyšším výkonu na výškách generuje zajímavé artefakty. Prostě jsou ty lampy křivé a opravdu to hraje "jak hovado" :wink: . V OTL by se s tím dalo něco udělat, ale s trafem ne.

Uživatelský avatar
valla
Příspěvky: 614
Registrován: 12 úno 2006, 01:00

#12 Příspěvek od valla »

ale zaujimave ze mne to ide bez problemu :lol:
tak mi to vysvetli :wink:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

Co to je "bez problému" ? Sám píšeš že to hraje "jak hovado".

Uživatelský avatar
Brudr
Příspěvky: 374
Registrován: 12 črc 2007, 02:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Brudr »

valla píše:ale zaujimave ze mne to ide bez problemu :lol:
tak mi to vysvetli :wink:
No ono to, vallo, bude asi tím, že ty to používáš jako kytarový nebo basový nástrojový zesilovač, kde nějaké to zkreslení nevadí. Mnohdy je dokonce vyžadované. Používat to ale jako HiFi zesilovač pro reprodukci hudby je prostě brutal. To jsi ale z předchozích příspěvků evidentně nepochopil.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Áááááno, to bude ten rozdíl 8-) .

Charakteristiky PL509 jsou fantastické... ideální pro audio :lol:
http://www.mif.pg.gda.pl/homepages/fran ... /PL509.pdf

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“