Harddisk MFM

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zamčeno
Zpráva
Autor
Míša

Harddisk MFM

#1 Příspěvek od Míša »

Ahoj, nedávno jsem zkoušel zapojit a zprovoznit historický harddisk MFM. Když jsem nainstaloval Win98, tak jsem ho chtìl projet Scandiskem pod Windows, ale ten se na prvním vadném sektoru kousnul a zùstal stát a nevím proè.
Pak jsem ho projel dosovským scandiskem ze spouštìcí diskety, ten našel asi 50 vadných sektorù. Pak se ale pod Windows zase zaèal kousat (ukládání dat probíhalo OK, ale pøi ètení se kousnul), tak jsem ho projel další den znova a Scandisk našel spoustu dalších vadných sektorù.
Nevíte co dìlám špatnì? Nebo je to možný, aby do druhého dne vznikly na disku další vadné sektory?

A ještì jedna otázka: Dal by se nìkde najít nìjaký obecný ovladaè pro MFM øadiè? Windows ho identifikoval jako - Øadiè IDE nebo ESDI a vùbec tam není žádný ovladaè pro Obecný øadiè MFM. Aby vùbec chodil tak jsem musel vypnout v Ovládacích panelech - Systém - výkon - Nepoužívat 32 bitové ovladaèe a hlásí to že disky chodí v režimu MS-DOS, což snižuje výkon.
Tak jestli máte nìkdo zkušenosti tak poraïte jak na to
díky

pepik9

#2 Příspěvek od pepik9 »

Pochybuju, ze najaky ovladac bude. Tyhle disky se prestaly delat, kdyz win byly tak ve verzi 1 nebo 2. Mas ho jako druhej v systemu nebo jen tenhle samotnej? Potom by chybìlo hafo prostoru pro swap a proto ty problemy.

Míša

#3 Příspěvek od Míša »

Není systémovej, Windows mám na disku IDE, tenhle je jako druhej.

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím,doufám,že máš ve slotu základní desky řadič HDD MFM ,
jinak ten HDD nelze připojit.
Další problém, řadiče MFM HDD se dělaly pouze do slotu ISA.
MFM HDD má dva kabely z řadiče , kromě napájení.
Ahoj Jarda

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Lukas-Peca »

MFM disk se v BIOSu nastavuje mj. tak, že se zadají chybné sektory podle nálepky na disku (zjišťovali to už ve fabrice) a systém je pak nepoužívá. Pokud to tam nemáš, tak to asi bude dělat binec.
Na jakém hardware to používáš? Chtěl bych spáchat něco podobného, tak sbírám zkušenosti jiných :)

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od jjilek »

Najdi si tady vlákno "Harddisky MFM" a tam je asi 60 příspěvků. Tam se dá i vysledovat postup instalace MFM disků. Je to trochu komplikovanější.

Zamčeno

Zpět na „Výpočetní technika“