Relé na 230V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

Relé na 230V

#1 Příspěvek od ACDC »

Zdravím, potřebuji poradit, jak nejefektivněji snížit napětí 230V na 24V, toto napětí by mělo ovládat relé s cívkou na 24V.To znamená V sérii zapojit cívku na 24V a spínač a celé to přes nějaký obvod, který sníží to napětí připojit na 230V.Toto relé bude ovládat motor elektrické řetězové pily.Nejednoduší by bylo použít malý transformátorek, ale na něj není dost místa, relé s cívkou na 230V se mi už podařilo zničit a nové se mi nechce objednávat.

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Zirafka »

Co zkusit čtyři diody a kondenzátor? No a nebo i jen vhodný odpor?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Crifodo »

Nic bezpečnějšího, provozně spolehlivějšího a asi i menšího než malý trafo asi nevymyslíš, i když trochu záleží na proudu cívkou.

Uživatelský avatar
ceeert
Příspěvky: 105
Registrován: 05 dub 2009, 02:00
Bydliště: Plzen

#4 Příspěvek od ceeert »

A co stykač, je moc velky?
Ceeert

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#5 Příspěvek od ACDC »

Právě zkouším kombinaci v sérii zapojených dvou výkonových odporů a jedné diody+ paralélně k cívce elyt s diodou v závěrném směru.Jinak místa v té pile je dost málo, tak snad to tak půjde.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Lukas-Peca »

Troufám si říct, že malé trafo 220/24 V typu T6 od kontrolky z rozvaděče bude menší, než ty výkonové odpory.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od PavelFF »

ACDC píše:Právě zkouším kombinaci v sérii zapojených dvou výkonových odporů a jedné diody+ paralélně k cívce elyt s diodou v závěrném směru.Jinak místa v té pile je dost málo, tak snad to tak půjde.
Mám pocit, že jakmile usměrníš napětí pro civku určenou pro střídavý proud, vzniknou ti ještě větší potíže. Zbavíš se indukční reaktance a zůstane pouhý odpor. Což znamená, že jmenovitý proud cívkou poteče při ještě menším napětí než 24V. O to větší ztráta bude na srážecím odporu.

Kolik může mít cívka relé příkon? Odhaduji kolem 1W. Když tam dáš trafíčko na tento výkon (dělají se do plošňáku opravdu mrňavá) , zabere zhruba stejný objem jako odpor se ztrátou kolem 10W (včetně prostoru na jeho chlazení).

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#8 Příspěvek od ACDC »

Použil jsem dva 10w odpory, vlezly za sebe do trubkového prostoru rukojeti. Mám to už v provozu, odpory se moc nezahřívají.

Uživatelský avatar
PCmaniac99
Příspěvky: 749
Registrován: 07 úno 2008, 01:00
Bydliště: Jablonec nad Nisou

#9 Příspěvek od PCmaniac99 »

OT: vyhřejvaná rukojeť?

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#10 Příspěvek od Yarda1 »

Je nutné aby tam to relé mělo cívku na 24V? Nešlo by vyměnit za relé s cívkou na 230V~?
Aha, teď jsem dočetl dotaz až do konce - tak oprava: To relé co je spálené - je nějaké speciální že je problém jej objednat?

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#11 Příspěvek od janousek »

Napiš parametry relé, které ti shořelo. Jestli bylo na 230V střídavých a ty jsi je zapojil přes diodu na ss, tak je pravděpodobné, že shořelo. To vyrábíš softstart?

D.i.n.g.o

#12 Příspěvek od D.i.n.g.o »

Nechápu proè tak složitì. Já bych použil relé na AC230V a nevymejšlel hovadiny s odporama...........

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“