kalibracia wattmetra

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

kalibracia wattmetra

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Zdravim,

snazil som sa skalibrovat postaveny dig. wattmeter (www.strasil.net), VA metodou na odporovej zatazi. Bavil som sa otom s profesrom, a ten mi povedal ze naozaj presne kalibracie sa robia kalorimetrickou metodou...

Pre aky rozsah (presnost) sa kalorimetricka metoda robi? Moc som otom nenasiel popisane na nete. Jasne ze aj odporova zataz ma parazitnu kapacitu ale zeby az tak vniesla chybu sa mi nezda...

Ako by som mohol overit ci spravne meria jalovy vykon, ucinnik, zdanlivy vykon?

Dik

Uživatelský avatar
Split
Příspěvky: 762
Registrován: 02 pro 2006, 01:00
Bydliště: Komárno

#2 Příspěvek od Split »

hmm..teroteicky by si to nemusel...nepotrebujes nejaku extra presost a preto by stacilo spravit kalibraciu pomocou ampermetra a voltmetra pri odporovej zatazi..napr. zehlicka
Vsetko co sa da pokazit sa raz pokazi.

Návštěvník

#3 Příspěvek od Návštěvník »

viem, ale zaujala kalorimetricka metoda, chcel by som vediet viac, pripadne obrazok takej zostavy na merania...

taktiez ma zaujima ci je mozne v domacich podmienkach overit presnost jaloveho, zdanliveho vykonu a ucinnika...

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od PavelFF »

Anonym píše:viem, ale zaujala kalorimetricka metoda, chcel by som vediet viac, pripadne obrazok takej zostavy na merania...

taktiez ma zaujima ci je mozne v domacich podmienkach overit presnost jaloveho, zdanliveho vykonu a ucinnika...
To si zadáš do gúglu něco jako "kalorimetrická metoda měření" a vyjedou ti odkazy jako např.:

http://physics.ujep.cz/~ehejnova/PraktikumA/uloha9.pdf
http://if.vsb.cz/Veda/foto1/tepelna_kapacita.pdf

Z toho zjistíš, že cejchovat wattmetr touto metodou je pěkná pakárna, protože kalorimetr neměří výkon, ale práci (teplo). Musel bys dodávat konstantní výkon po přesně definovanou dobu a pak to dopočítat z nárůstu teploty. Potom pootočit trimrem watmetru a znovu měřit. Pro jistotu to zopakovat, abychom vyloučili chybu. Bude to poněkud zdlouhavé. Ve škole byste měli mít klasický ručkový watmetr s poměrovým měřicím systémem a ten bude určitě rychlejší a pojhodlnější a nakonec i přesnější než kalorimetr. Pro kmitočet 50Hz určitě.

Vzhledem k přesnosti postaveného watmetru ti postačí ocejchovat watmetr pomocí odporové zátěže a voltmetru s ampérmetrem na sinusovém průběhu. Parazitní kapacita nebo indukčnost do toho nevnese znatelnou chybu.

Ale je fakt, že u hodně divokých průběhů bys mohl kalorimetricky otestovat watmetr docela nekompromisně. Otázkou zůstává praktický význam vůči vynaloženým nákladům.
Ako by som mohol overit ci spravne meria jalovy vykon, ucinnik, zdanlivy vykon?
Jalový výkon- na nějakém kvalitním kondenzátoru bys změřil proud a napětí a spočítal. Účiník. viz vysvětlení pana Strašila. Pokud přístroj měří dobře ostatní veličiny, měří pravděpodobně dobře i účiník. Určitá nepřesnost je přípustná - např. někdy ukazuje watmetr na stejné zátěži větší činný výkon než zdánlivý.

Zkus jednoduchou kontrolní metodu, jestli přístroj hrubě nekecá, zapoj žehličku přes jednu diodu v obou polaritách. Mělo by to ukázat pokaždé stejně a zhruba poloviční výkon než bez diody. Zhruba proto, že spirála je teplotně závislá. Nejlepší by byl spotřebič s konstantním odporem - nepříliš ohřátý.

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#5 Příspěvek od honza_jan »

Anonyme proč se chceš drbat pravou zadní nohou za levým uchem? Pomocí kalorimetrie si zjistíš o kolik stupňů se ti ohřeje třeba voda, za nějaký čas a z rozdílu teplot podle kalorimetrické rovnice vypočítáš, kolik tepla dodala spirála do vody. Teplo přepočítáš na práci a z té teprve vypočítáš výkon tělesa. Z tvého dotazu mi vyplývá, že jsi bouchnul u zkoušek a trénuješ na opravky. Jinak kalibrace wattmetru se provádí běžně na základě měření elektrických veličin a výpočtem hodnoty výkonu. Stanovení elektrického výkonu přes teplo je pouze jeden ze způsobů, jak to provést v případě, kdy nepoužíváme stejnosměrný zdroj, nebo střídavý zdroj s nesinusovým, nebo různě deformovaným průběhem napětí, kde klasické přístroje neukazují skutečnost. Tam potom může docházet k chybám v naměřeném výkonu a oklikou přes teplo se tyto chyby vyloučí. To jsou ale speciální případy měření, které se v běžné praxi neprovádějí nějak často. Moje odpověď není ani 100% vyčerpávající, ani ůplně přesná. Net je ale veliký, tak zkus zapřáhnout strýčka Gůgla a řekni mu ať ti pohledá něco o kalorimetrii a dozvíš se víc. Pokud tomu ale budeš chtít i rozumět a ne jenom dělat papouška, tak se musíš naučit ještě strašnou spoustu věcí, které možná do konce života nebudeš potom vůbec potřebovat.

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

nie, nevybuchol som na skuskach, ale je pravda ze ma cakaju a je tam aj otazka k vykonu. A zaujala ma kalorimetricka kalibracia, musi byt naozaj narocna, takze ju nechcem skusat doma nato nemam vybavenie.

Mne je jasne ako pracuje kalorimetricka metoda, ja som chcel vidiet profi zariadenie na uskutocnenie takej metody a presnost s akou to dokaze pracovat... google som skusal a nenaslo mi to. Jedine tie odkazy co su vyssie ale su mi nanic, podstatu viem.

A ono v sieti nieje pekny sinus... Ale pri kalibrovani V A metodou by to mohlo kompenzovat pouzitie pristrojov co meraju TRUE RMS...

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#7 Příspěvek od honza_jan »

Nevím, co si představuješ pod pojmem náročnost. Pokud znáš princip metody, tak jde i v domácích podmínkách na koleně měřit krátkodobě výkon do cca 2 kW kalorimetricky. Stačí ti k tomu termoska s širším hrdlem o obsahu cca 2 l, zabudovat do špuntu vrtulovou míchačku s regulací, topné těleso a laboratorní teploměr. Regulace míchačky proto, aby při malých výkonech nebyla ovlivněna teplota teplem vzniklým třením kapaliny (to pro SB, kdyby hledali blechy :D ). Stabilita sítě je mimo špičku dostatečná pro měření střídavého výkonu. Teploměry s dělením po 0,1 stupně C taky nejsou vzácné. Měření času není třeba odvozovat z cesiového časového normálu, ale stačí obyč. stopky. Po nalití vody, nastavení vhodných otáček míchačky a vyrovnání teplot měrné soustavy můžeš zapnout proud do tělesa a spustit stopky. Odečíst údaj voltmetru a výchozí teploty. Měření ukončíš buď dosažemím dané teploty a odečtením času, nebo po dosaženém času odečteš teplotu. Pokud máš možnost, tak si udělej nějaký pokus třeba i s rychlovarnou konvicí, kterou dodatečně oizoluj tepelnou izolací a dá ti to víc, než kupa hodin studia. Přesnost sice nebude závratná, ale výsledky pro porovnání budou stačit.
Nehledej v tom žádné zázraky. Nejsou nutné ani bílé pláště, speciální laboratorní stoly, různé stojánky a držáčky. Podstatný je akorát kalorimetr, který se liší svou velikostí a provedením, podle měřeného výkonu. Je to potom ale o jiném druhu energie i když se výkon taky udává ve watech a spíš v násobcích stejně, jako v elektrice.
Proto jsem ti psal, že pokud tomu budeš chtít rozumět, tak se budeš muset naučit i jiné věci, které ale pravděpodobně nevyužiješ ve své praxi. Mě kdysi trénovali na obor "výroba, rozvod a využití el. energie" se zaměřením na automatizaci. To mně lákalo víc, než smrdět někde v elektrárni, nebo nedej Bůh v teplárni a vědění o teple jsem trochu potřeboval, když jsem kdysi dělal nějaký čas energetika.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

ok dik

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“