Blesk vs usporky

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

Blesk vs usporky

#1 Příspěvek od Davidus »

Zdravím z dovolené z Orlických hor
Dneska sme se vrátili z lesa a už sehnala bouřka, samozřejmě slejvák neuvěřitelnej. Koukam z okna a tu vidím na blízkém plotě poskakovat jiskřičky :lol: . Šel jsem pro jistotu vytáhnout NTB ze sítě a jak sem se vrátil k oknu tak příšerná rána a několik metrů ode mě uhodil blesk, ale pořádnej. Uplně se prohla skla v oknech a roztřásly žaluzie. Vyhodilo to jističe. Zjistili jsme že všechny připojené usporkyjsou KO. Poté co jsme je vyměnili a otec nahodil jističe a slavnostně zvolal svítí!! Jenže.. samozřejmě bylo pokračování, všechny vypínače na kterých byly usporky, se svařily :lol: takže nejde zhasnout.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jiskřičky a statika je poslední varování. Většinou ale příliš pozdě...

Myslím, že Vás to nestálo jen ty žárovky a vypínače, tak hodně štěstí při opravách.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#3 Příspěvek od Davidus »

sme v O.H v apartmánu, takže nás to nestálo nic pro majitele to bude drahý :twisted:
doma pouvažujem o bleskojistkách.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

V Jeseníkách v Horním údolí jsme kdysi vesele koukali ze zahrádky u hospody, jak to kolem nás pere do okolních kopců. Na chatě to nemělo co zničit, tak jsme to brali jako zábavu. V Brně tehdy takový bouřky snad ani nebyly. Dneska je to trošku jiný, nějak nás to počasí nešetří a hlavně elektroniky nějak přibylo ...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Hlavně jestli neodešla pračka, většinou má pak po blízkém blesku dost práce... úměrnou počtu diváků

Všechno se ojebává, svodiče přepětí do rozvaděčů skoro nikdo nedává, co se týče kvality instalačního materiálu, zásuvky, vypínače, o tím lépe po ránu nehovořit, mirkové dušínové by se zase rděli že tu je vulgárno :roll:

Majitel bude na 99% pojištěný, takže se to rozloží do nákladů pro všechny návštěvníky po více sezón.

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#6 Příspěvek od Yarda1 »

Nedávno jsem jel autem a projížděli jsme dost nepříjemně blízko bouřky. Traduje se, že osádka auta by měla přežít přímý zásah bleskem. Ale napadlo mne, když teď jsou auta samá elektronika, jestli by po zásahu ať už do auta nebo do bezprostřední blízkosti (napadlo mne vyjet z dálnice a přečkat to nejhorší někde u benzínové pumpy) auto bylo schopné odjet vlastními silami.

navstevnik

#7 Příspěvek od navstevnik »

raz u nas na chate v Nizkych Tatrach bola navsteva z Brna na toyote avensis. Auto odparkovane pri chate, a po udere blesku cca 10m od chaty sa nepodarilo otvorit auto. Po "vysperhakovani" auticka a pokusu nastartovat len rozsvietilo kontrolky a nist. Takze odtahovka do servisu. central KO, riadiaca jednotka KO, autoradio KO... no bratru skoro 100 tisic v perdeli. Odvtedy uz brnaci k nam chodia len vlakom a s batuzkem :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Pokud mají uzavřené pojištění povinného ručení u nejmenované pojišťovny, která rozumí autům, je poškození úderem blesku kryto pojistkou na živelné pohromy... A jinak samozřejmě naindukované napětí je svině svinutá, běžná palubní elektronika vydrží špičky tak do 50V, nanejvýš do 100V - co je nad, je likvidační...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#9 Příspěvek od PeteBurns »

Tak treba brňákom povedať, nech zoženú staré dieselové uno alebo voľačo podobné, s klasickým mechanickým neriadeným vstrekovacím čerpadlom, bez RJ motora, bez immobilizéru, blesky môžu udierať koľko sa im bude chcieť :wink: A určite ani priamy zásah nebude problém, hrdza je nevodivá, takže karoséria zostane nepoškodená :lol:

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#10 Příspěvek od kevin_mitnick »

Zrovna z toho duvodu si hyckam u chaty v garazi starou dobrou Ladu Nivu. Az se neco semele, tak ta prezije i EMP...

Jedina elektronika co v ni je, je autoradio Tesla...

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#11 Příspěvek od Zmije »

Davidus píše:... takže nejde zhasnout.
Cihlou by to nešlo? :twisted:

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#12 Příspěvek od mi-ro »

EKKAR píše:Pokud mají uzavřené pojištění povinného ručení u nejmenované pojišťovny, která rozumí autům, je poškození úderem blesku kryto pojistkou na živelné pohromy... A jinak samozřejmě naindukované napětí je svině svinutá, běžná palubní elektronika vydrží špičky tak do 50V, nanejvýš do 100V - co je nad, je likvidační...
To platí při "náboru" nových klientů nebo při uzavírání pojistné smlouvy. Po nahlášení pojistné události zjistíš že je auto pojištěný proti tornádu, protržený přehradě, pádu meteroritu, konci světa ale úder blesku vyžaduje zvláštní připojištění který nemáš.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#13 Příspěvek od kokun »

Yarda1 píše:Nedávno jsem jel autem a projížděli jsme dost nepříjemně blízko bouřky. Traduje se, že osádka auta by měla přežít přímý zásah bleskem. Ale napadlo mne, když teď jsou auta samá elektronika, jestli by po zásahu ať už do auta nebo do bezprostřední blízkosti (napadlo mne vyjet z dálnice a přečkat to nejhorší někde u benzínové pumpy) auto bylo schopné odjet vlastními silami.
........ a počkat, až vzplaneš i s tou pumpou :roll: :lol:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#14 Příspěvek od kevin_mitnick »

kokun píše:
........ a počkat, až vzplaneš i s tou pumpou :roll: :lol:
Vzhledem k standardum pro ochranu cerpacich stanic pred atmosferickymi vyboji bych tu pumpu povazoval za docela bezpecne misto... :wink:

Uživatelský avatar
Davidus
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2439
Registrován: 01 čer 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Davidus »

Zmije píše:
Davidus píše:... takže nejde zhasnout.
Cihlou by to nešlo? :twisted:
jako že bych roztřískl ty nový usporky ekologický? :-D Bych se pak divil co se to váli po zemi za kuličky stříbrný tekutý :twisted: pak by mě vypadaly vlasy, a zkončil bych jak číňani v čínském rtuťovém dole :lol:

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“