Zapojení trafa

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

Zapojení trafa

#1 Příspěvek od Sandal »

Poradíte mi jak mám zapojit síťový trafo?
Jde mi o primár.Přívodní vodiče jsou označený 0 a 380V.Můžu tedy připojit dvě fáze proti sobě? :oops:
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#2 Příspěvek od Yarda1 »

Tipnul bych si, že je to trafo pro síť s izolovaným uzlem kde není vyveden střední vodič a nezbývá než to připojit mezi dvě fáze. Co je to za trafo? Na jaký výkon a jaké sekundární napětí? Je na něm nějaké označení?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#3 Příspěvek od Sandal »

Je to typ TV0 112-0111
Prim:380V
Sek:27-0-27V plochá měď
Proud:7,4A
400 VA
Plechy EI50,výška svazku 65mm
Výrobce je ZSE Praha
Chci s nim napájet krokové motory.
Lepší jednou ukázat, než desetkrát vysvětlovat :-)

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#4 Příspěvek od honza_jan »

Chlape. To trafo je pro napájení pomocných obvodů v rozváděči pro nějaký stroj. Primárně je (bylo) normou dané, že řídící obvody stroje, kde je víc jak jeden stykač, mají být napájeny ze sdruženého napětí, tudíž ze dvou (tří) fází. Je při tom jedno, o jakou soustavu se jedná. Sekundární napětí je potom voleno podle dalších okolností.

edit: Pro další použití napájet sdruženým napětím, nebo pokud ti nebudou vadit horší vlastnosti takového zdroje, tak v nouzi i z 230 V. Trafo bude ale měkké a výstupní napětí bude menší. Jinak musíš přemotat. Pozor! Pouhým odmotáním řásti primáru se sice dostaneš na nižší primární napětí, ale díky menšímu průměru drátu jej nemůžeš trvale zatěžovat na 400 VA. Asi se jedná o jádrový transformátor a proto by mělo být primární vinutí na obou sloupcích shodné. Primární cívky jsou zapojeny do série a sekundáry jsou jasné.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Můžeš mi , prosím , vysvětlit , proč by mělo trafo být měkké ? Dojde pouze ke snížení secnapětí . Na jaké napětí ty krokáče máš ?

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#6 Příspěvek od kokun »

BOBOBO píše:Můžeš mi , prosím , vysvětlit , proč by mělo trafo být měkké ? Dojde pouze ke snížení secnapětí . Na jaké napětí ty krokáče máš ?
Má pravdu - snížené sycení železa => bude měkké :!:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

ale,ale myslím , že "měkké trafo vznikne jiným fyzickým umístěním cívek , vznikne tzv trafo rozptylové . Žeby takové vzniklo i takto ?

D.i.n.g.o

#8 Příspěvek od D.i.n.g.o »

BOBOBO píše:ale,ale myslím , že "mìkké trafo vznikne jiným fyzickým umístìním cívek , vznikne tzv trafo rozptylové . Žeby takové vzniklo i takto ?
Ano i takto.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO píše:Můžeš mi , prosím , vysvětlit , proč by mělo trafo být měkké ? Dojde pouze ke snížení secnapětí.
Rozhodně bude takto provozované trafo měkčí mj. proto, že odporová složka vinutí navrženého pro 380V bude větší (delší a tenčí drát), než by odpovídalo optimálně navrženému vinutí pro 230V.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#10 Příspěvek od BOBOBO »

Když už jsi to tak pěkně vysvětlil , tak nám přibliž a kolik % to bude , a jak se to projeví na chodu krokových motorů .

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

BOBOBO píše:Když už jsi to tak pěkně vysvětlil , tak nám přibliž a kolik % to bude , a jak se to projeví na chodu krokových motorů .
Bude to 17,89556%. Na chodu krokových motorů se to projeví jejich nejistým, až vrávoravým krokem :) .

Když psal honza_jan sandalovi o tom, že takto používané trafo bude měkké (vhodnější by bylo slovo "měkčí"), myslím , že to byla užitečná informace, která se může hodit a bude platit obecně a i při jiné zátěži, než je třeba krokový motor. Nebo to tak není?
BOBOBO píše:ale,ale myslím , že "měkké trafo vznikne jiným fyzickým umístěním cívek , vznikne tzv trafo rozptylové . Žeby takové vzniklo i takto ?
Měkké trafo nerovná se automaticky rozptylové trafo.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“