Zdroj KYP-350 - funguje, ale len ciastocne (pøesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Zdroj KYP-350 - funguje, ale len ciastocne (pøesunuto)

#1 Příspěvek od rnbw »

Mam tu zdroj KYP-350 a ma nejaky divny problem, s ktorym som sa este nestretol. Doteraz vsetky zdroje, co som opravoval, nefungovali vobec a ked sa po oprave rozbehli, tak napatia boli OK.
Tento je ale iny. Bol nafuknuty kondenzator na +5VSB vetve (1000uF/10V - nameral som mu len 13uF!), tak som ho vymenil. +5VSB funguje normalne (5,2V), je to novsie zapojenie s optoclenom. Hlavny zdroj je vsak nejaky divny. Po zapnuti naprazdno na 5V vetve je nejakych 4,9V, na 12V je len 10,42V do 10,55V a 3,3V lieta od 3,31V do 3,38V a pritom sa zo zdroja ozyva zvuk ako nieco medzi sycanim a iskrenim. Ked 5V vetvu zatazim ziarovkou, klesne len na 3,4V. Ked zatazim aj 12V, tak ta klesne na 7,5V.
Podla toho zvuku to vyzera, ako keby tam nieco kmitalo (inak ako ma). Osciloskop nemam, ale tie lietajuce napatia by urcite vyzerali zaujimavo.
Skusil som vymenit elyty na vystupe (boli rovnakej "znacky" ako ten nafuknuty - "JEE"), ale nepomohlo. Niekolko mensich som vybral a zmeral a kapacita bola OK.
Co by tak tomu mohlo byt?
Riadene je to TL494kou, ale ta bude asi dobra, ked to aspon nejako funguje (alebo nie?)

Uživatelský avatar
Mourek
Příspěvky: 1285
Registrován: 17 zář 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Mourek »

a co elyt na primáru? a kolik je napaájecí napětí z pomocného zdroje pro TL494?

Uživatelský avatar
vladimirek
Příspěvky: 89
Registrován: 31 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Pøerov

#3 Příspěvek od vladimirek »

Vymen TL494, kolem ni jsou odpory ty zkus zmerit a vymenit. Kdyz to nepomuze tak zkus vymenit dva tranzistory 2SC945 mezi vystupem TL494 a budicim trafem.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Elyty na primare vyzeraju byt dobre - pri zapojeni cez ziarovku sa po zapnuti vypinaca ziarovka na moment rozsvieti a pri vypnuti vypinaca zdroj este chvilu ide, takze kapacitu maju.
Napajanie TL494 je riesene nejako divne, tusim nejde z pomocneho zdroja. Pri vypnutom zdroji je tam totiz len 1,6V, pri zapnutom nieco nad 13V. Tie dva male tranzistory som meral multimetrom (len diodovy test, nechcelo sa mi ich vyberat) a vyzerali OK.
Skusim pozriet tie odpory, pripadne tu TL494 (hadam este nejake mam).

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Takze bola to ta TL494. Je to nejaky shit oznaceny:
EST.
TL494
0233
(2002? tak to dlho nevydrzala...)
Novu som uz nemal (asi som prilis vela zdrojov opravoval :) ), tak som vybral z ineho zdroja (ma odpaleny pomocny zdroj a je to uplny smejd, vyzera vnutri asi ako 100W a napis 250W - take neopravujem, len vyberam suciastky) DBL494, omeral multimetrom, ci nie je niekde prerazena (vacsinou maju niektory vyvod prerazeny na GND ked su odpalene), vymenil a funguje to :)
Dakujem za rady.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“