zapojení LED diod

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vosp
Příspěvky: 4
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

zapojení LED diod

#1 Příspěvek od vosp »

ahojec všichni, rád bych vybastlil jakýsi "řetěz" z cca 150 diod, které bych potřeboval zapojit. nejde mi o nic extra svítivého, spíš jen bodíky. klasika cca 3V a 20 mA na diodu. prvně jsem to chtěl píchnout na 230V do série, ale asi půjdu do pár větví, ať nezdechne všechno když jedna shoří. ale je jich dosti, tak nevím, jak velkej zdroj bude potřeba. mám tu 5v zdroj nabíječku z mobilu, ale to mi si moc diod neutahne :(
veškeré rady vítány, díky

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#2 Příspěvek od czatlantis »

tak si spočítej, jakej zdroj budeš potřebovat- když dáš všechno do série, tak budeš mít pořád jen 20mA ale velký napětí. Když dáš všechno paralelně, tak budeš mít nízký napětí ale velkej proud..

Uživatelský avatar
Hanizek
Příspěvky: 364
Registrován: 01 dub 2009, 02:00
Bydliště: Uganda

#3 Příspěvek od Hanizek »

A nezapomeň, že je třeba je "píchnout" na stejnosměrný zdroj (netuším, co jsi myslel tím 230).
Výkon zdroje vychází asi na 10W + ztráty na odporech.

Stan3

#4 Příspěvek od Stan3 »

Mám pár rùzných nabíjeèek pro mobily, vìtšinou mají proud cca 0,5A. Pøi napìtí 5V a bílé LED(3,6V/20mA) vychází tak 25LED paralenì. Do série s každou LED odpor 75R.

Uživatelský avatar
vosp
Příspěvky: 4
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#5 Příspěvek od vosp »

tak sem zkouknul ten zdroj - 5,2V a 800mA

pokud to chapu spravne, tak kdyz je dam vsechny do serie, tak pojedou vsechny na 5,2V a rozdeli se o proud, kdyz je nahazim paralelne, tak na kazdou pujde 800mA a podeli se o napeti?

Uživatelský avatar
vosp
Příspěvky: 4
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#6 Příspěvek od vosp »

kdybych dal vzdy 2 nebo 3 do serie, tim se podeli o napeti, z 5V budou jaks taks svitit a udelam cca 40 takovjech 3 seriove zapojenech a dam je pak vsechny paralelne, tak se jednotlivy vetve podeli o proud?

asi ne, co, to by ze mne asi pan OHM nemel radost

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

#7 Příspěvek od zenit »

Opačne.

Uživatelský avatar
vosp
Příspěvky: 4
Registrován: 06 srp 2009, 02:00

#8 Příspěvek od vosp »

zenit píše:Opačne.
takze zapojim vzdy cca 3 diody paralelne a cca 40 takovejch trojic pak zapojim k sobe do serie tak to povali?

Stan3

#9 Příspěvek od Stan3 »

LEDka NENÍ žárovka, má malý vnitøní odpor, potøebuje omezení proudu na urèitou hodnotu. Takže ke každé LEDce musíš dát odpor a to celé pak teprve spojovat paralelnì. 2 LEDky do série už potøebují napìtí 7,2V, takže pøi 5V se ani nerosvítí.

Uživatelský avatar
zenit
Příspěvky: 185
Registrován: 03 dub 2005, 02:00
Bydliště: Michalovce

#10 Příspěvek od zenit »

Tu je to pekne vysvetlené, aj s výpočtom U a I pri jednotlivom zapojení.

http://casemodding.wu.cz/view.php?cislo ... 2007020002

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#11 Příspěvek od Yarda1 »

Stan3 píše:LEDka NENÍ žárovka, má malý vnitřní odpor, potřebuje omezení proudu na určitou hodnotu. Takže ke každé LEDce musíš dát odpor a to celé pak teprve spojovat paralelně. 2 LEDky do série už potřebují napětí 7,2V, takže při 5V se ani nerozsvítí.
Kdysi jsem potřeboval stabilizovat napětí <2V a podle nějaké rady jsem použil diodu LQ100, měla koleno asi při 1,6V a stabilizovala lépe než zenerka. Zkoušel jsem také zelené diody, ty měly koleno nad 2V a nějaké diody ze sajuzu, ty měly koleno dost nezřetelné. Takže napájecí napětí LED závisí na jejich barvě a technologii výroby.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

To, že bude napájecí napětí LED závislé na její barvě věděl už Max Planck :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Poradna“